Archívny článok ... Novoročný maratón otázok od portálu EastLabs.SK - 2015

Archívny článok ... Novoročný maratón otázok od portálu EastLabs.SK - 2015

Projekt Hall of Fame - Sieň slávy kulturistiky a fitness na Slovensku
vznikol aj vďaka podpore od spoločnosti
AMIX Nutrition.
Fall of Fame - Slovenská sieň slávy v kulturistike/fitness

V týchto dňoch oslávil 45. narodeniny Miroslav ŠKADRA, ktorý so vztýčenou hlavou hovorí, že je celoživotným naturálom. Jeho výsledky od roku 2012 až po súčasnosť sú viac ako pozoruhodné a do pozornosti vám dám skutočnosť, že okrem bodybuilding nominácií (spočiatku kulturistika, s masters vekom aj classic bodybuilding a classic physique) neváha zapojiť sa aj do súťaží, kde o výsledku rozhoduje sila, vytrvalosť, výkon.
Aj preto v roku 2021 nastúpil do kolotoča súťaží Fitness Challenge a ako jediný zo Slovenska získal v tejto nominácii cenný kov z IFBB Majstrovstiev sveta za 3. miesto. V archíve portálu EastLabs som našiel článok z roku 2015, ktorý vám bodybuildera Miroslava ŠKADRU bližie priblíži a ja mu aj touto cestou blahoželám, želám pevné zdravie a všetko dobré v osobnom, pracovnom a samozrejme aj športovom živote.
Miroslav ŠKADRA

Článok z 11. januára 2015: máme za sebou rok 2014, je čas zhodnotiť úspechy, neúspechy, vytýčiť si ciele a hlavne vypracovať plány pre rok 2015. Začiatkom januára je už viac-menej všetko jasné - kulturisti, klasickí kulturisti, bikini a bodyfiftessky, fitnessky aj súťažiaci z kategórií physique sú už určite rozhodnutí, či rok 2015 pre nich bude odpočinkový, alebo prinesie pre nich ďalšie súťaže. Do "skladačky" je nutné doplniť už iba niekoľko neznámych - najčastejšie sú to odpovede na otázky "ako vyzerá aktuálny kalendár súťaží?", prípadne "kto ma bude pripravovať v tomto roku na súťaže?", alebo "z čoho si budem prípravu na súťaže financovať?".

No otázok, na ktoré by každý športovec SAKFST (bez ohľadu na to, v akej kategórii súťaží) mal už začiatkom roka vedieť odpovede, je podľa mňa podstatne, podstatne viac - aj preto sme oslovili tých, od ktorých v roku 2015 očakávame výrazné pokroky a mimoriadne dobré výsledky, aby sa zapojili do tzv. Novoročného maratónu otázok od portálu EastLabs.SK. Dnes na naše otázky odpovedá kulturista Miroslav ŠKADRA.

Miroslav Škadra
Meno: Miroslav
Priezvisko: Škadra
Dátum narodenia: 1977
Súťažná kategória: váhová kulturistika do 70kg
Počet rokov strávených pri športe: 23
Rok prvej súťaže: 1994
Počet súťažných rokov: 6
Počet doposiaľ absolvovaných súťaží: 27
Najlepšie výsledky:

  • 2012 ... 3. miesto Majstrovstvá Európy
  • 2013 ... 1. miesto Majstrovstvá Európy
  • 2014 ... 3. miesto Majstrovstvá Európy
  • 2014 ... 10. miesto Majstrovstvá sveta

Čo o sebe Miro napísal: s kulturistikou som začal ako 15-ročný v školskej posilňovni. Ako 17 ročný som absolvoval vtedy Majstrovstvá okresu a kraja. Kulturistika sa mi zapáčila a trénoval som ďalej ... len tak pre seba, bez súťažných ambícii. Informácie som čerpal z časopisov Muscle-fitness a HardBody a trénoval som podľa rozvrhu plánov uverejnených v týchto médiách.
Ako 20 ročný som sa športovo odmlčal, aby som sa znova vrátil ako 28 ročný. Začal som s domácim crossfitom a behmi. Intenzívne som 3 roky behával beh do vrchov, ale aj maratóny. Som rád , že som v roku 2009 absolvoval najťažší maratón na Slovensku NON STOP cez Nízke Tatry (49 km) s vytknutým členkom s časom okolo 6 hodín.
V roku 2009 som ale zatúžil po súťažných pódiách v kulturistike, nenaplnených cieľoch a začal som sa systematicky pripravovať v Novej Bani. Rady a skúsenosti mi poskytli pán Ľubomír Hečko, Anton Tabernaus a Marián Čambal, ktorý sa snažil naučiť "pódiové drevo" aspoň trochu pózovať.

Aký bol pre mňa rok 2014 nielen z pohľadu športovca?
Prvá polovica roku bola kľudná, no druhá bola trošku náročná. V auguste som mal natrhnutú achilovku (pracovný úraz), dokončievali sme dom, pripravoval som sa na Majstrovstvá sveta - takže trochu hektika. Čo sa mi v uplynulom roku naozaj 100% podarilo? Nominácia na MS v Brazílii a podľa zainteresovaného okolia životná forma, čomu som sa potešil.

Kto sa mimoriadne veľkým podielom zaslúžil o moje úspechy v roku 2014 a komu by som sa mal určite poďakovať?
3. miesto z ME 2014 a účasť na MS v Brazílii, by sa nepodarilo realizovať bez sponzorskej pomoci, za ktorú som vďačný kaderníctvu Mirka, HYZAa.s Topolčany, ktorá mi zabezpečila kvalitné kuracie mäso na jarnú prípravu, autoškola TABO, FITNES TABO Zuzana za možnosť trénovať bez obmedzení a Obecnému úradu v Tekovskej Breznici za finančnú podporu MS v Brazílii. Chcem sa poďakovať svojej manželke Mirke a synovi Dáriusovi za podporu a trpenie mojich nálad počas diét, za prekvapenie, že ma prišli podporiť na ME do Santa Susanny, Tónovi Tabernausovi s manželkou (tí ma tiež prišli podporiť do Santa Susanny), Mariánovi Čambalovi, pánovi Ľubovi Hečkovia v neposlednom rade SAKFST za možnosť reprezentovať Slovensko.

Na akú udalosť, skúsenosť alebo výsledok, ktorý sa so mnou spája v roku 2014, by som najradšej čo najrýchlejšie zabudol?
3. miesto na GP Pepa Opava 2014 bolo pre mňa veľkým sklamaním. Čo podniknem v roku 2015, aby sa táto nepríjemná skúsenosť už nezopakovala? Budem viac zvažovať účasť na niektorých súťažiach.

Čo očakávam od roku 2015?
Aby ma v roku 2015 nezradilo zdravie, aby som mal chuť trénovať a ostatné ukáže čas.

Čo urobím preto, aby mi športový život a súťaženie zbytočne nekomplikovali môj súkromný život?
Pokúsim sa uskutočniť nejaké zmeny, ktoré som si vytýčil, aby som viac skĺbil súkromie a športový život a viac sa mohol venovať rodine.

Aké sú moje osobné, súkromné, ale aj súťažné plány pre rok 2015?
Ďalej si zveľaďovať rodinné zázemie, absolvovať viac rodinných výletov, budovať finančné zabezpečenie a priniesť nejakú medailu zo zahraničných súťaží.

Aké sú moje súťažné ciele a ambície a čo musím v roku 2015 urobiť na to, aby som ich dosiahol?
Súťažné ciele v roku 2015? Možno súťaženie na ME, možno aj na MS. Aby som sa týchto súťaží mohol zúčastniť, musí mi vydržať zdravie, vyvarovať sa zbytočným zraneniam, vyskladať čas na tréning a rodinu, poriešiť podmienky v práci na pravidelný tréning, keďže nie som pánom svojho času a v neposlednom rada (ako každý súťažiaci) osloviť nejakých potencionálnych sponzorov - z rodinného rozpočtu mi veľa nezostáva na financovanie môjho koníčka.

Čo bude pre mňa jasným športovým vrcholom, TOP súťažou v roku 2015?
V tejto chvíli ešte nemám vytýčený cieľ na top súťaž, keďže podmienky sú vrtkavé a stáva sa, že mesiac som v príprave a ďalší mesiac sa mi príprava rúca ako domček z karát. Musel som sa naučiť riešiť veci priebežne a v zmysle " čas ukáže, do čoho sa pustím ".

Odkiaľ budem čerpať financie na úspešné naplnenie mojich cieľov a súťažných ambícií?
Budem sa snažiť osloviť nejakých sponzorov (čo prebieha už teraz v januári) a od toho bude závisieť, čo bude ďalej. V rodinnom rozpočte už nie sú rezervy. Kulturistika ma napĺňa, ale z nuly sa moc výsledky robiť nedajú.

Koho oslovím so žiadosťou o pomoc a podporu v roku 2015, resp. na podporu a pomoc koho sa budem spoliehať aj v roku 2015?
Budem sa snažiť osloviť bývalých sponzorov a nebránim sa akejkoľvek spolupráci, ktorá by priniesla prínos pre obidve zainteresované strany.

Čo recipročne viem ponúknuť v roku 2015 za podporu a pomoc, ktorá mi bude poskytnutá?
Reklamu, propagáciu.

Ako bude vyzerať môj tréningový cyklus a tréningové plány, podľa ktorých sa budem pripravovať v roku 2015?
Tréningový cyklus mám nepravidelný, trénujem podľa voľna v práci (Miro je vojak z povolania), všetko riešim " za jazdy" . Niekedy trénujem podľa systému 2+1, inokedy 4+1, raz non stop. Plány prispôsobujem pocitom, únave, času. Trénujem len cviky, ktoré mi sedia, nespôsobujú zbytočné preťažovanie kĺbov. Momentálne sa lepšie cítim v intenzívnejšom tréningu a budem používať moje osvedčené cviky aj metódy i naďalej.

Aké novinky zaradím do tréningového plánu?
Neplánujem nejako experimentovať s novinkami, viac mi vyhovuje " klasická škola" v duchu hesla "v posilňovni treba cvičiť, nie debatovať".

Ako bude vyzerať môj suplementačný a výživový plán, ktorý mi prinesie očakávaný výsledok?
Suplementačný a výživový plán som menil pri každej sezóne, závisel vždy od financií. Čo do stravy zaradím? To sa ešte ukáže, ale základom bude mäso, tvaroh, mliečne výrobky, ryža, vajcia, cereálne pečivo, ovocie, zelenina. Čo sa týka doplnkov a značky mám niečo osvedčené čo mi zaberá, ale to si nechám pre seba, keďže ma tieto značky nepodporujú - sú to proteín, BCAA, glutamín, kreatín a nejaká predtrénigová pumpa.

Aké novinky zaradím do výživového a suplementačného plánu?
Každú prípravu som skúšal rôzne doplnky a rôzne značky. Ak sa rozhodnem, že pôjdem do prípravy v roku 2015, tak skúsim zasa niečo nové - nebránim sa vyskúšať nejakú novinku.

Čo bude pre mňa v roku 2015 zrejme najťažšie, najkomplikovanejšie, z čoho mám doslova už teraz najväčší strach, alebo obavy?
Dodržať sľub, ktorý som dal manželke.

Čo musím podniknúť, aby som túto komplikáciu dokázal zvládnuť so "vztýčenou hlavou"?
Ísť si za svojim cieľom, neobzerať sa doprava, doľava, dozadu, zaťať zuby. Cesty späť niet, dopredu sa ísť musí.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia