Kulturistka zo Slovenska Erika DANKOVÁ získala PRO kartu

Kulturistka zo Slovenska Erika DANKOVÁ získala PRO kartu

Ženská kulturistika začala písať svoju históriu na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia (tzn. pred cca 40. rokmi) a už v roku 1980 okrem kulturistov, aj kulturistky získali možnosť po prvýkrát bojovať o prestížny titul Olympia. História súťaží kulturistiek Ms. Olympia sa uzavrela v roku 2014 (mimochodom, všetky tieto súťaže sa konali na území USA, výnimkou bol rok 1998, kedy TOP profesionálne kulturistiky nastúpili na súťažné pódium v Prahe vďaka aktivitám Jarky KASTNEROVEJ). V ďalších rokoch (presnejšie do prelomu rokov 2019/2020) nastal bez ohľadu na federáciu radikálny odklon od ženskej kulturistiky v podobe, akú ju na prestížnych súťažných pódiách v USA prezentovali najúspešnejšie profesionálne kulturistiky v predchádzajúcich 10-15 rokoch.

S razantným vstupom dopingu aj medzi kulturistky, s príchodom nových, výrazne populárnejších bodybuilding nominácií určených pre ženy (bodyfitness/figure a predovšetkým bikini) záujem o ženskú kulturistiku zo strany sponzorov, divákov aj médií bol z roka na rok menší. Dôsledkom bol radikálny krok, ktorý priniesol zásadné prepracovanie súťažných pravidiel/kritérií a "hardcore ženskú kulturistiku" nahradila "svalovo mäkšia" nominácia women´s physique. Women´s Physique je pre mnohých reálne akceptovanjejšia forma kulturistiky žien, kde sa primárne nekladie dôraz na masívnosť a prepracovanosť svalovej hmoty, ale na estetičnosť, proporčnosť a ženskosť kulturistiek, samozrejme v kombinácii s elegantnosťou prejavu a akceptovateľnou formou (kde extrémna pripravenosť je podľa rozhodcov spravidla skôr na škodu, ako na úžitok)

Slovensko sa za viac ako 40 rokov existencie mohlo pochváliť iba dvoma kulturistkami, ktoré získali PRO štatút (na rozdiel od našich českých priateľov, kde spomeniem okrem legendárnej Evy SUKUPOVEJ, Zdeny RAZÝMOVEJ a spol. aj Elite PRO šampiónku Michaelu KOHÚTOVÚ, stále sa zlepšujúcu Lenku FERENČUKOVÚ a predovšetkým fenomenálnu Margitu ZÁMOLOVÚ - tá má korene na Slovensku a cez ženskú kulturistiku sa dostala k bodyfitness, následne k women´s physique a aktuálne opäť k ženskej kulturistike, ktorá sa v minulomr roku vrátila aj do programu Olympia Weekend-ov).

Pripomeniem, že okrem Zuzany KOŘÍNKOVEJ v IFBB PRO divízii nastupovala aj Aurélia GROŽAJOVÁ, aj keď je pravdou, že opakovanú možnosť požiadať o PRO kartu nevyužila historicky najúspešnejšia amatérska kulturistika, Slovenka Jana PURDJAKOVÁ - tá medzi rokmi 1995 až 2014 získala na juniorských/seniorských IFBB Svetových šampionátoch 11x zlato, 3x získala trofej pre absolútnu IFBB Majsterku sveta a môže sa pochváliť aj prvenstvom z prestížnej súťaže "neolympiských športov" World Games.  

Ženská kulturistika resp. women´s physique aktuálne na Slovensku "žije" vďaka dvojici masters súťažicich, ktoré nastupovali na súťažné pódiá v tomto roku - reč je o dvojici PALOVIČOVÁ a ŠIPKOVSKÁ. Na Floride a aktuálne v Nevade však pôsobí rodáčka z Humenného Erika DANKOVÁ, ktorá sa k silovým tréningom dostala pred 11. rokmi práve po príchode do USA a stáe sa hrdo hlási k Slovensku. Erika nielen trénuje, ale aj súťaží. Debut v obnovenej nominácii kulturistika žien absolvovala pred dvoma týždňami (výsledok 2. miesto na súťaži Norfolk Classic bol povzbudzujúci), aktuálna informácia hovorí, že na súťaži v Chicagu zvíťazila a získala PRO kartu. Viac o nej napísala Soňa KOLCUNOVÁ na stránkach partnerského projektu Bikinifitness.sk.

Erika DAANKOVÁ

Soňa KOLCUNOVÁ: Erika DANKOVÁ je pre fanúšikov osvalených kategórií dobre známou osobnosťou. V USA žijúca Slovenka má na sociálnej sieti INSTAGRAM takmer šesťdesiattisíc priaznivcov a na svoje svaly (a aj rodnú krajinu) je patrične hrdá. Jej úsilie smerovalo k súťaži 2021 NPC Wings of Strength Ms International Classic. Súťaženie medzi profesionálkami si vyskúšala hneď na Chicago PRO a hoci sa umiestnila „len“ na delenom šestnástom mieste, určite išlo o skvelú skúsenosť. My budeme Erike budeme držať prsty na jej ďalšej ceste. Ak bude svedomito pracovať na drobnostiach, môže svoju formu vyšperkovať natoľko, že si získa nomináciu na Olympia Weekend.

Erika DANKOVÁ
Erika DANKOVÁ

Zdroje NPC Newsonline

Diskusia k článku:

AMIX diskusia