2020 IFBB Svetový šampionát vo fitness detí bez účasti Slovenska?

2020 IFBB Svetový šampionát vo fitness detí bez účasti Slovenska?


Z centrály IFBB mi pred malou chvíľkou prišiel zoznam účastníkov 2020 IFBB Majstrovstiev sveta vo fitness detí, v ktorom som márne hľadal mená súťažiacich zo Slovenska. K dnešnému dňu v tomto zozname nefiguruje ani jedno, jediné meno člena SAFKST. Táto skutočnosť je pre mnohých z organizácie IFBB International prekvapením, nakoľko Slovensko už niekoľko rokov po sebe udáva v detskom fitness trend, ktorému sa zvyšné krajiny Európy (a aj Mexiko) snažia priblížiť. Trénerky v detskom fitness vo Zvolene, Trenčíne, Nitre, Prievidzi, Žiline a spol. (dokonca posledné roky aj v Košiciach - líderka tamošieho klubu pani Nemcová však rezignovala, vo februári 2020 ukončila členstvo svojho klubu v SAFKST a úspešne kráča vlastnou cestou) robia všetko možné/nemožné k tomu, aby detské fitness keď už nie napredovalo, aspoň si udržiavalo svoj status aj pre ďalšie obdobie. Pravdou ale je, že medzi piliermi detského fitness mi chýbajú lídri registra SAFKST aktívnych športovcov do 23 rokov tzn.  Bratislava, Šurany ... alebo aj Rimavská Sobota.

Kto nastúpi na 2020 IFBB Svetový šampionát vo fitness detí?

  • Maďarsko ... 20 súťažiacich
  • Poľsko ... 15 súťažiacich
  • Ukrajina ... 8 súťažiacich
  • Turecko ... 7 súťažiacich
  • Srbsko ... počet súťažiacich nezverejnilo

Viem aká je situácia. Poznám ju. Viem čo sa dá (ak sa chce) a čo sa nedá - ak nie je vôľa. Aj preto je mi úprimne ľúto, že rovnakú šancu bojovať o cenné kovy (síce v nižšej vekovej kategórii) ako získali naši juniorskí reprezentanti (medzi ktorými okrem Ondruškovej a Poprockej spomeniem aj hviezdu uplynulých rokov v detskom fitness Novodomskú - pre ňu je sezóna 2020 prvou vo vyššej vekovej kategórii) v tomto roku nedostali aj naše FITNESS DETI. Pripomeniem, že v Srbsku, v meste Čačak (kde reprezentanti Slovenska súťažili aj uplynulú sobotu) sa tento weekend uskutočnia tiež 2020 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness detí - po dlhých rokoch po PRVÝ KRÁT bez účasti reprezentantov Slovenska.

Podporu svojim fitness deťom (čo sa súťaženia v Čačaku týka) deklarovali aj JEDENÁSTI rodičia listami (myslím, že by sa pridali aj iné kluby, nielen ten, ktorý pod vedením trénerky p. Zuzany NIŠČÁKOVEJ pôsobí vo Zvolene), ktoré adresovali vedeniu SAFKST - ich aktivita však nepriniesla žiaden pozitívny výsledok resp. ústretový krok zo strany VV SAFKST. Nerozumiem tomu. Prečo?

Predsa rovnaké podmienky na prípravu, ako mala ONDRUŠKOVÁ/NOVODOMSKÁ (aj ony mali zrejme problém s tréningovými podmienkami, pôsobia v rovnakých kluboch ako ich mladšie kolegyne), mali aj mladé detské fitnessky (z nich niektoré majú iba o pár mesiacov menej ako spomínaná Nelli Novodomská a aj ich by na súťaž sprevádzali rodičia rovnako, ako Nelli sprevádza do Rumunska jej mama, p. Novodmská). Tie však príležitosť na súťaženie nedostali. A spomeniem ďalší fakt - Rumunsko (čo sa kovidtragédie týka) je na tom podstatne, podstatne horšie ako Srbsko, takže barlička "dbáme na zdravie" našej mládeže je chabá obhajoba.

Dodám, že p. NIŠČÁKOVÁ (jedna z najúspešnejších tréneriek detského fitness na Slovensku a štatutárka klubu, z ktorého pochádzajú rodičia podporujúci myšlienku súťaženia detí na 2020 IFBB Svetovom šampionáte v Srbsku) je zo strany VV SAFKST v tomto roku cielene perzekuovaná/šikanovaná, disciplinárne riešená a vyjadrenia pána prezidenta SAFKST MLSNU adresované na jej adresu sú ľahko vyvrátiteľné, nepresné, nepravdivé. Rovnako ľahko spochybniteľné sú dôvody (tie sa v priebehu času plynulo menili po tom, ako boli publikované aj v článkoch na stránkach EastLabs.SK - každý spochybnený dôvod bol nahradený novou verziou), prečo FITNESS DETI nezískali od vedenia SAFKST súhlas na súťaženie na 2020 IFBB Majstrovstvách sveta detí v Čačaku.

Zdôrazním dobre známy fakt - pani MLSNOVÁ (v rámci SAFKST je šéfkou resp. členkou nominačnej komisie sekcie kulturistika/fitness), manželka pána prezidenta SAFKST Borisa MLSNU, má v rámci vedenia IFBB jednu z TOP pozícií, z titulu ktorej sa venuje hlavne detskému fitness. Má dbať na rozvoj detského fitness nielen na domácej, ale aj medzinárodnej scéne.

Dá sa súťažiť v Čačaku aj bez súhlasu SAFKST?

2020 IFBB Svetový šampionát detí v Čačaku bude v tomto roku (zrejme) jedinou príležitosťou na súťaženie pre fitness deti zo Slovenska. Výnimkou bola snáď iba oddielová súťaž, ktorú zorganizovala vo Zvolene práve spomínaná pani Zuzana NIŠČÁKOVÁ. Otázkou je, či sa v Čačaku dá súťažiť aj bez súhlasu SAFKST.

Samozrejme, že sa dá ... ale o tejto možnosti vie iba málokto. IFBB síce vyžaduje, aby každý súťažiaci, ktorí príde na IFBB Majstrovstvá sveta, IFBB Majstrovstvá Európy resp. IFBB Pohárové súťaže, mal od národnej federácie v ktorej pôsobí, oficiálny súhlas na súťaženie. Tento súhlas sa posiela v podobe prihlášky, ktorú každá federácia posiela v danom čase nielen do centrály IFBB, ale aj organizátorovi súťaže. Pravdou ale je, že v posledných dvoch rokoch sa aj na IFBB súťažiach objavujú súťažiaci, ktorí súťažia pod tzv. IFBB zástavou. Čo to znamená?

IFBB flag

Sú to tí súťažiaci, ktorí nemajú resp. nemôžu deklarovať súhlas národnej federácie k súťaženiu na danej súťaži vo forme oficiálnej prihlášky. Ak takýmto súťažiacim nebol udelený trest za porušenie napr. dopingových pravidiel, na základe súhlasu vedenia IFBB môžu na danú súťaž nastúpiť. A bojujú o cenné kovy, tituly, Elite PRO karty. Práve pod tzv. IFBB zástavou, čiže bez oficiálnej príslušnosti k niektorej členskej národnej federácii IFBB. 

Samozrejme, k takejto forme súhlasu na súťaženie pristupuje vedenie IFBB iba výnimočne - viem však, že v prípade fitness detí by aj tento spôsob v Čačaku, na 2020 IFBB Majstrovstvách sveta, bol práve vedením IFBB akceptovaný. Bol by však akceptovaný aj vedením SAFKST bez toho, aby deti/rodičia boli ďalej disciplinárne riešení? Na túto otázku odpoveď nemám ...

Diskusia k článku:

AMIX diskusia