Aké boli 2019 IFBB Majstrovstvá sveta v kulturistike mužov?

Aké boli 2019 IFBB Majstrovstvá sveta v kulturistike mužov?

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2019 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

2019 IFBB World Bodybuilding ChampionshipsZ 595 prihlásených atlétov zo 79 krajín sveta napokon vo Fudžajre (Spojené arabské emiráty) na súťažné pódium súťaže 2019 IFBB World Bodybuilding Championships ich napokon nastúpilo 586. Ako sme informovali predchádzajúcich článkoch, medzi účastníckymi krajinami nechýbala ani výprava Slovenska a domáci organizátori pripravili pre účastníkov veľkorysý priestor.

"SAFKST na 2019 IFBB Svetový šampionát mužov vyslala päticu reprezentantov", povedal pre náš portál Jakub CSONTOS, člen Eastlabs Photo Teamu, ktorý spoločne s Romanom DŽABELOVOM z Ruska boli na šampionáte jediní zástupcovia z Európskych internetových médií, z Číny opäť priletel Sam "Števko" BO "Konkurencia bola mimoriadne ťažká, v prevážnej väčšine kategórií sa bojovalo v eliminácii o postup do semifinále. To, na rozdiel od predchádzajúcich šampionátov bolo iba 10 členné."

Jakub CSONTOS

"Osobne si myslím, že ak je semifinále o 10. súťažiacich, do finále by mala postupovať už iba pätica športovcov", doplnil Jakuba Igor KOPČEK, ktorý sa šampionátu nezúčastnil - krátko pred jeho začiatkom sa na Slovensko vrátil z 2019 IFBB World Cup-u a 2019 Elite PRO World Championships v Tarragona. "Viem, že vzhľadom na zdĺhavosť súťaží, a tým aj v priebehu času klesajúci záujem divákov stráviť v sále dlhé hodiny čakaním na "svojho" favorita, by finálové TOP5 bolo cestou, ako súťaže zrýchliť. Aktuálne totiž každá nominácia má na medzinárodnej scéne 5-8 kategórií - čím viac výškových/hmotnostných kategórií, tým dlhšie je súťaž."

"Je to tak, aj vo Fudžare som zažil súťažný maratón", nadviazal na Kopčeka CSONTOS. "Prvý deň súťaž končila krátko pred polnocou, druhý deň súboj o titul absolútneho šampióna v bodybuildingu síce skončila pred 8. hodinou večer, aj tak sme však v hale strávili 10 hodín. Pravdou ale je, že na rozdiel od roku 2018, v tomto roku priradilo vedenie IFBB k bodybuilding nomináciám aj nomináciu men´s physique - počet súťažiacich sa tým navýšil.
Čo sa konkurencie týka, 2019 IFBB World Bodybuilding Championships bol jasne najsilnejším šampionátom v kulturistike za posledných 5-6 rokov. Medzi najlepších (samozrejme) patrili už tradične súťažiaci z Iránu, darilo sa však aj reprezentantom Ruska, Ukrajiny, Poľska s v Pohári národov do TOP10 sa prepracovalo aj Slovensko. Vďaka súťažiacim z krajín bývalej východnej Európy sa Európsky bodybuilding ako tak drží v silnej konkurencii, v TOP20 však Európa má iba 5 krajín."
2019 World Bodybuilding Championships

"Pre mňa najväčším (dodám, že  príjemný) prekvapením je výprava Slovenska.", pokračoval Jakub CSONTOS. "Počty súťažiacich na domácich súťažiach v nomináciách kulturistika a klasická kulturistika dramatický klesajú z roka na rok a ani čoraz populárnejší classic physique nestačí pokles nahrádzať. Aj preto chápem, že titul Svetového šampióna Vladimíra HOLOTU v kategórii kulturistika do 95kg je aj pre Igora senzáciou roka, súboj o titul Absolútneho bodybuilding víťaza ukázal, že Holota je v tejto nominácii najlepším Európanom."

Vladimír HOLOTA

"Ak sa nemýlim, posledným, kto získal titul Majstra sveta v kulturistike, v ťažkej resp. poloťažkej kategórii, bol ešte v roku 2012 Marian ČAMBAL (v kategórii do 90kg). Ten krátko na to prestúpil do tábora profesionálov", doplnil Csontosa Igor KOPČEK. "Holota bol nádejným juniorským bodybuilderom v rokoch 2012/2013 a už na 2019 AMIX Patriot Fitness Weekend-e ukázal progres. Odstránil deformity, zapracoval na nedostatkoch, zlepšil prezentáciu. Jeho výsledok prišiel po rokoch sústavnej, vytrvalej práce, počas ktorých sa v tichosti pripravoval na svoj vstup na medzinárodnú scénu. Vo Fudžarah nie že otvoril, ale doslova "rozkopol" dvere do sveta veľkého bodybuildingu - ťažko predpokladať, kam až môže (vďaka ďalšiemu, očakávanému progresu) vystúpať. Jeho výsledok, spoločne s titulom Svetového šampióna Tomáša SMREKA v nominácii Games Classic Bodybuilding môže byť pre mladých bodybuilderov na Slovensku veľkou motiváciou. Verím, že aj bude!"

Vlado HOLOTA

"Pochválim nielen spomínaných víťazov svojich kategórií, ale všetkých reprezentantov. Každý z "našich" postúpil do TOP10, každý z našich sa prepracoval do finále. To je naozaj mimoriadny úspech, potenciál ktorého by nemal ostať nevyužitý. Navyše, na Slovensku máme čoraz lepších classic physique súťažiacich, ktorí chcú napodobniť výsledky skúseného Petra TATARKU - aj keď Fudžara mu nepriniesla cenný kov, minuloročný titul a víťazstvo v absolútnom poradí medzi classic physique by mali podnietiť organizátorov na Slovensku, aby pozornosť venovali aj tejto nominácii", nadviazal Jakub CSONTOS.

Počas 2019 IFBB World Bodybuilding Championships sa konal aj IFBB Svetový kongres, na ktorom sa nielen hodnotilo, ale aj plánovalo. Delegáti z takmer 90. krajín sveta sa dozvedeli aj to, kde sa budú konať významné súťaže v roku 2020.

  • 6.5. - 11.5. 2020 ... IFBB Európsky šampionát juniorov, žien, mužov a masters, Santa Susanna, Španielsko
  • 19.6. - 21.6. 2020 ... IFBB Svetový šampionát vo fitnes detí, Čačak, Srbsko
  • 16.10. - 19.10. 2020 ... IFBB Svetový šampionát vo fitnes, Nursultan, Kazachstan
  • 23.10. - 26.10. 2020 ... IFBB Svetový šampionát juniorov, Targu Mures, Rumunsko
  • 5.11. - 9.11. 2020 ... IFBB Svetový šampionát v bodybuildingu, Sian, Čína
  • 20.11. - 22.11. 2020 ... IFBB Európsky šampionát vo fitnes detí, Slovensko

Súčasťou 2019 IFBB Svetového šampionátu v bodybuildingu bolo aj oceňovanie TOP súťažiacich mužov, vrámci projektu IFBB World Rankong. Bodový zisk, ktorý si pripísal na svoje konto Boris PALOVIČ počas 15. súťaží nikto neprekonal a napriek tomu, že sa mu na 2019 IFBB World Cup-e príliš nedarilo, stal sa jasným víťazom nominácie Classic Physique.
Boris PALOVIC
Boris sa stal historicky prvým športovcom Slovenska, ktorý zvíťazil v tomto projekte. Pripomeniem, že pred rokom sa v nominácii Men´s Physique darilo zverencovi Igora KOPČEKA Dominikovi ANTOŠOVI. Ženy budú oceňované v Bratislave, počas 2019 IFBB World Fitness Championships.

2019 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness

Diskusia k článku:

AMIX diskusia