SAFKST - tak ako je to s tými rozhodcami na Slovensku?

SAFKST - tak ako je to s tými rozhodcami na Slovensku?


Ako dopadla finančná kontrola Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v SAFKST?
KLIKNI a ČÍTAJ!Fiančná kontrola SAFKST


V Marbella, na súťaži 2021 IFBB Mr. Universe PRO bol za vlastné peniaze aj Milan ČÍŽEK. Bez ohľadu na to či ste alebo nie ste fanúšikom Čížeka, zhodneme sa, že na Slovensku nemáme rozhodcu (pri všetkej úcte k dvojici Matejíčka - Uríček), ktorý by mal narozhodovaných alebo "napozeraných" viac súťaží, ako práve Milan ČÍŽEK. A práve Čížek ma v Marbella upozornil na ďalší prípad vo výsledkových listinách SAFKST súťaží v tomto roku, ktorý si zaslúži (podľa neho) moju pozornosť.

Skôr, ako sa na to pozriem pozornejšie, vyslovím prekvapenie, akú búrku nevôle (poniektorých SAFKST rozhodcov) vyvolal môj článok, ktorý som pred niekoľkými dňami zverejnil na stránkach portálu EastLabs.SK. V ňom som pozornosť venoval dvom výsledkom, ktoré upútali moju pozornosť vo výsledkových listinách SAFKST súťaží konaných v tomto roku. Rozhodcov som nehodnotil. Prekvapujúce reakcie prišli aj od takých rozhodcov, ktorí nikdy reálne bodybuilding nominácie nerozhodovali (alebo rozhodovať ani nemali).

Ako je zvykom tvrdiť, opäť som ja ten, čo (svojim názorom a konaním) rozvracia SAFKST. Už si pripadám ako tá mladá učiteľka, ktorá upozornila, že riaditeľ školy je pedofil a kolegyne ju za to pomaly ukameňovali, že "nedržala hubu". Dôvody (takmer) ukameňovania? Ako po jej odhalení pedofila na vedúcom poste celá škola vyzerá? Kto do nej pošle svoje dieťa (pritom všetky štaršie kolegyne o "záľube" riaditeľa vedeli, len kvôli kadejakým benefitom decentne klopili oči). A čo ak stratíme finančnú podporu od Ministerstva školstva? Môj názor poznáte - čas na decentné klopenie očí v prípade aktuálneho vedenia SAFKST vypršal už dávno, dôvodov je viac ako prstov na desiatich rukách ...

Dve kategórie rozhodcov

Najväčšie pobúrenie spomínanej minority rozhodcov nevyvolala skutočnosť, že aj v tomto roku máme do činenia s neférovým spôsobom rozhodovania v SAFKST, že rozhodujú protekční rozhodcovia, alebo že niektorí rozhodcovia by reálne rozhodovať ešte nemali (ale ako rozhodcovia alternatívni by mali určitý čas získavať skúsenosti). Pobúrenie vyvolal fakt, že som si dovolil verejne vysloviť názor, že ŽENY by nemali v SAFKST rozhodovať (tzn. sedieť za rozhodcovským stolíkom a bodovať) mužské súťažné kategórie bodybuilding  (tzn. kulturistika, classic physique, classic bodybuilding).

Svoj názor som o niečo neskôr podporil poznámkou: "Nikto ma nepresvedčí, že ten/tá čo nikdy nesúťažil/nesúťažila resp. nepripravoval/nepripravovala súťažiacich v bodybuilding mužských nomináciách, môže férovo rozhodovať (za rozhodcovským stolíkom) bodybuilding, classic bodybuilding, alebo classic physique nominácie." Ak máte argumenty, presvedčte ma, že pravdu nemám.

Pravdou ale je, že iba málokto vie, že v SAFKST (vo vetve kulturistika/fitness) máme už teraz DVE KATEGÓRIE rozhodcov a až po tom, ako sa začala riešiť  otázka "ako sa rozhodovalo v Liptovskom Mikuláši na sa 2021 Fit Factory Cup-e", prejavilo sa to aj v praxi - na posledných dvoch súťažiach už mužov rozhodoval mužský panel, ženy panel rozhodkýň.

Rozhodcovia pre odvetvie fitness (fitness, bikinifitness, wellnessfitness, s prižmúrením jedného oka men´s physique/bodyfitness) ... pohľad do Informačného systému športu jasne ukáže, že v samotnej SAFKST máme rozhodcov delených do odvetví na základe tzv. odbornej spôsobilosti; prvým je odvetvie FITNESS (logicky, SAFKST je skratkou pre Slovenskú asociáciu FITNES, kulturistiky a silového trojboja). Príklad?
Odvetvie fitness

Rozhodcovia pre odvetvie kulturistika (kulturistika, classic physique, classic bodybuilding) ... pohľad do Informačného systému športu jasne ukáže, že rozhodcov máme aj v druhom odvetví tzn. v KULTURISTIKE (logicky, SAFKST je skratkou pre Slovenskú asociáciu fitness, KULTURISTIKY a silového trojboja; na základe tzv. odbornej spôsobilosti). Sú aj takí, ktorí majú podľa ISŠ spôsobilosť rozhodovať v oboch odvetviach. Príklad?

Odvetvie kulturistika

Neviem, ako tieto zverejnené informácie čítajú iní, ale ja na základe toho tvrdím (bez ohľadu na to, čo si myslím), že športový rozhodca z odvetvia fitness môže rozhodovať iba fitness nominácie. Naopak platí, že ten, čo je rozhodcom iba pre odvetvie kulturistika, fitness by rozhodovať nemal.

Otázkou je, ako teraz budú vnímať GREGUŠ a SAGAN výsledky zo súťaže v Liptovskom Mikuláši, kde som napočítal (na základe informácií dostupných z ISŠ) v paneli rozhodcov najmenej TROCH s odbornou spôsobilosťou rozhodovať výhradne odvetvie fitness (to, že sú to ženy neriešim). A už opakovane neriešim skutočnosť, že p. Mlsna je nielen prezident SAFKST, ale zároveň aj šéf Komisie rozhodcov, ktorá rozhoduje o nominácii rozhodcov na každú súťaž a logicky on by mal byť zodpovedný za spomínané zlyhania.

Férové rozhodovanie v SAFKST?

Viem, viem, nie všetky výsledky súťaží SAFKST je možné spochybniť (verte mi, 99% je férových), ale práve prípady, ktoré som popísal v súvislosti s Hnúšťou a Liptovským Mikulášom ukazujú, že Komisia rozhodcov zlyháva tam, kde by mala byť lídrom. Školenia rozhodcov sa majú realizovať každoročne a to internými lektormi (p. Filleborn na Slovensku bol pokiaľ si dobre spomínam našich rozhodcov školiť 3x a na dvoch seminároch som bol osobne; sám som jeho semináre absolvoval za posledných 5 rokov cca 30x - nielen na Slovensku, ale aj v Rusku, Hong Kongu, Fínsku, Česku atď. proste všade tam, kde som bol súčasne aj ja; dôvod je jednoduchý - EastLabs Team mu dodáva materiál, z ktorých školí rozhodcov po celom svete a ja Filleborna rád citujem na projektoch BikiniFitness Camp). A určite by pomohlo, ak by na každé školenie rozhodcov mali prístup aj osobní tréneri - aby vedeli, akým smerom majú orientovať prípravu svojich zverencov.

Áno, nie som rozhodca SAFKST a to, že kulturistikou sa zaoberám nepretržite 42 rokov (súťažil som, aj pomáhal s prípravou športovcov z rôznych nominácií - aj fitness, aj kulturistika, aj men´s physique, aj classic physique) nie je pre mnohých práve tou najlepšou kvalifikáciou k tomu, aby sa relevantne zaoberali mojimi návrhmi (aj keď je pravdou, že kategória začiatočník bol nápadom, ktorý sa mi v roku 2019 podarilo "pretlačiť" do SAFKST a aj nápad SAFKST Oblastných súťaží je z mojej hlavy). Napriek tomu si myslím, že férové rozhodovanie v SAFKST je možné presadiť, tu mám pár nápadov:

a/ reprezentační tréneri nech nerozhodujú ... ich úlohou je vyhľadávať, monitorovať a usmerňovať športovcov a nie ovplyvňovať svojim názorom rozhodovanie (a úsudok) zvyšku rozhodcovského poľa. Myslím, že reprezentácii SAFKST viac pomôže, ak na každej súťaži repre tréneri budú sedieť za hlavným rozhodcom a bez stresu a náhlenia si do poznámkových blokov budú značiť informácie o každom súťažiacom (čo ako rozhodcovia za rozhodcovským stolíkom zvládnu iba ťažko v priebehu súťaže). A následne ich môžu prebrať s osobnými trénermi. Ako ukazuje prípad p. Mlsnu, kumulácia funkcií (prezident SAFKST aj šéf Komisie rozhodcov) v konečnom dôsledku prináša zlyhania na všetkých úrovniach.

b/ školiť, školiť a školiť - rozhodcov a zároveň osobných trénerov ... môj názor poznáte - iba veci znalí rozhodcovia, ktorí majú reálnu skúsenosť so súťažením, alebo pripravovali súťažiacich, môžu férovo rozhodovať o výsledkoch v SAFKST; alebo tí, ktorí sú opakovane, každoročne (tzn. pred každou súťažnou sezónou) školení, školení, školení. A možnosť školiť sa (v tom, ako sa rozhoduje) nech majú aj osobní tréneri. Koľko školení rozhodcov ste zažili v posledných piatich rokoch? Ja cca 30 a vy?

c/ tréneri nech nerozhodujú o výsledkoch za rozhodcovským stolíkom ... viem, viem, ťažká úloha, ale roky sa zaberám možnosťou, ako aj na SAFKST scéne zabrániť trénerom/rozhodcom rozhodovať v prípade, ak na súťažnom pódiu stoja ich zverenci, nebodaj rodinní príslušníci. V IFBB platí pravidlo - v prípade, ak na súťažné pódium nastupuje zverenec niektorého z rozhodcov, ten sám požiada, aby ho vymenil rozhodca náhradný. Ak by tak neurobil, hrozia mu sankcie. Navyše, ak je v SAFKST tréner zároveň rozhodcom, účasťou na seminároch rozhodcov (ak k nim nemá prístup zvyšná skupina osobných trénerov) získava cenné informácie, ktoré obratom ruky vie pretaviť do spôsobu prípravy tak, aby jeho zverenec uspel. Je to férové?

d/ 5 + 2 ... väčšina IFBB federácií používa IFBB software na spracovanie výsledkov, ktorý by sme pohodlne mohli využívať aj v SAFKST. Jeho výhodou je "preddefinovanie" tzv. alternatívnych rozhodcov - tí síce rozhodujú ale v dôsledku nízkej úrovne rozhodovania (alebo neskúsenosti) sa ich bodové hodnotenie do konečných výsledkov nezapočítava. A kto je alternatívny rozhodca sa nezverejňuje. V prípade SAFKST riešením môže byť systém 5+2 tzn. zo siedmich rozhodcov by alternatívni boli dvaja, zvyšok by reálne rozhodoval. Výhoda? Neskúsení získavajú skúsenosti a v priebehu času sa z nich stanú veci znalí rozhodcovia schopní obhájiť svoj názor bez toho, aby sa prosili rozhodcu vpravo/vľavo - ukáž mi, ako boduješ!

e/ meniť rozhodcov, alebo organizovať pre nich "fiktívne" rozhodovanie ... počul som názor, že hlavným dôvodom, prečo na väčšine SAFKST súťaží rozhodujú stále tí istí rozhodcovia (alebo dvojice rozhodcov - prídu na jednom aute, cestovné náhrady sa však vyplácajú 2x) je úhrada cestovných nákladov tým, ktorí "zdieľajú rovnaký názor". Prídu na súťaž, všetko majú zaplatené, dostanú najesť, napiť a spokojní odchádzajú. Nesúhlasím s týmto názorom (férovo rozhodovať je reálne náročné, rozhodcovia si zaslúžia nejaký benefit!) a neriešim, či je to primárny dôvod. Pravdou ale je, že ak v SAFKST nebudú dostávať príležitosť na rozhodovanie obmieňané rozhodcovské panely, kde majú noví rozhodcovia získavať skúsenosti? Pomohlo by aj tzv. fiktívne rozhodovanie tzn. rozhodcovia/nováčikovia by prichádzali (aj na náklady SAFKST) na súťaže a namiesto "lacnej pracovnej sily" by rozhodovali dianie na pódiu, svoje bodovacie lístky by odovzdávali a Komisia rozhodcov by ich následne vyhodnocovala (na základe reálnych výsledkov).

f/ najlepší rozhodcovia na najlepšie súťaže ... najskúsenejší rozhodcovia by mali rozhodovať výhradne Slovenské šampionáty. A na pohárových ako hlavní rozhodcovia by mali dohliadať na svojich kolegov. Dôvod? Práve pohárové súťaže (je ich výrazne viac, ako Slovenských šampionátov) sú príležitosťou k získavaniu skúseností. A práve títo skúsení rozhodcovia by mali sprevádzať (stačí jeden) výpravu Slovenska na súťaže ako IFBB Diamond Cup, alebo IFBB Majstrovstvá sveta, či IFBB Majstrovstvá Európy (tu aj dvaja sú dosť, nakoľko rozhodcovské panely sa pravidelne obmieňajú).

g/ neutajovať výsledkové listiny ... sme asi jedinou športovou federáciou, ktorá dokáže zverejniť výsledkové listiny až týždeň po súťaži a tým dať priestor na pochybnosti. Aj na IFBB Svetovom či Európskom šampionáte výsledkové listiny sú zverejňované prakticky okamžite po súťaži, dostupné sú v elektronickej podobe.

h/ muži nech nerozhodujú detské fitness, ak nemajú základné skúsenosti/znalosti z gymnastiky; a ani fitness (aj keď fitness nie je gymnastika) ... vysvetlite mi jeden rozumný dôvod, prečo by v SAFKST o výsledku 7, 8, 9 ročných detí/dievčatiek mali rozhodovať chlapi pomaly v dôchodcovskom veku? Nie je rozumnejšie (a spoločensky akceptovateľnejšie), ak nomináciu detské fitness budú rozhodovať ženy, ktoré pôsobia v reálnych oddieloch s detským fitness?  

Moje návrhy poznáte, aké sú tie vaše?

Diskusia k článku:

AMIX diskusia