Sebastián GRÍSNIK - návrat na súťažné pódiá po dvojročnej prestávke

Sebastián GRÍSNIK - návrat na súťažné pódiá po dvojročnej prestávke

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o súťažiacich z organizácie Elite PRO.

Aj keď už nejaký čas nepôsobím ako tréner resp. poradce pre tých, ktorých cieľom je uspeiť v súťažnom bodybuildingu, napriek tomu stále pozorne sledujem, aké talenty nastupujú na našej domácej scéne v nomináciách bodybuilding, classic bodybuilding a predovšetkým classic physique. Talentov je naozaj málo, ale z času na čas sa objaví niekto, kto vďaka vytrvalosti sa plynulo presunie z dorasteneckej vekovej kategórie k juniorom a vďaka zlepšeniu potvrdí môj pôvodný názor - to je talent, ktorý si zaslúži pozornosť. A podporu. A možno časom prídu aj výsledky, aké dosahuje Krížo, Tatarka, Holota, Smrek, Palovič, Sentinek, Sagan, Dzurilla a spol.

Medzi mladými už od roku 2018 vytŕča Sebastián GRÍSNIK, ktorý začínal pod vedením trénera Petra BELLU a po období "pripravujem sa sám" by chcel opäť súťažiť. Na domácej a ak sa zadarí, aj na medzinárodnej scéne. Je jedno, v akej kategórii nastúpi na súťažné pódium, môžete sa spoľahnúť na moje skúsenosti a oko - vďaka unikátnym proporciám, slušnej a kvalitnej svalovej hmote Grísnik uspeje bez ohľadu na to, v akej nominácii bude súťažiť. Osobne by som ho však rád videl medzi classic physique súťažiacicmi aj na 2021 IFBB Svetovom šampionáte juniorov. Dostane príležitosť?

Sebastián GRÍSNIK

Kto je Sebastián GRÍSNIK?

Zrejme aj vy ste si položili túto otázku, keď sa pred pár dňami na našom Facebook profile objavila fotografia, na ktorej GRÍSNIK pózuje spoločne s gigantom Michalom KRIŽÁNKOM. Ak viete čo-to o bodybuildingu, rozumiem, prečo vás GRÍSNIK upútal. Áno, v bočných postojoch je výnimočný a iba prezradím, že v jesennej súťažnej sezóne 2021 už bude reprezentovať oddiel, ktorého štatutárom je známy Alexander HLOBIK.

Sebastián GRÍSNIK pochádza z dedinky Horná Lehota v okrese Brezno (má o niečo viac ako 600 obyvateľov) a má šťaste v tom, že v rodičoch mal od začiatku veľkú podporu. Už keď končil strednú školu (bola to stredná škola hutnícka) vedel, že jeho budúcnosť je mimo hutníctva. Po maturite sa presťahoval do Bratislavy a aktuálne ho môžete stretnút v Dami Fit Petržalka, kde trénuje a kde aj pôsobí.
Sebastián GRÍSNIK
„So silovými tréningami som začal keď som mal 15 rokov, ešte na strednej škole“, hovorí o svojich začiatkoch Sebastián GRÍSNIK. „Dôvod? Pretože som bol strašne chudý. Mal som iba 50kg, bol som aj nízky, takže som to na základnej škole nemal jednoduché. Vlastne, všetci chlapci, ktorí majú nízky vzrast a mušiu váhu to nemajú ľahké. Šikana tam hrala nejakú rolu, určite som sa chcel viac páčiť dievčatám, ale pravdou je, že vždy som bol viac individualista. Hral som síce florbal aj futbal, bol som aj na pár turnajoch, ale radšej som mal hru sám za seba, ako kolektívne športy. A v gyme je každý odkázaný sám na seba. Preto ma posilňovanie chytilo hneď od začiatku. Jednoducho z tréningu s činkami mám radosť a baví ma to už 6 rokov.
Sebastián GRÍSNIK
"Súťažím od roku 2018, po troch rokoch tréningu.", pokračuje GRÍSNIK v rozprávaní. "V tom čase bol mojim trénerom Peter Bella, ktorý mi odovzdal veľa zo svojich znalostí a skúseností. Nie len tvrdé tréningy, ale aj chuť sa vzdelávať a rozvíjať ma posúva vpred. A som rád, že prišli aj výsledky. Napriek tomu, že v kategóriách som býval zatiaľ spravidla najľahším súťažiacim na pódiu. V rokoch 2018 a 2019 sa moja súťažná hmotnosť pohybovala iba pár kilogramov nad hranicou 60kg, napriek tomu som dosiahol tieto výsledky:

 • 1. miesto ... 2018 SAFKST Majstrovstvá Slovenska dorastu, kulturistika do 70kg
 • 3. miesto ... 2018 SAFKST Majstrovstvá Slovenska dorastu, klasická kulturistika
 • 4. miesto ... 2018 SAFKST Majstrovstvá Slovenska juniorov, klasická kulturistika
 • 6. miesto ... 2018 SAFKST Majstrovstvá Slovenska juniorov, kulturistika do 70kg
 • 2. miesto ... 2019 Veľká cena Levoče, kulturistika juniorov do 75kg
 • 3. miesto ... 2019 Veľká cena Levoče, klasická kulturistika juniorov
 • 3. miesto ... 2019 SAFKST Majstrovstvá Slovenska juniorov, kulturistika do 75kg
 • 3. miesto ... 2019 SAFKST Majstrovstvá Slovenska juniorov, klasická kulturistika

Moje tréningové postupy vychádzajú z toho najlepšieho, čo je možné nájsť v starej škole. Používam hlavne základne cviky a ich modifikácie, ktorými začínam tréningy, ich záver patrí skôr izolovaným cvikom. Postupne, podľa fázy prípravy, do tréningov pridávam intenzifikačné techniky, zvyšujem tempo cvičenia. A podľa formy taktiež zaradím kardio. Napriek nízkej hmotnosti som vďaka takto zvolenému tréningu dosiahol pár silových výkonov, ktoré sú pre mňa mimoriadne cenné:

 • bench press som zvládol so záťažou 160kg
 • v sérii som dal 3 opakovania drepov s 210kg (viac som neskúšal kvôli obavám zo zranenia na kolko sa snažím trénovať rozumne a ego nechávať doma)
 • 210kg som zvládol aj v mŕtvom ťahu
 • pri obľúbených tricepsových kľukoch na bradlách som so záťažou 100kg urobil 2 plné opakovania

Aj strava je základ úspechu a bez jej správneho nastavenia sa uspieť nedá. Mne osobne sa osvedčilo v diéte prijímať vysoké dávky bielkovín. Pretože moja hmotnosť je stále nízka, je to aj 3-3,5g na kg hmotnosti. Príjem tukov mám konštantne na hranici 1-1,5g na kg hmotnosti, redukujem a manipulujem iba s príjmom sacharidov. Nie som fanúšik cheat day-ov, prerušovaného hladovania, tabuľkových diét, alebo makier. V strave sa snažím byť 100% dôsledný, ale aj teraz, v príprave na jesennú súťažnú sezónu, po 5-6 6 dňoch jednoducho navýšim dávky sacharidov aj na 350-450g. Mám vyskúšané, že tento postup mi udržiava metabolizmus stále rýchly."
Sebastián GRÍSNIK
"Po poslednej súťažnej sezóne 2019 som pochopil, že ak sa chcem zlepšiť, musím sa sústrediť viac na tréning a nesúťažiť. Dlhšia objemová fáza mi padla na úžitok a popri škole, práci a dokonca aj napriek covidu, som dosiahol ďalší progres. Mal som totiž možnosť trénovať u jedného známeho a aj keď doslova v gladiátorským podmienkam, v priebehu dvoch rokov som dokázal na seba nalepiť ďalšie kilogramy svalovej hmoty. Síce som sa už pripravoval sám, stále som s Petrom BELLOM v kontakte. Je to môj kamarát, super človek a ako bývalý reprezentant v klasickej kulturistike, ktorý bol už aj v juniorskom veku IFBB Majster sveta v klasickej kulturistike, vždy bol a aj bude pre mňa vzorom.

Samozrejme, že v začiatkoch mojim vzorom bol aj Arnold. Motiváciou pre každého je hlavne jeho život a vytrvalosť, vďaka ktorej šiel za svojim snom. V poslednej dobe veľkú motiváciu nachádzam v Tomášovi Tabačiarovi, aj v Lee Priestovi – asi preto, lebo aj on nie príliš vysoký a tento nedostatok mu nebránil byť úspešným na PRO scéne.", uzatvára svoje rozprávanie Sebastián GRÍSNIK.

Sebastián GRÍSNIK

To, že GRÍSNIK je talentovaným bodybuilderom je jasné každému, čo sa len náhodou obtrel o svet činiek. Aktuálne je už v príprave na jesennú súťažnú sezónu, vrcholom ktorej by mala byť 2021 Veľká cena Dubnice (súťaž sa uskutoční 16. októbra 2021). Tradične v Dubnici sa rozhodovalo aj o nominácii SAFKST na IFBB Majstrovstvá sveta juniorov a GRÍSNIK plánuje bojovať o nomináciu v classic physique aj vo váhovej kulturistike, v kategórii juniorov do 65kg. Či sa to mladému bodybuilderovi podarí, neviem.

Samozrejme, pri detailnejšom pohľade na neho vidím pár nedostatkov, tie však nie sú zásadného charakteru. Dajú sa odstrániť. Ak v Dubnici nastúpi v o niečo lepšej forme, ako mi ukázal v Bratislave, počas seminára Michala KRIŽÁNKA a spol. vo fitness centre 365 FitCo, popracuje na prezentácii (tá bola v jeho prípade slabinou v roku 2018 aj 2019) a splní prísne antidopingové pravidlá (napr. priamo v Dubnici sa podrobí testom tak, aby nebol obviňovaný z toho, že "nechodil na reprezentačné zrazy") nevidím jeden reálny dôvod, prečo by práve on nemal dostať príležitosť reprezentovať Slovensko na medzinárodnej scéne. Držím mu palce a verím, že s podporou oddielu Power Body Topoľčany a trénera Alexandra HLOBIKA zvládne aj túto prekážku. 

Diskusia k článku:

AMIX diskusia