Report - Palovičovci na 2021 IFBB Majstrovstvách Európy

Report - Palovičovci na 2021 IFBB Majstrovstvách Európy

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o súťažiacich z organizácie Elite PRO.

Po mimoriadne úspešných 2021 IFBB Majstrovstvách Európy, na ktorých reprezentanti Slovenska získali dohromady fantastických 27 cenných kovov plus 2 tituly absolútnych víťazov, by sa patrilo napísať pár slov k forme jednotlivých súťažiacich. Začnem dvojicou, ktorá si zaslúži rešpekt nielen kvôli výsledkom. V tomto článku pozornosť budem venovať manželskému páru Boris PALOVIČ a Mariana PALOVIČOVÁ.

Boris PALOVIČ

Boris PALOVIČ ... keď v roku 2014 Palovič nastúpil po prvý krát na súťažné pódium, šťastie skúšal v nominácii men´s physique. Veľmi rýchlo však pochopil, že ak chce uspieť, musí súťažiť v iných nomináciách a postupom času jeho voľba padla na vhodnejší classic bodybuilding, classic physique a samozrejme, aj na kulturistiku. A vďaka svojmu veku čoskoro z neho bol "obojživelník" - súťažil nielen vo vekovej kategórii mužov, ale aj ako master súťažiaci. Do Santa Susanna, na 2021 IFBB Majstrovstvá Európy, prichádzal Palovič ako najúspešnejší amatérsky súťažiaci zo súťaže 2021 Siberian Power Show a jeho koncept "súťažiť, kde sa len dá" podporili aj uvoľnené pravidlá, ktoré v tomto roku prijali organizátori Európskeho šampionátu. Predchádzajúce roky totiž platilo, že jeden súťažiaci môže nastúpiť v jednej nominácii/kategórii, v tomto roku propozície umožňovali, aby napríklad:

 • fitness súťažiace z acrobatic fitness si vyskúšali súťaženie aj v bodyfitness
 • fitness súťažiace z artistic fitness si vyskúšali súťaženie v bikinifitness
 • mužom sa otvorila možnosť postupne nastúpiť (ak splnili požadované hmotnostné limity vzhľadom k ich výške) v nomináciách games classic, classic bodybuilding, classic physique aj bodybuilding, navyše vo vekovej kategórii seniorov aj masters
 • fitness súťažiaci mohli súťažiť v men´s physique

O Palovičovi je známe, že najradšej prichádza do dejiska súťaže v dostatočnom predstihu, aby bez problémov dokázal upraviť svoju hmotnosť do požadovaného limitu (niekedy to znamená, že behom pár dní musí "stratiť" na hmotnosti aj viac ako 10kg). V tomto prípade však odlietal do Španielska spolu s výpravou Slovenska v deň registrácie tzn. ak sa mal vydariť jeho plán "súťažiť vo viacerých nomináciách" nesmel nič podceniť. S úpravou hmotnosti začal už v stredu večer, v overenom postupe pokračoval aj v deň odletu (tzn. vo štvrtok), Boris Palovičzvládol aj stresovú situáciu súvisiacu s letenkami a napokon získal možnosť súťažiť až v štyroch súťažných kategóriách. S akým výsledkom?

 • Boris PALOVIČ ... 1. miesto Master Games Classic 40y plus (7 súťažiacich)
 • Boris PALOVIČ ... 1. miesto Master Classic Bodybuilding 40-44y (7 súťažiacich)
 • Boris PALOVIČ ... 1. miesto Master Classic Physique 40-49y (6 súťažiacich)
 • Boris PALOVIČ ... 2. miesto Master Bodybuilding 40-44y 90kg (8 súťažiacich)
 • Boris PALOVIČ ... absolútny víťaz Master Classic Bodybuilding
 • Boris PALOVIČ ... absolútny víťaz Master Classic Physique

Boris PALOVIČ sa tak stal v tomto roku historicky najúspešnejším účastníkom jedného, jediného Európskeho šampionátu a myslím si, že bude dlho trvať, kým ho niekto prekoná. Ak vôbec sa niekto taký, ako on nájde.

Palovič nie je bodybuilderom, ktorý by porážal súperov vďaka proporčnosti, alebo masívnosti, preto o jeho úspechu/neúspechu vždy rozhoduje iba forma. Pre mňa najväčším prekvapením bola skutočnosť, že na Európskom šampionáte v každom súťažnom vystúpení (na rozdiel od Siberian Power Show) nastupoval s konštantne rovnakou (tzn. skvelou) formou. Súťaženie mu vôbec neuberalo na ostrosti a hustote, bez ohľadu na to, či súťažil v 1. alebo 2. deň, na súťažnom pódiu ukázal prirpavenosť "na plech", ktorou dokázal porážať akúkoľvek konkurenciu.

Spočiatku som mal obavy, že vzhľadom na špecifické osvetlenie v hale (kombinovalo sa tam denné svetlo so svetlom umelým) jeho tradične tmavá úprava pokožky bude nevýhodou, ale hneď pri jeho prvom súťažnom vystúpení ostré slnko dokonale zvýraznilo každý detail skvelej formy, ktorú mal a bolo po obavách. Podporu našiel v manželke Mariane (tá ho citlivo dirigovala zreteľnými pokynmi a upozorňovala na drobnosti tak, aby na pódiu získal výhodu oproti súperom), o jeho dobrom výsledku tak nebolo najmenších pochýb. Osobne si myslím, že Palovičovi pomohlo súťaženie v Rusku začiatkom apríla - rozhodcovia ho mali dostatočne "napozeraného", vyskúšal si nový spôsob dolaďovania formy, ktorý na Európskom šampionáte už iba zopakoval. A výsledok - ten už poznáte.
Poznámka: výnimočnosť výsledkov, ktoré PALOVIČ dosahuje, potvrdil aj plagát súťaže 2021 IFBB Diamond Cup Prague - organizátor súťaže si vyžiadal jeho fotografie, z ktorých jednu použil práve na spomínanom reklamnom plagáte. Súťaž 2021 IFBB Diamond Cup Pargue sa tak (s vysokou pravdepodobnosťou) stane ďalšou, na ktorú nastúpi aj Boris PALOVIČ.

Mariana PALOVIČOVÁ
Mariana PALOVIČOVÁ
...už som to písal, že za úspechom muža hľadaj ženu a som presvedčený, že v prípade Mariany PALOVIČOVEJ to platí bez najmenších pochýb. Videl som, akým spôsobom sa stará o súťažnú pohodu manžela Borisa na súťaži Siberian Power Show a nepochybujem o tom, že rovnakú pozornosť venovala aj predsúťažnej príprave manžela v Santa Susanna. Je známe, že kam príde dvojica Palovičová - Palovič, na súťažné pódium nastupujú spravidla obaja a tak tomu bolo aj na 2021 IFBB Majstrovstvách Európy.
S Evou KVASNIČKOVOU - NORANTE sme riešili otázku "prečo Palovičová si zvolila súťaženie iba v kategórii bodyfitness masters?", ale ako sama Mariana vysvetlila, pozná svoje možnosti a limity tzn. skoncentrovala sa na súťaženie v kategórii, kde mala najväčšie šance na úspech. V Rusku si overila, že vizáž od vizážistiek z Ruska, dokáže doslova zázraky, k tomu pridala skvelú formu, vďaka ktorej postúpila do finále. Výsledok? 

 • Mariana PALOVIČOVÁ ... 6. miesto Master Bodyfitness 40-44y (12 súťažiacich)

PALOVIČOVÁ na súťažnom pódiu ukázala zodpovedajúcu formu, muskulatúrnosť tak na hrane kategórie bodyfitness (ale stále akceptovateľnú), pochválim ju za pokrok, ktorý som videl v spôsobe prezentácie. S Palovičovcami sa stretávame iba na súťažiach, stále ma však udivuje rozvážnosť a vyrovnanosť, s  akou Mariana pristupuje k akejkoľvek zložitej situácii, ktorá sa môže krátko pred súťažou objaviť. A že ich pred a počas 2021 IFBB Majstrovstiev Európe nebolo málo, to vám hovoriť ani nebudem.

Napriek všetkému, dokázala si udržať potrebný nadhľad a aj keď to tentokrát nestačilo na niektorý z cenných kovov, jasne som na nej videl, že zo súťaženia má radosť. Mimochodom, vo finálovej šestici bola iba jedna, jediná súťažiaca v "jej vekovom limite" tzn. porazili ju súperky mladšie o 2 roky. Dodám ešte, že súboj o 4. až 6. miesto bol mimoriadne vyrovananý a o konečnom výsledku tak rozhodovali drobnosti, ktoré súvisia hlavne s proporčnosťou postavy - formou a pripravenosťou PALOVIČOVÁ sa mohla rovnať ktorejkoľvek zo súperiek. Myslím, že tak ako v prípade Borisa, ani v tomto prípade 2021 Európskym šampionátom súťaženie Mariany nekončí. Sám som zvedavý, aké limity a méty dokážu obaja (v nasledujúcich týždňoch, mesiacoch aj rokoch) ešte dosahovať.

TV Liptov o úspechu Palovičovcov na 2021 Európskom šampionáte
Diskusia k článku:

AMIX diskusia