2020 IFBB Svetový šampionát aj s účasťou reprezentácie Slovenska!

2020 IFBB Svetový šampionát aj s účasťou reprezentácie Slovenska!


Účasť
EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2020 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Asociácia Elite PRO.


Tento týždeň sa definitívne uzavrú štartové listiny súťažiacich, ktorí koncom budúceho týždňa, v Španielsku (v známom letovisku Santa Susanna) nastúpia na súťažné pódium 2020 IFBB Majstrovstiev sveta v kulturistike a fitness mužov, žien a masters. Na tento šampionát sa pripravuje nielen výprava Slovenska, ale aj Ruska, Ukrajiny, Poľska a ďalších krajín, ktoré aktuálne majú súťažiacich reálne schopných bojovať o titul Svetový šampión.

Čo už aktuálne vieme?

Okrem predbežnej štartovej listiny reprezentantov Slovenska poznáme aj počty súťažiacich z jednotlivých krajín, medzi ktorými by som vašu pozornosť chcel upriamiť na:

 • Španielsko ... očakáva sa, že výprava bude mať viac ako 60 súťažiacich
 • Ukrajina ... očakáva sa, že výprava bude mať viac ako 45 súťažiacich
 • Poľsko ... výprava má predbežne 38 súťažiacich
 • Fínsko ... výprava má predbežne 34 súťažiacich
 • Francúzsko ... výprava má predbežne 33 súťažiacich
 • Česko ... výprava má predbežne 33 súťažiacich
 • Slovensko ... výprava má predbežne 21 súťažiacich

Veľkou neznámou bude výprava Ruska. Dôvod? Rusko aktuálne má problém so získavaním víz do Eurozóny, navyše ako krajina mimo tohto zoskupenia musí splniť prísne nariadenia, ktoré umožnia športovcov z tejto krajiny vstup do Španielska. Vybavovanie všetkých formalít je zdĺhavé (priamo z Petrohradu mám informáciu, že sa pohybuje rádov v týždňoch), napriek tomu na 2020 IFBB Svetový šampionát by malo prísť do 30 športovcov - vrátane bodybuilding hviezd Vitalija UGOLNIKOVA (kategória nad 100kg) a minuloročného absolútneho Majstra Ruska Aleksandra MARTYNKINA (kategória do 100kg).
UGOLNIKOV

A čo výprava Slovenska?

Predbežná štartová listina sa definitívne uzavrie v pondelok tzn. 2. novembra 2020, prezentácia, váženie/meranie súťažiacich je naplánované v dejisku šampionátu na 5. novembra 2020, takže dovtedy ešte nič nie je 100% isté. Kto sleduje dianie na našej scéne si predbežný zoznam reprezentantov Slovenska mohol zostaviť aj sám. Pravdou ale je, že v tomto roku neplatí pravidlo "kto chce súťažiť na medzinárodnej scéne, musí nastúpiť na 3 súťaže na scéne domácej", takže šancu na súťaženie mohol od vedenia SAFKST dostať ktokoľvek.  Kto vydržal byť v diétnom režime napriek neistote, ktorú priniesla koronapandémia. Ako to vidím ja?

Fitness ... Tatiana ONDRUŠKOVÁ, Nelli NOVODOMSKÁ a možno ešte jedna súťažiaca z tých, ktoré nedostali príležitosť na súťaženie na 2020 IFBB World Junior Championships v Rumunsku. Nad 2020 IFBB Majstrovstvami sveta uvažoval aj Michal BARBIER.

Bikinifitness žien ... v Rakúsku tento weekend by mala súťažiť Simona HOSTAČNÁ, takže predpokladám, že príležitosť nastúpiť na IFBB Svetový šampionát získala - pre ňu súťaženie na pohárovej súťaži nemôže byť predsa výzvou. Po IFBB Diamond Cup Praha si 3. miestom pozvánku do repre teamu vypýtala Alexandra SUBOTIČ, v reprezentácii by chýbať nemala po striebre z 2020 Svetového šampionátu juniorov aj Aneta TICHÁ (pre ktorú by sa Santa Susanna stala 2. súťažou v jej živote). Iba dodám, že všetky 3 bikinifitnessky majú blízko k projektu BikiniFitness Camp, kde ako lektorky pôsobí dvojica Saskia CAKOCI - Zuzana NIŠČÁKOVÁ. Budú v repre teame aj ďalšie bikinifitnessky? Nevylučujem to.

Bodyfitness ... pre Natáliu POPROCKÚ môže byť Santa Susanna príležitosťou ukázať sa v lepšej fazóne, ako mala v Rumunsku a zdalo sa mi, že aj Ela MASARYKOVÁ je v pomerne dobrej forme - viem si predstaviť, že aj ona bude v Santa Susanna súťažiť. Ak áno, tak potom Slovensko by mohlo na 2020 Svetovom šampionáte opäť postaviť minimálne jeden súťažný zmiešaný pár.

Men´s Physique ... na súťaži 2020 IFBB Diamond Cup Praha úspech dosiahol aj Filip OLŠAVSKÝ - myslím, že aj on bude v Španielsku súťažiť

Classic Physique/Classic Bodybuilding/Games Classic ... Peter TATARKA a možno aj Martin SAGAN

Masters mužov ... 100% účastníkom šampionátu je podľa mňa Peter TATARKA. Podľa statusov a Facebooku (a z rozhovoru, ktorý som s ním absolvoval pred niekoľkými dňami) je jasné, že ambíciu nastúpiť na pódium 2020 IFBB Svetového šampionátu vo vekovej kategórii masters má aj Stanislav SLIMÁK. Tento weekend v Rakúsku by súťažiť mal aj Jozef GREGUŠ - myslím, že aj on do Santa Susanna odcestuje. Počul som, že na súťažné pódiá sa vracajú po súťažnej prestávke masters súťažiaci Mišo MOKOŠ a Fero FEJA, súťažiť bude opäť aj aktuálny repre tréner Roland BROSMAN.

A poznámka na záver

Začnem myšliekou, ktorú som si prečítal na Facebook stránke poslanca pána Richarda NEMCA a už som ju raz citoval:

Dobrá vec sa podarila a vedenie SAFKST zrušilo svoje nezmyselné reštrikčné nariadenie, ktorým zakazovalo súťaženie SAFKST športovcov na medzinárodnej scéne. Súhlasím s názorom - ak nebude športovcov a klubov, nebudú potrebné ani športové zväzy.

Ale opäť pripomeniem - oddiely z vetvy kulturistika/fitness stále čakajú, kto z vedenia sa za nich postaví a kedy zariadi, aby dostali konečne najmenej 15% (alebo 20%, tak ako oddiely silového trojboja; alebo aj viac, keďže sa zdá, že aj mzdy na sekretariáte SAFKST boli už navýšené o 67%) z príspevku od štátu pre SAFKST na rok 2020. Nevieme kto, kedy a hlavne koľko oddiely získajú zo sumy, ktorú vedenie SAFKST rozdelí (bude chcieť rozdeliť) medzi oddiely pomerným spôsobom podľa počtu aktívnych športovcov. O akej sume sa bavíme?

Vážení, je to najmenej 96.000€  pri 15% resp. 128.000€ pri 20% (ak má byť dodržaná rovnosť medzi vetvami; práve 20% si už v sptembri podelili oddiely silového trojboja) tak, ako rozhodol najvyšší orgán SAKFST tzn. Konferencia. A toto rozhodnutie najvyššieho orgánu musí aj VV SAFKST (a predovšetkým pán prezident MLSNA) rešpektovať. Je to totižto uznesenie a podľa čl. 5 ods. 4 stanov platí, že:

 • rozhodnutia sú záväzné v celom rozsahu
 • rozhodnutie vydáva orgán SAFKST v rozsahu svojej pôsobnosti spravidla formou uznesenia
 • rozhodnutie, ktoré označuje tých, ktorým je určené, je záväzné len pre označené osoby

A ďalej podľa čl. 6 ods. 11:

 • rozhodnutie orgánu SAFKST vydané v súlade s predpismi SAFKST je pre všetkých členov tohto orgánu, ako i pre všetkých členov SAFKST záväzné.

Iba dodám, že aj pán prezident MLSNA sľúbil v článku na webe SAKFST, že peniaze prídu aj oddielom z vetvy kulturistiky/fitness (zopakujem - vetva silového trojboja to už rieši 2 mesiace ). A slovo robí chlapa. Otázka na záver - kedy tie peniaze oddielom reálne prídu? A koľko ich bude? 96.000€ (tzn. 15% z navýšeného príspevku od štátu), 128.000€ (tzn. 20% z navýšeného príspevku od štátu), alebo aj viac?

SAFKST MZDY 2020 - zdroj stránka SAFKST (link nižšie)
 • február 19 ... 4.536€ za 12/2019
 • február 26 ... 4.536€
 • marec 31 ... 5.254€
 • apríl 8 ... 5.252€
 • jún 5 ... 4.581€ za apríl
 • jún 5 ... 4.614€ za máj
 • júl 24 ... 5.013€
 • august 13 ... 8.389€
 • september 10 ... 8.389€
https://safkst.sk/a/zuctovanie-dotacie-27/

Diskusia k článku:

AMIX diskusia