Tomáš SENTINEK - súťažnú sezónu začnem na 2021 Arnold Classic Europe

Tomáš SENTINEK - súťažnú sezónu začnem na 2021 Arnold Classic Europe

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o súťažiacich z organizácie Elite PRO.

Je november 2019 a na stránkach portálu EastLabs.SK zverejňujeme článok, ktorý je venovaný Tomášovi SENTINEKOVI. Dôvod? Po Petrovi TATARKOVI je práve Tomáš SENTINEK (spoločne s Igorom Kútikom) ďalším classic physique súťažiacim, ktorý uspel nielen na domácej, ale už aj medzinárodnej súťažnej scéne. O akých výsledkoch spomínaného Tomáša hovorím?
  • 1. miesto + Elite PRO karta ... 2019 IFBB Nafplio Classic, classic physique
  • 1. miesto + Elite PRO karta ... 2019 IFBB Nafplio Classic, classic bodybuilding
  • 1. miesto ... 2019 IFBB World Cup Tarragona, classic physique

V spomínanom článku je aj názor Mariana ČAMBALA, ktorý na adresu nominácie classic physique povedal: "Classic Physique je vo svete mimoriadne žiadanou nomináciou bez ohľadu na to, v akej federácii sa súťaže konajú. Súhlasím s opakovane prezentovaným názorom Igora KOPČEKA - classic physique je cestou, po ktorej by mohli kráčať mnohí z aktuálne amatérskych súťažiacich na Slovensku. Tí, ktorí sa venujú bodybuildingu. A úspech Petra TATARKU, alebo aktuálne Tomáša SENTINEKA je veľmi motivujúcim faktorom."

Uplynuli takmer dva roky od spomínaných výsledkov Tomáša SENTINEKA, počas ktorých sa snažil uplatniť zisk Elite PRO karty a už v tomto roku nastúpiť opäť do kolotoča súťaží, ale medzi profesionálmi. Aktálne vedenie SAFKST však prijalo vlastné pravidlá, podľa ktorých zisk Elite PRO karty na súťaží nestačí k tomu, aby sa súťažiaci stal profesionálom.

Pripomeniem, že v roku 2017 na návrh člena VV SAFKST p  Hečka (ten bol za člena VV SAFKST zvolený na pozíciu zástupca pretekárov z vetvy kulturistika a fitness, pravdou ale je, že v rozpore so stále platným Zákonom o športe 440/2015 Z.z.) jednou z podmienok, ako sa športovec mohol stať profesionálom bolo aj zaplatenie poplatku 3.000€ do SAFKST pokladnice. Tento nezmyselný požiadavok však bol v priebehu času zrušený, napriek tomu z dobre informovaného zdroja som získal túto informáciu - vedenie SAFKST tvrdí, že aj aktuálne platia pre zisk Elite PRO kartu pre SAFKST športovcov nasledujúce pravidlá (resp. ako ukázali predchádzajúce mesiace, pre niekoho platia, pre iného nie):
SAFKST pravidlá pre zisk Elite PRO karty
Tomáš SENTINEK si dal od súťaženia dvojročnú prestávku, pracoval na nedostatkoch a aktuálne finišuje s prípravou na súťaž, ktorá púta pozornosť fanúšikov bodybuildingu a fitness v Európe - reč je o 2021 Arnold Classic Europe Sevilla, od ktorej nás delia 2 týždne.

Kto je Tomáš SENTINEK?

Aktuálne 27 ročný, 183cm vysoký a na hranici 100kg ťažký SENTINEK so súťažením začal pred piatimi rokmi a prakticky na každej súťaži, ktorej sa zúčastnil uspel a to bez ohľadom na nomináciu, v ktorej nastúpil na súťažné pódium. Okrem spomínaných výsledkov z roku 2019 získal nasledovné:

  • 2. miesto ... 2016 Mozolani fitness Cup, kulturistika neregistrovaných
  • 1. miesto ... 2017 Dynamic Cup, klasická kulturistika nad 180cm
  • 1. miesto ... 2017 Veľká cena Dubnice, klasická kulturistika juniorov
  • 3. miesto ... 2018 Tatranský pohár, kulturistika nad 85kg
  • 1. miesto ... 2018 Tatranský pohár, klasická kulturistika nad 175cm
  • 1. miesto + absolútny víťaz ... 2019 AMIX Patriot Fitness Weekend, classic physique nad 175cm

Tomáš Sentinek

"Rok 2019 bol pre mňa mimoriadne úspešný, čo sa súťaženie týka", začal svoje rozprávanie Tomáš SENTINEK. "Nakoľko moje telo a genetická dispozícia nie sú prispôsobené na naberania enormného množstva svalovej hmoty, kategória v ktorej som začínal súťažiť bola klasická kulturistika. Aktuálne však opäť budem súťažiť v nominácii classic physique, ktorá mi zo všetkých kategórií sedí najviac. Dôvod? Vzhľadom na svoju výšku môžem na súťažné pódium nastúpiť s o niečo vyššou hmotnosťou, ako by som mohol mať v nominácii klasická kulturistika."

2019 IFBB World Cup Tarragona - Tomáš Sentinek"V októbri 2020 sa mojim trénerom stal úspešný masters classic physique súťažiaci Marián GROLMUS.", pokračuje SENTINEK. "Spoločne sme sa rozhodli neponáhľať sa, kvalitne nabrať ďalšiu svalovú hmotu a hlavne zlepšiť celkovú symetriu, nakoľko tá je v classic physique obzvlášť potrebná. Osobne si myslím, že naša vízia sa nám celkom podarila a zatiaľ sme s našou spoluprácou obaja veľmi spokojní.

Trénujem vo fitku YMCA u Miroslava Čiernika, ktorý mi vytvoril úžasné podmienky na prípavu, za čo som mu veľmi vďačný. Toto „naše“ fitko sa nachádza v meste Tlmače – Lipník a nájdete ma tam takmer každý deň. Mojimi vzormi sú jednoznačne kulturisti, ktorí tvrdo makajú a idú si za svojimi cieľmi. Mám radšej skôr tú starú školu (Dorian Yates a spol.) V dnešných časoch sa mi veľmi páčia napríklad Jan Turek, Kuba Cielen, Jordan Peters a samozrejme classic physqiue súťažiaci ako Chris Bumstead a Fabian Mayr. Nakoľko veľmi rád sledujem týchto športovcov, snažím sa aj cvičiť podobným štýlom. Osobne mi momentálne najviac vyhovuje štýl Heavy duty, ktorý je zameraný na menej sérií, no pritom maximálne využitie potenciálu daného cviku ktorý končím až zlyhaním. V mojom tréningu mám momentálne na jednotlivé cviky len 1-2 série (okrem lýtok, tam robím serií viac). Aktuálne trénujem 6x do týždňa silový tréning a 6x do týždňa kardio. Jediný voľný deň je pre mňa nedeľa, ktorú sa vždy snažím využiť na regeneráciu, či už masáže, alebo sauny."

Sentinek a Križánek na spoločnom tréningu - október 2019
"Pracujem ako vojak v OSSR (Ozbrojené sily Slovenskej republiky) už 7. rok.", vysvetľuje SENTINEK. "Nie vždy to mám v príprave jednoduché, avšak nebudem sa sťažovať, pretože dôležitý je aj tak iba výsledok na súťažnom pódiu. Na začiatku tohtoročnej prípravy som mal zranenie v práci (natrhnutý väz v meniskuse), ktoré ma na určitú dobu vyradilo z tréningov, no dal som si všetko do poriadku a teraz už môžem trénovať naplno. Sú však cviky, pri ktorých ma to obmedzuje a tým sa jednoducho vyhýbam. Dajú sa samozrejme nahradiť, takže pre mňa to nepredstavuje veľký problém. Nohy mi tréner aj tak zakázal cvičiť a aktuálne ich trénujem len raz za tri týždne, nakoľko tie asi rastú, na rozdiel od zvyšku tela, aj pri vstávaní z gauča. Ostatné partie precvičujem 2x do týždňa.

Čo sa stravy týka, som stará škola – v diétnom režime upresnostňujem nízky príjem sacharidov, vysoké dávky bielkoviny, minimum tukov. Cheat alebo refeed veľmi ani neviem čo znamenajú, niečo také som mal za posledný rok asi dvakrát. Dokonca aj na Vianoce som striktne držal svoju stravu. Keď chcem mať výsledky, musím pre to spraviť maximum.

Mojim sponzorom je Namaximum.sk, odkiaľ ma po úspešnej sezóne 2019 oslovil Vladimír Roško, ktorému som za to veľmi vďačný. Ich doplnky som užíval aj pred spoluprácou, takže som rád, že sa mi naskytla táto príležitosť. Je to pre mňa veľká pomoc."
Tomáš SENTINEK

"Keďže pracujem ako vojak, aktuálna covid situácia ma neobchádza. Stále sa zapájam do úloh, ktoré nám vyplývajú z práce - či už to bolo testovanie, alebo momentálne sú to kontroly na hraniciach. Ja osobne som toto ochorenie neprekonal, alebo ak aj áno, neviem o tom. Napriek všetkému som zaočkovaný, predovšetkým kvôli plánovaným súťažiam v zahraničí, čo mi uľahčí cestovanie a splním požiadavky, s ktorými prichádzajú letecké spoločnosti.

Najbližšiu súťaž mám naplánovanú na 17. až 19. septembra 2021 a je to Arnold Classic v španielskej Seville. O dva týždne to bude 2021 IFBB Diamond cup - Rafael Vera Classic taktiež v Španielsku, ale v meste Marbella. Vybral som si ich, nakoľko sú to dve najväčšie európske súťaže a ja sa chcem stále posúvať vpred. Cieľ je myslím pre mňa jasný – víťazstvo. Nič iné domov neberiem. Verím, že do budúcna sa mi podarí, aby nám zväz povolil profi kartu a následne by som sa chcel zúčastniť aj na Elite pro súťažiach.", uzavrel Tomáš SENTINEK.

Tomáš Sentinek - tréning chrbta, august 2021
IFBB Fitness Akadémia Slovensko

Diskusia k článku:

AMIX diskusia