Svalová horúčka - príčiny, dôsledky, plusy aj mínusy pre kulturistiku

Svalová horúčka - príčiny, dôsledky, plusy aj mínusy pre kulturistiku

Každý, kto vstúpi do posilňovne po prvý krát (alebo sa vracia ku činkám po dlhšej prestávke) ju zažil. Poznáte ju a je jedno, či ste žena, muž, začiatočník, alebo skúsený bodybuilder. Je to takmer znehybňujúca bolesť svalov, ktorá prichádza, deň, dva aj tri dni po tréningu, v kulturisticko-fitness slovníku známa ako - svalová horúčka. Marian Cambal

Začiatočníci (ak majú zvládnuť svalovú horúčku, alebo trpieť počas nej čo najmenej), by v prvých týždňoch posilňovania mali vykonávať iba 1-2 série z každéh cviku, dopriať si dostatočne dlhý odpočinok medzi dvoma tréningovými dňami (ideálne 2 dni, aby dali svalstvu šancu zregenerovať sa), čím umožnia svalom postupne sa adaptovať na tréningovú záťaž a reagovať na ňu menej dramaticky

Mnohí svalovú horúčku považujú za najlepší indikátor efektívnosti tréningu, ktorý určite prinesie maximálny stimul pre rast svalovej hmoty a sily, iní svalovú horúčku označujú za hlavnú prekážku napredovania v kulturistike. Tak ako vo väčšine „100% pravdivých tvrdení“, ktoré časom prerástli do mýtov, pravda je niekde v prostriedku.

Trvalá snaha o doslovnú likvidáciu svalov na tréningu tak, že svalová horúčka sa stáva bežnou súčaťou tréningového procesu je rovnaký nezmysel, ako snaha vyhnúť sa jej za akúkoľvek cenu. Prečo tomu tak je si vysvetlíme už v tomto článku.


Kompletné znenie článku nájdete na stránkach nášho partnerského edukatívneho projektu FitnessTreneri.sk.Diskusia k článku:

AMIX diskusia