Michal VALAŠTEK - najúspešnejší bodybuilder Slovenske amatérskej scény

Michal VALAŠTEK - najúspešnejší bodybuilder Slovenske amatérskej scény

IFBB Fitness Akadémia Slovensko ponúka fanúšikom bodybuildingu a fitness, trénerom, inštruktorom a aj športovcom (bez ohľadu na príslušnosť k organizácii, alebo federácii), možnosť zapojit sa do edukačných aktivít. V prípade úspešného zvládnutia skúšok absolventi môžu získať

prestížny certifikát
o absolvovaní alternatívneho vzdelávania v bodybuildingu a fitness.
IFBB Fitness Akadémia Slovensko

To čo dosahuje PALOVIČ na scéne medzinárodnej, na domácej scéne v tomto roku bez problémov zvládol bodybulding objav Michal VALAŠTEK. Aj on ráče od víťazstva k víťazstvu. Meno Michal VALAŠTEK sa po prvý krát v našom archíve objavilo ešte v roku 2013 a potom aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Valaštek bol úspešný na 2013 a 2014 IFBB Slovenskom šampionáte dorastu (kde získal 2. a 1. miesto v kategórii do 65kg), v roku 2015 uspel aj medz juniormi (na IFBB Slovenskom šampionáte zvíťazil v kategórii do 70kg). Premiérovú nomináciu na EBFF/IFBB Európsky šampionát si vybojoval v Hnúšti, na aprílovom 2018 IFBB Slovenskom šampionáte organizovanom Dušanom ĎUBEKOM a spol., kde získal bez problémov titul v kategórii do 70kg.

2018 EBFF/IFBB Majstrovstvá Európy pre VALAŠTEKA priniesli v kategórii juniorov 5. miesto v semifinále a aj keď vo finále napokon klesol na miesto 6., Igor Kopček v reporte z tejto súťaže napísal o ňom nasledovné.

Michal VALAŠTEK
V roku 2018 Michal VALAŠTEK opäť súťažil v jesennej časti súťažnej sezóny (v open kategórii kulturistika juniorov získal 2. miesto za ďalším talentom Slovenskej scény, podstatne vyšším a podstatne ťažším Radovanom HRDÝM na 2018 Veľkej cene Dubnice).
V roku 2019 si vyskúšal súťaženie aj v nominácii classic physique a na AMIX Patriot Fitness Weekende zvíťazil medzi juniormi v open kategórii, na Veľkej cene Dubnice už však súťažil opäť v nominácii bodybuilding a v open kategórii získal cenné 1. miesto.

Prestávku v súťažení (ktorá bola zapríčinená aj tým, že na Slovensku sa nezrealizovala ani jedna, jediná súťaž a VV SAFKST v auguste 2020 zakázal súťažiť SAFKST športovcom na medzinárodnej scéne) Michal Valaštek ukončil v jesennej súťažnej sezóne 2021. V priebehu piatich týždňov dokázal 5x zvíťaziť a 3x bol vyhlásený za najlepšie pripraveného (resp. absolútne najlepšieho) súťažiaceho medzi mužmi. Kde zvíťazil?

  • 2021 Fit Factory Cup ... 1. miesto
  • 2021 Dynamic Cup ... 1. miesto
  • 2021 Grand Prix 365 ... 1. miesto
  • 2021 Jankovitch Cup ... 1. miesto
  • 2021 Veľká cena Dubnice ... 1. miesto

Michal VALAŠTEK

"Výsledkami, ktoré Michal VALAŠTEK dosiahol v jesennej súťažnej sezóne, sa razantne prihlásil o miesto v SAFKST reprezentácii Slovenska.", povedal pre náš portál Igor KOPČEK. "Ako člen novej generácie kulturistov sa prakticky za pár týždňov zaradil k aktuálne najlepšej dvojici našich amatérskych hmotnostných bodybuilderov tzn. k Vladovi HOLOTOVI a reamaterizovanému Romanovi VAVREČANOVI - tí však súťažia v hmotnostných kategóriách o 20-30kg vyššie, ako VALAŠTEK.
Samozrejme, že som jeho súťažné vystúpenia sledoval veľmi pozorne, pretože som bol zvedavý, či chýry o jeho výnimočnom progrese pod taktovkou trénera HLOBIKA sú pravdivé. Áno, je to pravda - Valaštek zmenil trénera a dosiahol očakávaný a veľký pokrok. A to aj napriek tomu, že jeho život sa razantne zmenil. Ako?"

Michal VALAŠTEK

"Rovnako ako Krížo, aj aktuálne 25 ročný, 167cm vysoký a na hranici 75kg vážiaci VALAŠTEK sa stal otcom. A pretože jeho priateľka pochádza z Vranova (dokonca býva v istom bloku ako ja), z času na čas absolvuje tréning aj v Hoteli Patriot, kde má sídlo aj IFBB Fitness Akadémia Slovensko. Takže informácie som mal prakticky z prvej ruky. S kulturistikou a silovými tréningmi sa do kontaktu VALAŠTEK dostal ešte pred 10. rokmi a so súťažením začal po dvoch rokoch tréningu. Rapídny progres v jeho prípade nastal po tom, ako si ho vzal pod svoje krídla tréner Alexander HLOBIK čo sa udialo cca pred troma rokmi.
VALAŠTEK súťaží síce za Klub Power Body Topoľčany, profesne však pôsobí v Bratislave - trénuje a služby osobného trénera ponúka vo Fajn Clube (TV Markíza). Ako sám hovorí opakovane, fitness centrum a posilňovanie sú jeho osudom - spoločná záľuba ho dala dohromady aj s priateľkou, s ktorou má 1,5 ročného syna.
", uzavrel Igor KOPČEK.

Ako trénuje a ako sa stravuje Valaštek?

"Mne najviac vyhovuje tréningový postup, pri ktorom v silovo-objemovej fáze sústavne používam progresívne preťaženie (tzn. ťažké opakovania, ale nie na úkor techniky), zároveň nižšiu frekvencii tréningov.", hovorí Michal VALAŠTEK. "Pri mojej hmotnosti okolo 75kg to znamená, že bench press so stopkou zvládnem s činkou o hmotnosti 160kg, drep s 200kg 6x (maximálku som neskúšal), mŕtvy ťah nerobím kvôli vyskočenej platničke.
V príprave na súťaže zvyšujem výrazne frekvencie tréningov a zároveň aj celkový objem tréningov - stúpajú počty opakovaní, aj sérií. V predsúťažnom období sa snažím trénovať viac do zlyhania a vyčerpania svalu pri vyššom počte opakovaní.

Stravujem sa viac menej celý rok rovnako. V posúťažnom období nemám problém si dopriať jedlo na ktoré mám chuť, aj tak však 90% môjho jedálnička tvorí strava, ktorú prijímam aj v predsúťažnom období. Dni, kedy si doprajem výrazne viac jedla a aj dobrôt sú tie, ktoré nasledujú po tréningu nôh. Akonáhle idem do diéty, začínam si viac sledovať príjem kcal.

Pózing mi nerobí problém aj preto, že sa mu v predsúťažnom období venujem takmer každý deň. Čo sa týka regenerácie resp. rehabilitácie, každý mesiac aspoň 1x si doprajem masáž, keď je čas, idem aj do sauny. Veľmi rád mám ľadový bazén. Čo sa mojich plánov týka, tak tie sú jasné - chcem sa opäť posunúť o level vyššie!"

Michal Valaštek

Diskusia k článku:

AMIX diskusia