Kristián RYBOVIČ - Elite PRO men´s physique súťažiaci zo Slovenska

Kristián RYBOVIČ - Elite PRO men´s physique súťažiaci zo Slovenska

Projekt Hall of Fame - Sieň slávy kulturistiky a fitness na Slovensku
vznikol aj vďaka podpore od spoločnosti
AMIX Nutrition
Fall of Fame - Slovenská sieň slávy v kulturistike/fitness

Jedným z príjemných prekvapení pandemickej sezóny 2020 sa pre mňa stal Men´s Physique súťažiaci pôvodom zo Starej Ľubovne, Kristián RYBOVIČ. Na súťaž 2020 IFBB Diamond Cup Praha prišiel doslova ako neznámi súťažiaci, ale predvedenou formou a kultivovaným prejavom si získal rozhodcov – a napkon skončil v absolútnom poradí na 2. mieste. Za ktoré sa v Prahe udeľovala Elite PRO karta. A meno Kristián RYBOVIČ nájdete aj v článku, v ktorom sme písali o tých športovcoch zo Slovenska, ktorí mali resp. stále ešte majú Elite PRO kartu.

Kristián Rybovič

Kristián, prosím predstav sa našim čitateľom.
Zdravím všetkých čitateľov portálu EastLabs.SK. Volám sa Kristián RYBOVIČ, mám 25 rokov a pochádzam zo Starej Ľubovne. Súťažím v kategórii mens physique a pôsobím v Košiciach v Iron brothers Gym-e ako fitness tréner. Ukončil som bakalárske štúdium na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, momentálne rozbieham projekt v ktorom by som chcel tento krásny šport priblížiť aj širokej laickej verejnosti.

Aká bola tvoja cesta k bodybuildingu, presnejšie k Men´s Physique?
Šport mi bol odjakživa blízky. Ako chlapec som začínal s futbalom na základnej škole, kde som hrával za žiacky tým v Starej Ľubovni. Po odchode na strednú školu som sa začal venovať bojovým športom, absolvoval som aj nejaké zápasy v kickboxe. Aktívne som začal cvičiť ako 16 ročný a už vtedy som túžil súťažiť v kulturistike. Všetko čo v živote robím, robím naplno a keďže som cvičil a správne jedol, musel som aj súťažiť.

Ako dlho sa venuješ kulturistike a aké výsledky si dosiahla/dosiahol v tomto športe? S kulturistikou som začal v roku 2019 a hneď v prvej sezóne som skončil na Majstrovstvách Slovenska juniorov na 2. mieste. V roku 2020 som vyhral v Prahe na IFBB Diamond Cup-e Elite PRO kartu.

Kristián RYBOVIČ

Samozrejme, že najväčší úspech je zisk pro karty po náročnej sezóne kde nám zrušili najprv jarnú sezónu tri týždne pred prvou súťažou, následne sa reprezentácia Slovenska nezúčastnila ani Majstrovstiev Európy, potom mi zamietli štart na IFBB Diamond Cup-e v Prahe s tým, že v tom čase je súťaž na Slovensku (a tri dni pred touto súťažou na Slovensku sa zrušila ešte aj tá). Iba dva dni pred 2020 IFBB Diamond Cup v Prahe mi došiel email zo SAFKST, že môžem štartovať v Česku. Sám som nevedel, či chcem štartovať, keďže v diétnom móde som už nebol. Padlo rozhodnutie, že áno a bola to zatiaľ najkrajšia skúsenosť v mojom živote. Takže sa oplatilo čakať. Ten covid dával zabrať nielen mne, ale všetkým. Po každej stránke.

Ako vyzerá tvoj tréning, špecificky zameraný na súťaženie v kulturistike?
Trénujem vo fitku Iron Brothers Gym v Košiciach a mojim trénerom je Miroslav JURÍČEK. Všetky mnou používané tréningové a stravovacie postupy sú od neho a sú nesmierne náročné. Trénujem v každej fáze prípravy trochu inak. Momentálne trénujem split 3+1. Tréning mám zameraný na moje najväčšie slabiny. Prvý cvik v tréningu je vždy silový, pri ktorom sa snažím odcvičiť sériu po 6 opakovaní s čo najvyššou váhou a hlavne s poriadnou technikou. Následne sa využívať techniku 4x4 – tu sa snažím zodvihnúť čo najvyššiu váhu štyri krát s tým, že následne prichádza 10 sekúnd pauza, po nej ďalšie 4 opakovania až kým neurobím takéto štyri mini série. Toto sa mi osvedčilo z hľadiska hypertrofie ako najúčinnejšie.

Kristián RYBOVIČ

Samozrejme, váhy si poctivo zapisujem a sledujem svoj progres aj po silovej stránke. V tréningu využívam postupy ako FST7 (podstatou je, že z cviku absolvujem 7 sérií, medzi nimi je pauza 10 sekúnd pauza), Time Under Tension (sledujem si čas, počas ktorého je sval pod napätím - 6 sekúnd je negatívna aj pozitívna fáza cviku). V každom cviku sa sústredím na poriadnu kontrakciu daného svalu.

Príprava na súťaženie v v kulturistike si vyžaduje úpravu tvojho jedálneho lístka. Čo sa ti osvedčilo?
Čo sa týka stravy, tak snažím sa celý rok dodržiavať čo najvyšší možný príjem kalórií, kde tuky a bielkoviny držím pod kontrolou a mením príjem sacharidov. Zdroje kalórií a živín musia byť kvalitné - kuracie mäso, ryby, ryža, hovädzie, vajcia, ovsené vločky a ryžová kaša. Väčšinou môj denný príjem kalórií je v hraniciach od 4000-5000kcal. Posledné dva-tri týždne pred súťažou stiahnem kalórie dole, aby mi forma vygradovala. Geneticky viem veľmi ľahko držať nízke percento tuku, no svaly sa mi naberajú pomerne ťažko. Hlavne sa snažím jesť veľmi čisto aby som nemal veľa práce v diéte, lebo na nízkom príjme kalórií veľmi rýchlo strácam svaly.

Čo sa týka doplnkov výživy tak užívam proteín, kreatín, EAA, glutamín, vitargo a samozrejme vitamíny a minerály. Ako reaguje tvoje okolie na informáciu, že sa venuješ kulturistike a na výsledky, ktoré dosahuješ? Moje najbližšie okolie mi samozrejme fandí a neustále sa ma pýtajú kedy už konečne budem súťažiť. Podporu cítim a ďakujem za ňu.

Máš vzory?
Mojím najväčším vzorom je Brandon Hendrickson. Samozrejme aj môj tréner Miro Juríček.

Kto je podľa teba aktuálne najlepší z najlepších kulturistov a prečo?
Tento rok sa mi veľmi páčil Andrew Jacked z ťažkotonážnikov a Cris Bumsted z Classic Physique kategórii (asi málo kto tak veľmi zviditeľnil kulturistiku). Ale hlavne ma veľmi udivuje Križo. Ten chalan neskutočne napreduje a som veľmi zvedavý na jeho výsledky v ďalších rokoch. Veľmi mu fandím. .

Aké sú tvoje súťažné, ale aj osobné plány pre rok 2023?
Asi to bude odo mňa neúctivé, ale po dlhších debatách s trénerom a chalanmi z Čiech, ktorí pretekajú v Elite PRO, reálne zvažujem nad zmenou federácie. Je možné, že pôjdem súťažiť do NPC IFBB. Aj napriek tomu, že opäť nastúpim medzi amatérov. Dôvod?

Kristián RYBOVIČ

Elite PRO má veľmi málo súťaží v mojej kategórii, navyše viac ako polovica z nich je veľmi ďaleko, v exotických krajinách. Cestovať za súťažením v Elite PRO by bolo pre mňa mimoriadne finančne náročné. Chcem sa touto cestou poďakovať všetkým za pomoc pri prestupe z amatérskej IFBB do Elite PRO, lebo bez ich pomoci by som sa tam asi nikdy nedostal. Vážim si to o to viac, keďže som pred tým už jednu prípravu absolvoval a dúfal som, že s prestupom nebude problém. Bol. A po zamietnutí prestupu do Elite PRO zo strany vedenia SAFKST som prípravu ani nedokončil.

Kde ťa môžu prísť povzbudiť tvoji fanúšikovia?
Na Slovensku sa súťažiť už nechystám, ale budem tam mať na slovenských súťažiach pár pretekárov ktorých pripravujem. Teším sa, že sa opäť stretnem s chalanmi a trénermi s ktorými som sa stretával na domácich súťažiach

Prečo by sa mali priaznivci silových športov určite zaujímať aj o kulturistiku a fitness?
Silový tréning je veľmi prospešný hlavne ako prevencia pred zranením. Kulturistika má veľa pozitív, pre mnohých tým najväčším môže byť zmena postavy a uznanie v spoločnosti. Či už to je u žien alebo u chalanov. Súťažná podoba kulturistiky je však iná, ako jej kondičná forma. Viem, že iba máloktorý tréner v oblasti fitness, súťažil v niektorej z bodybuilding kategórií a sám si prešiel procesmi naberania a chudnutia, tzn. procesmi, kde od neho radu čakajú klienti. Súťažiaci tréneri takéto skúsenosti majú takže priaznivci silových športov by sa mali zaujímať nielen o kulturistiku a fitnes, ale tiež o skúsenosti svojich trénerov. Plánuješ súťažiť v roku 2023 aj na Slovensku?

Diskusia k článku:

AMIX diskusia