Report - Namešpetrová a Šipkovská na 2021 IFBB Majstrovstvách Európy

Report - Namešpetrová a Šipkovská na 2021 IFBB Majstrovstvách Európy

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o súťažiacich z organizácie Elite PRO.

Po mimoriadne úspešných 2021 IFBB Majstrovstvách Európy, na ktorých reprezentanti Slovenska získali dohromady fantastických 27 cenných kovov plus 2 tituly absolútnych víťazov, by sa patrilo napísať pár slov k forme jednotlivých súťažiacich. Začal som dvojicou masters súťažiacich Mariana PALOVIČOVÁ a Boris PALOVIČ a aj v tomto článku pozornosť budem venovať masters súťažiacim - aký dojem som mal zo súťaženia masters bodyfitnessky Martiny NAMEŠPETROVEJ a masters women´s physique súťažiacej Simonety ŠIPKOVSKEJ (ktorá bola jedinou našou súťažiacou v nominácii women´ s physique)?

Martina NAMEŠPETROVA
Martina NAMEŠPETROVÁ
... ak dobre počítam, nastupovala opäť na súťažné pódium organizácie IFBB takmer po desiatich rokoch, počas ktorých súťažila úspešne v rôznych federáciách. Návrat do kolotoča IFBB súťaží si plánovala už na 2021 IFBB Diamond Cup v Rumunsku, drobné zdravotné komplikácie jej však neumožnili do Rumunska vycestovať a tak prvou súťažou v tejto súťažnej sezóne (po rokoch odmlky) sa pre NAMEŠPETROVÚ stal hneď IFBB Európsky šampionát.

V Santa Susanna napokon mala v kategórii Master´s Women Bodyfitness 35-39y až 20 súperiek a už nástup súťažiacich na súťažné pódium ukázal, že pre ktorúkoľvek z nich aj postup do semifinále bude úspechom. Kto pozná pravidlá súťaženia vie, že v prípade vyššieho počtu súťažiacich ako je 15/16, o semifinálovej "pätnástke" resp. "desiatke" rozhoduje eliminácia, kde súťažiace nastupujú do skupinového porovnávania v štvoriciach, alebo päticiach. A v eliminácii bolo možné vidieť, aké prednosti má NAMEŠPETROVÁ v porovnaní s konkuretkami, v porovnaní s tými najlepšími v kategórii bolo možné vidieť aj jej nedostatky.

Hlavnou prednosťou Martiny (tak, ako je to u nej roky zvykom aj v mimosúťažnom období) je spravidla forma. Aj tá, ktorú ukázala v Santa Susanne nebola zlá, aj keď som mal obavy, že mäkké svetlo na pódiu (intenzita ktorého sa často menila iba s intenzitou denného svetla - v hale nebolo zatemnenie) jej forme nedá dokonale vyniknúť. Po rokoch "nesúťaženia" na NAMEŠPETROVEJ som videl spočiatku určitú nervozitu, tá sa však stratila v momente, keď sa postavila do prvej povinnej pózy. Dlhé čakanie na súťaženie v zákulisí sa podpísalo negatívne aj na úprave pokožky - na pódiu by jej svedčal o level tmavší odtieň farby. Registroval som, že telo mala o niečo svetlejšie, ako bolo jej líčenie. Viem, viem, všetko sú to drobnosti, ale tie ovplyvňujú celkový dojem z každej súťažiacej a ten je často rozhodujúci.

NAMEŠPETROVÁ bez problémov zvládla elimináciu a postúpila do 15 členného semifinále, keď za sebou nechala aj dve reprezentantky z Ruska. V semifinále bojovala o 10. až 15. miesto, napokon skončila na 14. priečke.

Čo by mala robiť, ak sa chce výsledkovo posunúť vyššie? Ak by som bol na jej mieste, sústredím sa na dolnú časť tela - stehná treba ukázať na súťažnom pódiu plnšie (hlavne vo vnútornej časti). Vzhľadom na to, že má vyššie upnutý chrbát (čo vzbudzuje dojem, že jej pás je o niečo širší), ďalej by som sústredene pracoval na pleciach a aj na svalstve chrbta - a dopracoval hlavne zadnú povinnú pózu, kde jej šírka chrbta zanikala. Čo sa líčenia týka, zvolil by som rovnaký postup, aký sa osvedčil PALOVIČOVEJ - zveril by som sa do rúk niektorej z vizážistiek z Ruska, ktoré prichádzajú na TOP IFBB súťaže a ponúkajú svoje služby súťažiacim bez ohľadu na to, v akom národnom teame pôsobia. 

Simonete ŠIPKOVSKÁ

Simoneta ŠIPKOVSKÁ ... meno ŠIPKOVSKÁ registrujem z nominácie Bodyfitness a archív mi prezradil, že Simoneta má na svojom konte 9. miesto zo súťaže 2019 AMIX Patriot Weekend a 12. miesto z 2019 Tatranského pohára. Myslím, že na jej "bodyfitness" výsledkoch sa podpísala prirodzene výraznejšia muskulatúrnosť, takže prestup do nominácie Women´s Physique bol krokom správnym smerom.

Už na prezentácii na 2021 IFBB Majstrovstvách Európy v Santa Susanna pútala pozornosť (a teraz použijem výraz, ktorý som počul od Evy KVASNIČKOVEJ - NORANTE) formou "ako remeň", ktorej naozaj iba ťažko niečo vyčítať. A aj na súťažnom pódium ukázala akceptovanú muskulatúrnosť, jasne a zreteľne vydefinované svaly, nechýbalo ani prúžkovanie. Eva ma upozornila na skutočnosť, že aj napriek veku (ŠIPKOVSKÁ súťažila v kategórii Master Women´s Physique), na súťažnom pódiu predviedla nielen prepracovaný chrbát, či plecia, ale aj pevný zadok bez zbytočného tuku, čo je v jej vekovej kategórii naozaj výnimočné. Pochvalu si zaslúži aj za proporčnosť - šírka pliec a dĺžka nôh v jej prípade boli neprehliadnuteľné. Za formu adresujem Simonete a jej trénerovi (ak sú moje informácie správne, je ním Niko KVASNOVSKÝ) veľkú pochvalu. Prečo napokon z premiérového vystúpenia na IFBB Európskom šampionáte bolo až konenčné 8. miesto?

Dôvodov by so videl viac. Ponechám stranou o chlp svetlejší odtieň pokožky a upozorním hneď na najväčšie nedostatky, ktorými boli:

  • pózing
  • prezentácia
  • vizáž

Súhlasím opäť s názorom Kvasničkovej, že ŠIPKOVSKÁ na súťažnom pódiu ukázala, že s pózovaním jej (zrejme) pomáhajú iba muži. Súčasné women´s physique (na rozdiel od ženskej kulturistiky spred 10-15 rokov) je aj o elegantnosti, pohybovej dokonalosti a pózingu, ktorý je pútavý nielen pre oko, ale dokáže dokonale zakryť nedostatky a zvýrazniť prednosti. Cesta, ako z diamantu (akým ŠIPKOVSKÁ nesporne je) sa môže stať briliant, je pózing, drilovanie povinných postojov a prechodov medzi nimi tak, aby rozhodcom ponúkla nielen muskulatúrnosť a skvelú formu, ale aj v tejto nominácii oceňovanú eleganciu a ženskosť. To všetko zvýrazniť do detailov premyslenou a zvládnutou vizážou - bezchybnou úpravou vlasov aj líčením.

Ak dokáže pokročiť v tomto smere, ŠIPKOVSKÁ sa môže stať master women´s physique súťažiacou, ktorá bude vzbudzovať rešpekt a pozornosť u každej súperky. Mňa určite zaujala a výsledok ... hm, výsledok (v jej prípade) je pre mňa iba nič nehovoriace číslo, ktoré by som zbytočne neprežíval. Úprimne sa teším na súboj ŠIPKOVSKÁ vs PALOVIČOVÁ lebo viem, že Mariana zvažuje súťaženie aj v tejto nominácii.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia