Report - 2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness detí, Novi Sad, Srbsko

Report - 2016 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness detí, Novi Sad, Srbsko

Po prvýkrát sa EastLabs Team vybral na medzinárodnú súťaž v zložení Kožuchová - Csontos - Kopček - Kolcunová a to práve na Majstrovstvá sveta vo fitness detí 2016, ktoré sa aj tento rok (pripomeniem, že už po piatykrát) konali v Srbskom Novom Sade. Cestu sme zahájili 18. júna 2016, miestom stretnutia sa stali Košice a aj keď niektoré z nás museli byť na nohách aj od tretej hodiny rannej, cesta cez Maďarsko do Srbska nebola až tak vyčerpávajúca, ako sa čakalo. Samozrejme, aj preto, lebo okrem šoféra Igora Kopčeka sme všetci podstatnú časť cesty spali.
Druhý dych však členovia tímu nabrali hneď po príchode na hotel, kde sa konala registrácia a kde boli ubytované všetky reprezentačné výpravy - tento rok sa IFBB Majstrovstiev sveta vo fitness detí zúčastnilo 11 krajín. Ktoré? Rusko, Ukrajina, Poľsko, Maďarsko, Česko, Turecko, Rumunsko, Srbsko, Barbados, Mexiko a samozrejme Slovensko, ktoré bolo hlavným dôvodom, prečo EastLabs Team po rokoch opäť prišiel na Svetový šampionát detí.

Registrácia výprav, ich fotenie, absolvovanie nácviku póz s pretekármi a následné rozhovory so súťažiacimi zo Slovenska pre portál EastLabs tvorili prevažnú časť práce počas prvého pre členov teamu. Rozhovory potrápili ako mladých súťažiacich, tak aj nás - presnejšie, najmladšie redaktorky portálu Tatianu Kožuchovú a Soňu Kolcunovú. A tak, hoci naši najmladší pretekári mali pred zapnutou kamerou a mikrofónom rešpekt, všetkým sa im podarilo zodpovedať otázky moderátorky/redaktorky Tatiany a tým sme mohli ukončiť prvý deň pracovnej cesty do Srbska. Nedeľa bola však podstatne dôležitejšia, ako sobota ...

Samotný súťažný deň odštartoval krátko pred desiatou hodinou a v priestoroch veľkoryso riešeného divadla sme spolu so súťažiacimi strávili takmer 12 hodín. Čo ma prekvapilo? Súdržnosť celej výpravy Slovenska, ktorá pod vedením reprezentačnej trénerky Anky Mozoláni, s pomocou delegátov (Zuzana Niščáková, Mariana Holbová), osobných trénerov detí (Elena Meleshchenko, Lívia Maťušová, Slávka Lehotská) a rodičov dosiahla skvelé výsledky. Vďaka ústretovosti SAKFST do Nového Sadu odcestovala historicky najpočetnejšia výprava Slovenska a 21 detí pre Slovensko získalo 2x zlato, 2x striebro, 5x bronz a celkovo 16 umiestnení na finálových priečkach. Aj preto neprekvapuje, že Slovensko zvíťazilo v Pohári národov a bez problémov predstihlo Ukrajinu a Maďarsko.

Prvou súťažnou kategóriou boli dievčatá do 7 rokov, kde malo Slovensko zastúpenie v podobe štyroch pretekárok, z ktorých sa dokázali všetky prebojovať do prvej desiatky. Najmenšie pretekárky boli skvele pripravené, či už vo fitness zostavách, alebo pózovaní, ktoré bolo zlepšené aj nácvikom, ktorý absolvovali v sobotu večer.
Na ôsmom mieste skončila Emma Červeňová, ktorá spomedzi 20tich pretekárok dosiahla medzi svetovou špičkou na skvelé umiestnenie. Vo finále sa však v dobrom svetle ukázala najmladšia členka Slovenskej výpravy, len päťročná Alexandra Uhrinová, ktorá sa skvelou voľnou zostavou (v štýle čarodejnice Saxany) a dobrým pózovaním dostala na 5. priečku. Je potrebné spomenúť, že v kategórii dievčat do 7 rokov súťažili dievčatá s rokmi narodenia 2009 a 2010, pričom v prvej desiatke sa ocitla len jedna pretekárka s rokom narodenia 2010 a tou bola práve Slovenka Alexandra. V tejto kategórii si však Slovensko odnieslo až dve medaily.
Najprv nás tretím miestom a titulom 2. vicemajsterky sveta potešila Katarína Dvorská, ktorá vo voľnej zostave jednoznačne zaujala (okrem iného) farebným kostýmom a vhodným výberom sprievodnej hudby a jej pózovanie a postava boli hodnotené ako jedny z najlepších.
V tejto kategórii sme však dosiahli aj na titul Majsterky sveta - ten jednoznačne získala (o 21 bodov) Katarína Kužmová, ktorá pekne využila rekvizity, čo potešilo aj oko bežného diváka.


Ďalšou kategóriou, ktorú sme mali možnosť v Novom Sade sledovať, bolo fitness chlapcov do 12 rokov, kde sa prvýkrát výrazne prejavila dominancia mladých ruských pretekárov. Túto vekovú kategóriu vyhral Ivan Privalov (taktiež o 21 bodov), ktorý zaujal aj viacerými tanečnými prvkami, vďaka čomu oživil svoje vystúpenie a výraznejšie sa zapísal do pamäte nejedného diváka. Slováci sa však nedali zahanbiť a na treťom mieste sa za Rusom Privalovom a Turkom Balcim umiestnil Damián Korečko s rytmickou zostavou. Tesne sa stupňami víťazov, na štvrtej priečke skončil ďalší Slovák Tomáš Trizuljak, na ktorého musím tiež prezradiť, že bol jedným z dvoch chlapcov s rokom narodenia 2006 - boli to najmladší chlapci v kategórii.

Následne sa nám predstavilo 21 pretekárok v kategórii fitness dievčat vo veku 8-9 rokov, z čoho boli 3 Slovenky. Túto kategóriu vyhrala jednoznačne (o 44 bodov) Ukrajinská „pavúčia žena“ Dariia Korniienko. Zaujímavý súboj o striebro ale zviedla s Ruskou Ulianou Tesovou naša pretekárka Daniela Korečková, v ktorej prípade o konečnom 3. mieste rozhodla až finálová zostava, v ktorej sa predstavila ako princezná Bella z rozprávky Kráska a zviera. Dobrú prácu trénerov a talent detí potvrdili aj 8. a 9. miesto Laury Marenčákovej a Lindy Urdovej.

Prvú časť súťažného dňa zakončila kategória 14-15 ročných dievčat. kde súťažilo 15 pretekárok a medzi nimi aj jedna Slovenka. Anna Hapnerová v silnej konkurencii obsadila 3tiu priečku, keď si na Aničke mohol divák všimnúť okrem peknej a dobre zvládnutej zostavy aj pomerne prepracované svalstvo, bezchybné pózovanie a v neposlednom rade úprimný úsmev, ktorý nejednej pretekárke chýbal. Stúpajúcu kvalitu fitness sa dievčatám podarilo zvýrazniť aj v tejto kategórii a sama Tatiana Kožuchová poznamenala, že na súťažnom pódiu videla hneď niekoľko kvalitných pretekárok, ktoré môžu bez problémov o rok súperiť s ňou o najvyššie priečky v juniorskej kategórii na IFBB Majstrovstvách Európy, alebo IFBB Majstrovstvách sveta.

Po krátkej prestávke, oficiálnom slávnostnom otvorení šampionátu, keď sa na pódiu ukázali delegáti zo všetkých zúčastnených krajín, odštartovala poobedňajšia časť súťaže - počas nej sme videli tri kategórie. Organizátori "vyskladali" program súťaže tak, že záver šampionátu patril paradoxne nie kategórii, kde súťažili najstaršie dievčatá (tzn. 14-15 ročné), ale dievčatá s vekom medzi 12-13 rokov a až ich výkony dali odpoveď na otázku - prečo? Táto kategória bola totiž jasným vrcholom celého šampionátu v Novom Sade.

Druhá časť súťažného dňa začala sa najpočetnejšou kategóriou šampionátu, v ktorej súťažili dievčatá vo veku 10-11 rokov. Spomedzi 29 súťažiacich sme mohli vidieť až 4 Slovenky. Paulíne Bajerlovej sa podarilo skončiť v prvej polovici štartového poľa - na 13. mieste. Do finálového kola sa po nabitom semifinále dostali zvyšné 3 naše pretekárky. Na konečnom 5. mieste skončila Viktória Hrnková, ktorá sa prezentovala vo voľnej zostave v kostýme "superženy" a jednou z najzaujímavejších rekvizít - plášťom. Na treťom mieste končila Slovenka Emma Čábyová, u ktorej bola taktiež veľmi dobre zvládnutá zostava s mexickým sombrerom, ktoré dokázala Emma všestranne využiť. O prvom mieste nebolo jednoznačne rozhodnuté až do poslednej chvíle, keď Ukrajinka Anna Mielnikova odsunula na striebornú priečku Slovenku Rebeku Némethovú až vo finálovej zostave a tak Rebeka (po semifinále na 1. priečke) napokon v konečnom súčte prehrala iba o tri body.

Na pódiu sa však ukázala ešte jedna kategória chlapcov, kde sa znova predstavila dvojica Slovákov. U 13-15 ročných chlapcov na šiestom mieste skončil Ľubomír Kutník a na piatom Denis Ambruš, pričom sa obaja na pódiu prezentovali v akčných energických zostavách. Po vyhlásení výsledkov sme znova počuli ruskú hymnu, keď absolútne jednoznačným a suverénnym spôsobom zvíťazil trinásťročný Dobrynya Evtukhov, ktorý oko diváka potešil perfektnou zostavou s výraznými gymnastickými prvkami, kvalitným pózovaním aj napriek jeho veku aj dobre rozvinutým svalstvom.

Záver šampionátu patril už spomínanej kategórii 12-13 ročných dievčat, kde sme mali aj najpočetnejšie zastúpenie - Slovensko z celkového počtu 28 súťažiacich reprezentovalo päť pretekárok. A štyri Slovenky sa dokonca dostali medzi finálovú šesticu! Do finále sa nedostala jedine Dominika Rosincová, ktorá skončila tesne na 7. mieste, čiže prvom nepostupujúcim do finále. Medzi finálovú šesticu sa okrem štyroch Sloveniek (Novodomská, Ondrušková, Blašková, Vrábeľová) prepracovali len Mexičanka Jimena Segura a Maďarka Beatrix Ilosvay. Finálové zostavy napokon rozhodli o tom, že na šiestom mieste sa ocitla svalovo nadpriemerne disponovaná Nasťa Vrábeľová. Na piatom mieste skončila po predvedení skvelej zostavy v štýle srdcovej kráľovnej Katarína Blašková. Prvé dve miesta však obsadili Slovenky. Najprv nás druhým miestom potešila Tatiana Ondrušková a napokon sa z titulu svetovej šampiónky tešila piatykrát po sebe neporaziteľná Nelli Novodomská, ktorá vyhrala o jasných 30 bodov. Nelli bola najlepšia v zostavách, kde sa k nej dokázala priblížiť len piata Blašková, najlepšia bola aj v hodnotení postavy a tak sme jej zásluhou mohli v závere súťažného dňa v Novom Sade už po druhýkrát počuť slovenskú hymnu.

A Slovensko sa z veľkého úspechu tešilo ešte raz, keď na záver vyhlásili celkové víťazstvo našej reprezentácie v Pohári národov, kde sme Ukrajinu porazili o 18 bodov a pohár z rúk Biserki Sipky (zástupca organizačného výboru) a Andrzeja Michalaka (šéfa IFBB Press komisie a zástupcu IFBB na šampionáte) mohla na pódiu prevziať reprezentačná trénerka výberu Slovenska Anka Mozoláni.

Úspechy Nelli Novodomskej, Kataríny Kužmovej, ktoré svoje kategórie vyhrali, rovnako aj celkové víťazstvo Slovenska v pohári národov a taktiež 2 strieborné a 5 bronzových medailí potvrdzujú kvalitu Slovenského fitness, ktorá z roka na rok narastá (potvrdzuje to aj početnosť tohtoročnej Slovenskej výpravy do Noveho Sadu, keď sme mali v reprezentácii až 21 súťažiacich).

Po ukončení dlhého súťažného dňa čakal pretekárov aj banket a víťazi neunikli ani mikrofónu Táne Kožuchovej a kamere Jakuba Csontosa. Šampionát bol podľa mojej mienky aj veľkým prínosom pre EastLabs Team, ktorý sa vôbec prvýkrát ocitol na súťaži v takomto zložení a ja verím, že aj takáto zahraničná cesta nám priniesla mnoho nových skúseností. Som rada, že aj ja som mohla byť členkou výpravy, že som mala možnosť "na vlastnej koži" zažiť atmosféru veľkej IFBB súťaže a spoznať, aká je práca EastLabs Teamu v prospech IFBB. Verím, že výsledky nášho snaženia (fotografie a videoklipy) prispejú k ďalšej propagácii fitness detí nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.

A iba pripomeniem, viac ako 1000 fotografií nájdete v samostatnej fotogalérii venovanej šampionátu, videoklipy zo súťaže sme vám zhromaždili v samostatnom článku, vo viacerých článkoch si môžete pozrieť aj rozhovory s deťmi zo Slovenska (1.časť a 2. časť).

Diskusia k článku:

AMIX diskusia