Niekedy koncom 70. rokov sa mi do rúk dostal prvý článok o Arnoldovi, v ktorom sa špekulovalo nad jeho návratom na súťažné pódia. V tom čase mi meno Schwarzenegger nič nehovorilo a Arnold bol pre mňa iba „ten chlapík s tými veľkými svalmi“. O nejaký čas neskôr som aj ja začal s tréningom (ani sa nepýtajte, ako ten tréning vyzeral ... a bola by komédia, keby som vám povedal s akými „činkami“ som ten tréning absolvoval) a ako každý nadšenec zháňal som akékoľvek informácie týkajúce sa kulturistiky. A do rúk sa mi opäť úplnou náhodou dostal starý článok o Arnoldovi, ktorého som už považoval za – neporaziteľného! Aké bolo však moje sklamanie, keď som sa zo spomínaného článku dozvedel, že Arnold bol porazený. Dokonca trikrát! Mená dvoch jeho premožiteľov (Sergio Oliva a Frank Zane) sú aj v súčasnosti dostatočne známe, ale kto z vás si spomenie na chlapíka, plné meno ktorého je Chester Marian Yorton? Na prvého premožiteľa veľkého Arnolda?
Čo som zistil o Chet Yortonovi
Chet sa narodil 1. júna 1939 v mestečku Stevens Point, v americkom štáte Wisconsin. Keď mal tri roky, jeho rodičia sa presťahovali do South Milwaukee, kde Chet vyrastal ako väčšina jeho rovesníkov až do doby, kedy sa mu nestala veľmi vážna automobilová havária. Stredoškolák Yorton si pri nej veľmi ťažko poškodil ľavé oko, predlaktie ľavej ruky a utrpel komplikované zranenia obidvoch stehenných kostí. Lekári dokonca uvažovali nad amputáciou jeho pravej nohy ... k čomu (našťastie pre Cheta aj kulturistiku) nedošlo. Komplikované zranenia si však vyžadovali dlhodobú rehabilitáciu, pri ktorej začal Yorton využívať aj činky krátko na to, ako bol schopný ako-tak sa postaviť z pohyblivého kresla. Pobyt v kresle sa na Yortonovi podpísal – negatívne, samozrejme. Ako sedemnásťročný v tom čase vážil niečo cez 70 kg a jeho obvod pásu nebol ďaleko od 100 cm. Chetovi ale stačil necelý rok k tomu, aby sa úplne zmenil – keď sa postavil na váhu, jej ručička sa zastavila tesne pod hranicou 97 kg a v páse mal iba 80 cm. Bolo rozhodnuté – Yorton sa venoval už len kulturistike a keď počas nasledujúcich dvoch rokoch zaznamenal ďalší pokrok, odhodlal sa vyskúšať svoje sily aj na súťažnom pódiu. Písal sa rok 1960 a začala sa séria Yortonových úspechov (aj počiatočných neúspechov) vo federáciách AAU, NABBA a IFBB. Chcete niečo konkrétnejšieho?
Výsledky, ktoré dosiahol Chet Yorton
1960
- Mr Mid-America - AAU, 2nd
1961
- Mr America - AAU, 21st
1962
- Mr America - AAU, 21st
1964
- Mr America - IFBB, Tall, 2nd
- Mr Los Angeles - AAU, Winner
- Mr Pacific Coast - AAU, Winner
1965
- Mr America - IFBB, Tall, 2nd
- Mr America - IFBB, Most Muscular, 1st
1966
- Mr America - IFBB, Tall, 1st
- Mr America - IFBB, Overall Winner
- Mr Universe - NABBA, Tall, 1st
- Mr Universe - NABBA, Overall Winner
Poslednou Yortonovou súťažou v 60. rokoch bola súťaž o titul Mr. Universe, ktorej sa zúčastnil aj mladý, ale ambiciózny Arnold (v tom čase mal iba 19 rokov). Ten dokázal zvíťaziť na Mr. Europe a predpokladal, že aj na Mr. Universe bude víťazom. Nestalo sa! Porazil ho práve o 8 rokov starší Yorton. Mimochodom, Arnold porážku zažil ešte v roku 1968 na Mr. Universe (tu ho z 1. miesta „zostrelil“ o 5 rokov starší Frank Zane) a v roku 1969, keď sa na Mr. Olympia musel skloniť pred formou o 6 rokov staršieho Sergia Olivu.
Yorton roky nesúťažil, ale to neznamenalo, že na kulturistiku zanevrel. Stále trénoval, pomáhal s prípravou tým, ktorí stáli o jeho rady ... a (čo je prekvapujúce pre vtedajšiu dobu) začal bojovať proti anabolickým steroidom, ktoré si našli cestu po vzpieračoch, atlétoch, cyklistoch aj ku kulturistom.
Spočiatku opatrne, neskôr tak razantne, že v materiáloch, ktoré hodnotia vývoj kulturistiky v polovici 70. a v 80. rokoch v USA je práve Chet Yorton označovaný za „otca naturálnej kulturistiky“.
Na súťažné pódium sa vrátil až ako 36 ročný – na NABBA Mr. Universe 1975 získava prvenstvo v najvyššej kategórii, ale boj o absolútne víťazstvo prehráva. Poráža ho 29 ročný Boyer Coe, pre ktorého sa absolútny titul Mr. Universe stal vstupenkou na Mr. Olympiu 1976 federácie IFBB.
Chet to skúša ešte vo federácii WBBG, ale tam sa mu už nedarí tak, ako očakával – v roku 1976 na Mr. Pro World končí na 6. mieste (mimochodom, tu ho poráža Jacques Neuville, ktorý po prestupe do IFBB v roku 1981 získava titul majstra sveta ... zo známych mien v tom roku porazil našeho Libora Minaříka, Tima Belknapa z USA a Keijo Reimana z Fínska) a v roku 1979 ako 40. ročný získava na rovnakej súťaži 3. miesto (víťazom sa stal 22 ročný Tony Pearson, ktorý neskôr po víťazstve na NABBA Mr. Universe úspešne súťažil medzi profesionálmi IFBB).
Yorton otcom naturálnej kulturistiky?
V posledných rokoch sa aj medzi priaznivcami kulturistiky rozmáhajú názory, že anabolické steroidy a iné dopingové látky sa stali v kulturistike tolerovaným (niekedy sa tvrdí, že aj nutným) zlom. Určite to nie je 100% pravda, v každom prípade skutočnosťou je fakt, že s výnimkou tzv. naturálnych federácií jedine federácia IFBB na svojich súťažiach od roku 1984 vykonáva dopingové testy. V 60. a 70. rokoch bol prístup k dopingu nielen v kulturistike ale aj v iných športoch podstatne iný – väčšina špičkových športovcov ich využívala ako prostriedky na zvýšenie výkonnosti a športovými federáciami ich aplikácia nebola postihovaná aj preto, lebo o ich reálnych i možných negatívnych účinkoch sa toho veľa nevedelo. Anabolické steroidy sa stali štandardom – napr. pri orientačnom zisťovaní ich aplikáciu priznalo viac ako 60% účastníkov (z tých, ktorí boli ochotní odpovedať na dotazníkové otázky) na OH v Mníchove 1972. Situácia a aj prístup k anabolickým steroidom sa zmenil po roku 1974, kedy na návrh príslušnej zdravotnej komisie Medzinárodného olympijského výboru boli zaradené na dopingovú listinu a v nasledujúcich mesiacoch sa hľadali postupy, ktoré by umožnili spoľahlivé preukázanie ich zneužitia zo strany športovcov. Nie je tajomstvom, že prvé testy na anabolické steroidy sa oficiálne zrealizovali až v roku 1976 na OH v Montreale, ale v USA už začiatkom roku 1975 sa ozývajú hlasy o nutnosti testovať na anabolické steroidy aj kulturistov, nielen vtedajšiu atletickú a vzpieračskú špičku.
Za testy v kulturistike sa zasadzoval aj Chet Yorton, ktorý keď nenašiel podporu vo vedení vtedajších najväčších amerických kulturistických federáciách AAU a IFBB, založil vlastnú federáciu NBA (Naturálnu kulturistickú asociáciu). V dostupných materiáloch som našiel aj informáciu, že sám inicioval už koncom roku 1975 na súťaži v Las Vegas realizáciu dopingových testov zameraných na zisťovanie aplikácie anabolických steroidov (údajne sa jednalo o odbery krvi, ktorá mala byť použitá pri realizácii testov), za čo bol sankciovaný zo strany AAU aj IFBB (spomína sa zastavenie činnosti aj finančná pokuta vo výške niekoľkých sto dolárov) a až po tomto kroku pristúpil k založeniu NBA.
Ťažko rozhodnúť, či tieto informácie sú pravdivé, faktom ale ostáva, že nasledujúce roky sa Chet angažuje pri podpore NBA a začiatkom 80. rokov sa podieľal na vydávaní časopisu Natural Bodybuilding. S príchodom testov na anabolické steroidy do amatérskej sekcie federácie IFBB však na nejaký čas úsilie skupiny okolo Yortona stráca na význame a myšlienky naturálnej kulturistiky bez dopingových látok získavajú v USA významnejšiu podporu až v druhej polovici 90. rokoch (aj preto, lebo v tom čase na najprestížnejších súťažiach organizovaných federáciou NPC, ktorá je spriaznená s IFBB, sa testy nerealizovali).