V Španielsku začínajú 2021 Fitness Sports Games - kto reprezentuje Slovensko?

V Španielsku začínajú 2021 Fitness Sports Games - kto reprezentuje Slovensko?

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o súťažiacich z organizácie Elite PRO.

Po coronadobe väčšina športových federácií intenzívne hľadá možnosti, ako ponúknuť svojim členom súťaženie na čo najväčšom počte súťaží. Dôvod je jasný - súťaže sú primárnym dôvodom k tomu, aby TOP športovci sa opäť vrhli do tréningu a následne zmerali si svoju výkonnosť na ihriskách, ováloch, v halách, na súťažných pódiách. Platí to aj pre organizáciu IFBB International, vedenie ktorej už začiatkom tohto roku oznámilo, že na prelome júna/júla v Španielsku chystá spustenie projektu Fitness Sports Games.

"Myšlienka to nie je zlá, pretože FITNESS to nie sú iba v IFBB aktuálne dobre známe nominácie acrobatic/artistic fitness žiena, alebo fitness mužov." povedal pre náš portál Igor KOPČEK. "Na kurzoch Bodybuilding a Fitness Inštruktor a edukačných seminároch vysvetľujeme účastníkom, aký rozdiel je medzi BODYBUILDINGOM (resp. musclebuildingom) a FITNESS. Pripomeniem?

Bodybuilding/Musclebuilding ... v našom ponímaní je zložitý a časovo náročný proces, v priebehu ktorého sa primárne dosahuje rast svalovej hmoty (hypertrofia), sekundárne aj jej tvarovanie do finálnej, očakávanej podoby (vďaka úbytku podkožného tuku) prostredníctvom:

 • cieleného využitia špecifického silového tréningu - napr. s využitím hmotnosti vlastného tela, expanderov a gumových pásov, jednoručných a veľkých činiek, špeciálnych strojov so záťažami atď.
 • špecifickej úpravy stravy - zvýšený príjem bielkovín a energetických zdrojov, v prípade potreby užívanie vhodných doplnkov výživy, vitamínov, minerálov atď.
 • dodržiavaním pravidelného režimu - počas ktorého sa dbá nielen na pravidelnosť v tréningu, ale aj na regeneráciu, dostatok spánku a aktívne formy odpočinok

Jedná sa teda o posilňovanie z estetických dôvodov, ktoré je doplnené o ďalšie podporné zložky. Vrcholom snaženia v bodybuildingu je (v prípade dosiahnutia stanoveného cieľa) súťaženie v niektorej z národných, alebo medzinárodných federácií, v súťažných nomináciách členených do hmotnostných a výškových kategórií, ktoré sa vzájomne odlišujú nielen názvom, ale aj hodnotiacimi kritériami. Príklady?
Okrem kulturistiky a klasickej kulturistiky muži súťažia aj v men´s physique, po ústupe ženskej kulturistiky do úzadia za stále populárnejšiu a jemnejšiu formu "bodybuildingu" môžeme považovať aj bikinifitness, ďalej bodyfitness, wellness fitness atď. - ich spoločným základom je silový tréning používaný na zmenu telesného vzhľadu a následné hodnotenie progresu v rozvoji svalovej hmoty, proporcií a estetiky tela podľa kritérií jasne definovaných v súťažných pravidlách.

Fitness ... v našom ponímaní je kondičná forma bodybuildingu (tzn. bez súťažných ambícií nastúpiť na pódium a nechať svoj svalový rozvoj, proporcie a telo hodnotiť panelom rozhodcov), prístupná pre verejnosť predovšetkým vďaka rozvoju spočiatku domácich a školských posilňovní, neskôr aj širokej siete verejných fitness centier. Je to takmer rovnako zložitý proces, pri ktorom cieľmi nie je tvarovanie, úprava telesných proporcií (tzn. opäť posilňovanie z estetických dôvodov), ale aj podpora zdravia, eliminácia dôsledkov starnutia a uchovanie si vitálnosti aj vo vyššom veku. Rast svalovej hmoty je iba sekundárnym výsledkom týchto aktivít.
Pri fitness sa stanovené ciele dosahujú vo výrazne kratšom čase, ako pri bodybuildingu, využívajú sa pri tom mnohé z overených bodybuilding postupov a techník.
Fitness Sport Games

A podporu zdravia (aktuálne aj imunity), elimináciu dôsledkov starnutia a vitálnosti je možné dosiahnuť rozmanitými športovými aktivitami. Keď sa pozriete do programu projektu Fitness Sport Games, nájdete v ňom viaceré možnosti, ako "ukázať svetu" svoju výkonnosť. Stačí si iba vybrať a - zapojiť sa! A nemusíte byť TOP športovec.
Súčasťou programu projektu Fitness Sports Games sú nielen známe IFBB nominácie, s ktorými sa bežne stretávame na súťažiach organizovaných pod hlavičkou IFBB Intertnational, ale aj nová nominácia zameraná na výkon - reč je o Fitness Challenge.  6 náročných cvikov, ktoré máte možnosť vidieť na tréningoch vo fitnesscentrách aj domácich činkárňach, pod dohľadom prísnych rozhodcov preverí výkonnosť a zároveň dávajú možnosť ju vzájomne porovnávať obdobne, ako sa to deje v prípade CrossFit-u. Pravdou ale je, že zvládnu ich v danom tempe, čase a s danou technikou naozaj iba tí, pre ktorých je pravidelný tréning súčasťou športového života.

Slováci na 2021 Fitness Sport Games

Pred organizátormi projektu Fitness Sports Games (medzi ktorými je aj IFBB International) bola mimoriadne náročná úloha. O čom hovorím? Prakticky v rovnakom čase "svetu odkomunikovať" niekoľko noviniek tak, aby sa v záplave informácií nestratili a stali sa motiváciou pre športovcov k tomu, aby sa do tohto perspektívneho projektu zapojili. Bez ohľadu na to, či sa "našli" v street workoute, street liftingu, alebo ďalších aktivitách, ktoré môžeme označiť ako "fitness sports". IFBB International do projektu Fitness Sports Games prispela niekoľkokrát, vďaka čomu po dnešnej registrácii v tradičnom dejisku IFBB Európskych šampionátov, v letovisku Santa Susanna budeme sledovať:

 • súťaženie v bodybuildingu a fitness v tradičných IFBB nomináciách
 • súťaženie v profesionálnom bodybuildingu a fitness organizácie Elite PRO
 • súťaženie v premiérovej nominácii Fitness Challenge, ktorú zastrešuje IFBB

Potešujúce je, že do súťaženia v rámci Fitness Sports Games by sa mali zapojiť aj súťažiaci zo Slovenska. Predbežná štartová listina totiž hovorí nasledovné:

 • Miroslav ŠKADRA ... súťažiť bude v kategórii men´s classic bodybuilding 168cm
 • Miroslav ŠKADRA ... súťažiť bude v kategórii men´s classic physique 168cm
 • Tomáš TAPUŠÍK ... súťažiť bude v kategórii men´s physique 182cm
 • Fitness Challenge mužov ... zapísaní sú súťažiaci Miroslav ŠKADRA, Andrej SOKOLOVSKÝ, Michal BARBIER, Tomáš STUDENIČ
 • Fitness Challenge žien ... zapísené sú Elena MASARYKOVÁ, Veronika KUČEROVÁ
 • poznámka: kto v akej kategórii napokon nastúpi ukáže dnešná registrácia, ktorá začína od 10:00

Diskusia k článku:

AMIX diskusia