Interview SLIMÁK vs SLANAŘ - čoskoro aj na stránkach EastLabs.SK

Interview SLIMÁK vs SLANAŘ - čoskoro aj na stránkach EastLabs.SK

Zbyněk SLANAŘ

Nebudem vám klamať! Vďaka Stanovi SLIMÁKOVI (a jeho FB stránke Kulturistika a legendy ČSSR) som si opäť pripomenul, že staré priateľstvá stačí iba zľahka oprášiť - a opäť ste tam, kde ste boli pred 15 či 20 rokmi. Weekend som prežil v spoločnosti človeka, ktorý jednoznačne najviac ovplyvnil môj odborný záujem o bodybuilding. Vďaka nemu som sa zahĺbil do kníh (vždy, keď som nejakú u neho videl, musel som si ju kúpiť), vďaka nemu som sa po večeroch študoval čo a ako (v biochémii, farmakológii, farmácii atď.). Dôvod? Aby som si na pravidelných stretnutiach s ním (hlavne, keď začal rozprávať) nepripadal ako úplný idiot (hm ... neprežívajte to príliš, ak niečomu v rozhovore, ktorý pre vás pripravuje Slimák, nebudete rozumieť; poznám to).

Reč je o Zbyňkovi SLANAŘOVI, ktorý ako poradca/tréner/konzultant pomáhal cca od roku 1985 do 2000 väčšine TOP bodybuilderov a kulturistiek z Čiech maximálne naplniť ich súťažné ambície a vďaka priateľstvu s Milanom ČÍŽEKOM (hm ... je príjemné mať za kamarátov dvoch TOP odborníkov z Česko-Slovenského priestoru - do pozornosti vám dávam Čížekov Trénerský kurz, ktorý sa uskutoční na prelome augusta a septembra) "pričuchol" aj k Slovenskej scéne (predsúťažné sústredenia Jara HORVÁTHA v Pardubiciach pred TOP súťažami amatérskej scény, vo fitness centre, ktorého bol Zbyňek spolumajiteľ, boli doslova legendárne). Nie nadarmo som v 90. rokoch tvrdil - kto sa chce stať IFBB Majstrom sveta, musí začať spolupracovať so Slanařom, alebo Čížekom.
A práve so Zbyňkom SLANAŘOM pripravil pre vás Stano SLIMÁK mimoriadne rozsiahly rozhovor, ktorý sa po zostrihaní objaví aj na stránkach portálu EastLabs.SK. Začnem tým, čo v interview (ktorý viedol Stano SLIMÁK - ja som sa v podstate iba pozeral, prípadne sem tam pridal nejakú poznámku) určite nenájdete.

Zbyněk SLANAŘ

Mal som 24 rokov a bol som pár mesiacov po vojenčine - písal sa rok 1990. Tú som strávil v Prostějove (kto vie ten vie - prijímač trvá krátko), potom v Pardubiciach (myslel som, že tu aj moja "vojna" skončí - omyl!) a záver patril Bechyni (dostal som trest, ten som si musel odpykať čo najďalej od Slovenska a tak ma prevelili). V tom čase som už 12 rokov vedel kto je Libor MINAŘÍK, 6 rokov vedel, kto je Pavol JABLONICKÝ, dokonca cca 2 roky som už mal informáciu, že v Pardubiciach pôsobí "niekto" (počas vojenčiny sa mi nepodarilo zistiť, kto to je), kto pripravuje Jablonického, dokonca stál mu po boku aj na jeho historicky prvom súťažnom vystúpení na Olympii v roku 1989 (hm ... v interview bude Zbyňkova historka "ako to všetko bolo", máte sa na čo tešiť).

V Banskej Bystrici sa konali 1990 Majstrovstvá Československa, na ktorých exhibične vystupoval Jablonický. Ten Jablonický, ktorý ako prvý z Východného bloku (s reálnym pôsobením za železnou stenou) získal titul Svetového šampióna v kulturistike. Ten Jablonický, ktorý dokázal poraziť Libora MINAŘÍKA. Ten Jablonický, ktorý titul Majstra sveta po roku 1987 v Španielsku (v kategórii do 90kg, Libor vtedy skončil na 2. miesto), získal aj v roku 1988 v Austrálii (ale už vo vyššej hmotnostnej kategórii - nad 90kg).

Na Pavla sa do Bystrice prišlo pozrieť (údajne) takmer 6.000 divákov, športová hala bola nabitá na prasknutie, napriek tomu mnohí Jablonického fanúšikovia ostali pred bránami - jednoducho nebolo viac miesta. Exhibícia bola úžasná! A hneď po nej som sa spoločne s bratom predral cez ochranku do útrob haly, kde sma našli šatňu, kde mal Paľo uložené veci. Už, už som chcel zaklopať na dvere, keď tie sa otvorili a v nich stál zavalitý, dlhovlasý chlapík, so širokým úsmevom na tvári: "Co, kluci - co chcete?"
A zo mňa sa už sypalo - kto sme, čo chceme, za kým sme prišli. Chlapík popočúval, otvoril dvere šatne dokorán, my sme vstúpili a po interview a fotografovaní Jablonického sme si s "chlapíkom" vymenili telefónne čísla. K tomu jeho som si pripísal - Zbyněk SLANAŘ.

A v nasledujúcich desiatich rokoch sme boli kamaráti, ktorí boli v intenzívnom kontakte. Každomesačné weekendy v Pardubiciach strávené so Zbyňkom a jeho rodinou sa stali pravidlom. A aj keď Zbyněk sa o svet súťažnej kulturistiky po roku 2000 prestal intenzívne zaujímať, kamarátmi sme ostali a posledné stretnutie mi iba pripomenulo, čo všetko som sa od "Pardubického guru" naučil.

Priatelia, máte sa na čo tešiť - interview Stano SLIMÁK vs Zbyněk SLANAŘ bude mimoriadne zaujímavé (bol som toho, spoločne s Michalom VACHOUTOM v úlohe kameramana, svedkom). Tak výnimočné, že som pri ceste domov v hlave spriadal plány na edukačný seminár so SLANAŘOM v Činkárni Čambal Bratislava - myslíte, žeby bol o neho záujem?

Zbyněk SLANAŘ

Diskusia k článku:

AMIX diskusia