Čaká nás TOP súťaž sezóny - 2018 World Bodybuilding Championships

Čaká nás TOP súťaž sezóny - 2018 World Bodybuilding Championships

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

Vrcholom súťažnej sezóny športovcov asociácie a IFBB International sú už roky súťaže 2018 IFBB World Championships. Muži z nominácií bodybuilding sa aj v tomto roku zídu v španielskom letovisku Benidorm, aby bojovali o cenné kovy, tituly, body v rámci projektu 2018 IFBB World Ranking aj Elite PRO karty. Pred rokom sme práve v Benidorme mali pozitívneho súťažiaceho, toho sme mali aj o pol roka neskôr, na Európskom šampionáte, čo akcelerovalo ďalší úpadok bodybuildingu u nás.
Aj touto cestou treba poďakovať tým, ktorí napriek zložitej situácii stále nachádzajú motiváciu pre ďalšie súťaženie. Nominovaným (všetkým bez výnimky) držím palce, nech uspejú. Aj keď ich mená (pri písaní článku) stále ešte 100% nepoznám - tuším, kto by mal v Benidorme súťažiť.

Poznámka: po zverejnení tohto článku bola publikovaná definitívna informácia o tom, kto dnes odchádza reprezentovať Slovensko na 2018 IFBB World Bodybuilding Chamionships. Tu sú ich mená.

 • Miroslav Škadra ... klasická kulturistika do 168cm
 • Tomáš Smrek ... Games Classic BB do 175cm
 • Tomáš Marton ... Games Classic BB nad 175cm
 • Michal Kertés ... kulturistika do 70 kg
 • Ján Soták ... kulturistika do 80 kg
 • Peter Tatarka ... bez zverejnenia kategórie (tá sa zrejme upresní priamo v dejisku šampionátu)
 • Štefan Macík ... odmietol nomináciu na MS v kategórii Classic Physique aj nomináciu v kategórii kulturistika
 • Vystúpenie aj súťažiacich zo Slovenska môžete sledovať online - link na streaming bol zverejnený na oficiálne stránke federácie IFBB.


V tomto roku 2018 IFBB Majstrovstvá sveta v kulturistike mužov budú mať až dve sprievodné akcie - prvou sú 2018 Elite PRO Majstrovstvá sveta (na ktorých nastúpi člen združenia Elite PRO Slovakia, doposiaľ neporazený Michal KRIŽÁNEK), druhou 2018 IFBB Men´s Physique World Cup (pripomeniem, že men´s physique súťažiaci o cenné kovy a tituly svetových šampiónov bojovali koncom októbra v Poľsku, v meste Bialystok, na 2018 IFBB Majstrovtsvách sveta vo fitness). Slávnostná časť šampionátu vyvrcholí oceňovaním najúspešnejších kulturistov a klasických kulturistov v projekte 2018 IFBB World Ranking.

IFBB World Championships Benidorm

Bodybuilderi v Benidorme nastúpia na súťažné pódium celkovo v 28 kategóriách, v piatich nomináciách - po prvý krát sa dozvieme aj mená Svetových šampiónov v nominácii Classic Physique (pre túto nomináciu sa "otvorili" 4 kategórie).

Súčasťou šampionátu bude aj IFBB Svetový kongres, na ktorom sa riešiť budú viaceré aktuálne otázky. Pevne verím, že prejednávať sa budú aj zmeny váhových limitov pre nomináciu Classic Physique - ich posun "hore" cca aspoň 1,3-1,5 násobok by inšpiroval mnohých bodybuilderov k prestupu do tejto, mimoriadne atraktívnej nominácie. Uvidíme, ako sa kongres "vysporiada" s nomináciami classic bodybuilding resp. games classic bodybuilding, aké novinky vedenie IFBB International predstaví delegátom v súvislosti s ďalšími nomináciami.

Aktuálne platné hmotnostné limity pre bodybuilding nominácie

Súčasťou programu IFBB Kongresu bude aj predstavenie organizátorov TOP súťaží z portfólia IFBB International. Prečo to spomínam? V Bialystoku sa totiž "šepkalo", že asociácia by sa mala stať organizátorom 2019 IFBB World Fitness Championships.

Aktuálne zastávam názor, že v súčasnej situácii nestability zaviazať sa, že zorganizujeme tak významnú súťaž, je veľmi odvážne rozhodnutie (nezatvárajme oči nad skutočnosťou, že za posledné 2 roky sa na TOP funkcionárskych stoličkách striedajú viac či menej neschopní adepti ako na bežiacom páse; navyše  tí, po odchode z funkcionárskych postov, akosi zabudli na asociačné kauzy, ktorých boli za uplynulých cca 24 mesiacov aktívnymi účastníkmi; vtedy tolerovali aktuálne pre nich už neakceptovateľné praktiky, dokonca sa sami na nich podieľali; ani nechcem domyslieť, aké prostriedky budú zneužívané na presadenie svojej pravdy, aké špinavosti na seba budú oba tábory vyťahovať).

Prečo o tak závažnom kroku (hovorím o organizácii Svetového fitness šampionátu) nerozhoduje členská základňa? Aj preto, že v kuloároch som počul reči (ich pravidvosť so nemal čas preverovať) o stratovosti 2018 IFBB Svetového šampionátu detí, ktorý asociácia zorganizovala v spolupráci s externým partnerom. Zabúdať netreba ani na fiasko (a "sekeru"), ktoré nám v tomto roku priniesla súťaž Elite PRO zorganizovaná v Nitre. Opýtajte sa, ako sa cítili Elite PRO súťažiaci z kategórií men´s physique a bikinifitness, keď súťažili doslova pred prázdnym hľadiskom.

Pozrime sa reálnymi očami na naše výsledky z Bialystoku, na naše možnosti. Potrebujeme naozaj výhodu domáceho prostredia? Pre ktorú nomináciu? Čo si ideme dokazovať, čo ideme opäť skúšať? Nemali by sme radšej pomôcť bodybuilding nomináciám, aby úplne "neskapali"? Ony naozaj melú z posledného (v dôsledku neschopnosti jednotlivcov) a nie každý je členom resp. má ambíciu byť členom organizácie Elite PRO Slovakia (kde všetko "klape" ako má).

Program 2018 IFBB World Bodybuilding Championships

 • štvrtok, 8. november 2018 ... príchod reprezentácií národných zväzov a federácií; vyplácanie účastníckych poplatkov vedúcimi jednotlivých výprav
 • piatok, 9. november 2018 ... dopoludnia IFBB Svetový kongres, popoludní prezentácia a registrácia súťažiacich
 • sobota, 10. november 2018 ... semifinále a finále - 1. časť šamionátu
 • nedeľa, 11. november 2018 ... semifinále a finále - 2. časť šamionátu; od 20:00 Elite PRO World Championships a oceňovanie v rámci IFBB World Ranking-u

Do Benidormu odchádzajú už v stredu podvečer aj členovia EastLabs Photo Team-u, Michal KRIŽÁNEK a vedenie organizácie Elite PRO Slovakia (Elite PRO rozhodca Milan ČÍŽEK, tréner Alexander HLOBIK) do Benidormu pricestujú v piatok.

Program - aké kategórie súťažia v sobotu?

 • Classic Bodybuilding 168 cm, 171 cm, 175 cm, 180 cm, +180 cm
 • Classic Physique 168 cm, 171 cm, 175 cm, 180 cm, +180 cm
 • Men’s Physique 170 cm, 173 cm, 176 cm, 179 cm, 182 cm, +182 cm

Program - aké kategórie súťažia v nedeľu?

 • Games Classic Bodybuilding 175 cm, +175 cm
 • Muscular Men’s Physique open
 • Men’s Bodybuilding 65 kg, 70 kg, 75 kg, 80 kg, 85 kg, 90 kg, 95 kg, 100 kg, +100 kg

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
dobré výsledky
autor: admin | dátum: 08.11.2018 12:16:18
guuut - gratulujem ... sú niekde aj výsledkové listiny?
Majstrovstvá sveta WFF
autor: Oplan | dátum: 08.11.2018 08:27:50
Slovenskí reprezentanti súťažili dňa 3. Novembra 2018 na WFF Majstrovstvách Sveta, Huntington Beach (USA):
Jan Kral - 1. miesto (majster sveta)
Richard Fedorcak - 1. miesto (majster sveta)
Michal Pucek - 2. miesto
Martin Nemec - 2. miesto
Hardcore
autor: Oplan | dátum: 08.11.2018 08:17:51
Kvôli podmienkam a možnostiam. Kvôli zmyslu a významu. Momentálne sa situácia obrátila o 180° a stále sa vyvíja. Avšak treba si otvorene povedať aj to že skutočná kulturistika nie je masová a populárna ako futbal či hokej. Má však svojich fanúšikov.
co ja vie
autor: admin | dátum: 07.11.2018 12:44:15
tak prečo nesúťažia? resp. roky nesúťažili?
Slovenskí kulturisti
autor: Oplan | dátum: 07.11.2018 12:12:09
Skutoční kulturisti by mali súťažiť v WFF/NABBA. Tam si môžu testovať rôzne postupy prípravy bez toho aby ich niekto naháňal. Vždy majú možnosť odskočiť si na Európske súťaže NPC.