Report 2 - aké boli 2021 IFBB Majstrovstvá sveta v Santa Susanna?

Report 2 - aké boli 2021 IFBB Majstrovstvá sveta v Santa Susanna?

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o súťažiacich z organizácie Elite PRO.

Týždeň uplynul od historicky najväčších IFBB Majstrovstiev sveta, počas ktorých na jednom mieste, v priebehu štyroch súťažných dní, na súťažné pódiá postupne nastúpili súťažiaci z vekových kategórií juniorov, seniorov a masters. To, čo sa v predchádzajúcich rokoch odohrávalo na štyroch samostatných šampionátoch, v týchto zložitých covid časoch sa muselo zvládnuť na spomínanom jednom. A prinieslo to nielen predĺženie súťažných dní (v Santa Susanna sa súťažilo spravidla od 10:00 dopoludnia až do polnoci, resp. 1 hodiny ráno).

Súčasťou šampionátu bol aj 2021 IFBB World Bodybuilding Championships, na ktorom výprava Slovenska mala celkovo 10 súťažiacich. Z nich až piati boli masters súťažiaci vo veku nad 40 rokov (Tatarka, Feja, Škadra, Mokoš, Kokoška), BEČKA bol totálny nováčik (navyše junior vo veku 21 rokov, prakticky bez šance v silnej seniorskej konkurencii) a iba Holota, Sagan, Smrek a Vavrečan boli borci v reálne seniorskom veku (tzn. vo veku do 40 rokov).

Úprimne, cenný kov som v tejto vekovej kategórii čakal iba od Holotu, Tatarku a Sagana, dúfal som v dobrý výsledok Vavrečana (aj keď porážka od Holotu na domácej scéne naznačovala, že Roman nie je vo forme, ktorou by mohol bojovať o TOP3 pozície v kategórii kulturistika nad 100kg). Veril som, že finálové umiestnenie (a možno TOP3 výsledok) v silnej konkurencii vybojuje Smrek a snáď aj Škadra.

2021 IFBB World Bodybuilding Championships pozostával zo siedmich samostatných nominácií, ktoré boli rozdelené do celkovo 30 výškových a váhových kategórií. Na pódiu sme sledovali vystúpenie  505 súťažiacich (pre porovnanie, v roku 1999 na IFBB Majstrovstvách sveta v kulturistike v Bratislave v šiestich hmotnostných kategóriách súťažilo do 120 kulturistov).

 • Muscular Men´s Physique ... 1 open kategória a 19 súťažiacich
 • Beginner kategórie (Men´s Physique a Bodybuilding) ... 2 kategórie a 11 súťažiacich
 • Games Classic Bodybuilding ... 2 kategórie a celkovo 34 súťažiacich
 • Classic Bodybuilding ... 5 kategórií a celkovo 84 súťažiacich
 • Classic Physique ... 5 kategórií a 59 súťažiacich
 • Men´s Physique ... 6 kategórií a 131 súťažiacich
 • Bodybuilding ... 9 kategórií a 167 súťažiacich
 • SPOLU: 505 súťažiacich

Vlado HOLOTA ... ako som napísal v prvom reporte, HOLOTA dosiahol historický výsledok pre Slovensko. Zvíťazil v kategórii do 100kg a zároveň stal sa absolútnym víťazom šampionátu v nominácii kulturistika - čo na pódiu zo Slovenska nedokázal žiaden bodybuilder (absolútne prvenstvo má na svojom konte aj Jaro HORVÁTH z roku 1999, ten sa však víťazom stal až po pozitívnom teste súťažiaceho zo Španielska).

Aktuálne 31 ročný Holota od roku 2019 (kedy tiež zvíťazil na IFBB Svetovom šampionáte v kategórii do 100kg a v absolútnom poradí skončil na 5. mieste) podľa očakávania zapracoval na masívnosti (v roku 2019 navážil 94,8kg, v roku 2021 už 99,6kg), udržal si oceňovanú proporčnosť (pomer medzi šírkou pliec a pásu bol v jeho prípade výnimočný aj vzhľadom na to, že kategória do 100kg je už iba krôčik od "ťažkotonážnikov") a na súťažnom pódiu ukázal aj slušnú formu.

Zdalo sa mi, že horná časť tela bola v jeho prípade o niečo lepšie spracovaná ako časť dolná, s pribúdajúcimi minútami a pózami sa mu síce stehná "zaťahovali" (ale slabšia hĺbka sa dala prehliadnuť aj vďaka prúžkom na kvadricepsoch), napriek tomu na pódiu jasne dominoval. Po prestávke na súboj o titul absolútneho víťaza nastúpil odpočinutý, bez stresu, dostatočne sebavedomý. Zvíťazil jednoznačným rozhodnutím rozhodcov (štyria z piatich hodnotení započítaných do celkového poradia bolo 1. miesto, iba jedno bolo miesto 2.), právom sa stal najvýraznejšou postavou celého World Bodybuilding šampionátu - jeho masívne, guľaté svaly sa museli páčiť každému, kto čo i len trochu rozumie o čom je kulturistika.

HOLOTA je členom Slovakia TOP Teamu tzn. má priamu podporu od štátu a víťazstvom v Santa Susanna si túto podporu iba potvrdil. Aj preto je zatiaľ zložité odpovedať na otázku: "Ako sa bude ďalej vyvíjať jeho súťažná kariéra?"



V prípade HOLOTU v hre je nielen pokračovanie v súťažení na scéne amatérskej, ale aj prestup do Elite PRO organizácie. Je jedno, ako sa rozhodne, jeho výsledok (a proporčnosť) vyvolali u rozhodcov, delegátov a aj súťažiacich rovnako veľkú pozitívnu odozvu (a hrdosť na organizáciu IFBB International), ako to bolo pred časom v prípade Romana VAVREČANA. Je iba škoda, že do Santa Susanna napokon nepricestoval Vitalij UGOLNIKOV (ten ak by súťažil, tak v kategórii nad 100kg). Dôvod jeho neúčasti poznám, sľúbil som, že kým nebude na svete oficiálna informácia, nebudem predbiehať udalosti. Súboj HOLOTA vs UGOLNIKOV by sa spoločne so súťažnými vystúpeniami a  formou, akú na jesenných súťažiach ukázal Michal KRIŽÁNEK, stali najväčšími udalosťami roka.

Peter TATARKA ... spolu s Holotomom pre mňa najväčšie prekvapenie vo výbere Slovenska. Viac pozornosti mu budem venovať v hodnotení masters kategórií.

Martin SAGAN ... na 2021 Svetovom šampionáte správne nastúpil do porovnávaní v nomináciách, ktoré sú pre neho nosné, s kulturistikou (ako na Slovensku) už neexperimentoval a oplatilo sa. Súperov prekonával hlavne formou, akú ukázal na dolnej časti tela, vďaka čomu nebolo problémom prehliadnuť zjavné nedostatky v rozvoji chrbta (aj neustále "vrtenie sa a ošívanie sa" takmer pri každom povinnom postoji; darmo na neho kričal tréner Peter KOKOŠKA "stoj, nevrť sa, nehýb sa", Sagan nepočúval). Navyše, bol dominantný v bočných postojoch.
Martin SAGAN
Games Classic Bodybuilding nominácia znamená takmer 100% istotu, že súťažiaci bude podrobený dopingovým testom (ak sa nemýlim, SAGAN je od začiatku tohto roku monitorovaný cez ADAMS systém), hodnotiace kritériá sú prakticky rovnaké ako pri Classic Bodybuilding, pre ktoré sa SAGAN vyslovene hodí. Ak vyrieši spomínané nedostatky (chrbát, popracuje na povinných postojoch a pridá k tomu v týchto nomináciách oceňovanú tvrdosť) 25 ročný SAGAN sa nemusí báť akejkoľvek konkurencie. Pravdou ale je, že s progresom príde aj vyššia súťažná hmotnosť, takže nebudem prekvapený, ak v dohľadnej dobe SAGAN začne súťažiť v nominácii Classic Physique (v tomto roku navážil 88kg, v roku 2019 to bolo 87,9kg, v roku 2020 89kg) - pozor však na proporčnosť a o niečo dlhší trup, ten môže byť v nominácii Classic Physqiue problémom.

Miro ŠKADRA ... viac pozornosti mu budem venovať v hodnotení masters kategórií a súťaže Fitness Challenge.

Michal MOKOŠ ... viac pozornosti mu budem venovať v hodnotení masters kategórií.

Peter KOKOŠKA ... viac pozornosti mu budem venovať v hodnotení masters kategóri.

František FEJA ... viac pozornosti mu budem venovať v hodnotení masters kategórií.

Filip BEČKA ... viac pozornosti mu budem venovať v hodnotení junior kategórií.

Tomáš SMREK ... súťaží rovnako ako Sagan hlavne v nominácii Games Classic Bodybuilding, v ktorej v roku 2019 získal výnimočný výsledok - titul IFBB Svetového šampióna. V tejto súťažnej sezóne som mal možnosť SMREKA vidieť súťažiť na súťaži Arnold Classic Europe, kde síce postúpil do finále v nominácii Classic Physique a Classic Bodybuilding, ostal však bez cenného kovu. Dôvod bol rovnaký - súperi ho prekonávali formou, ponúkli na súťažnom pódiu rovnako estetickú a vyváženú postavu ako SMREK, mali však väčšiu hĺbku, prepracovanosť, ich svaly mali aj viac oceňovaných detailov.
SMREK Tomáš
V Santa Susanna na súťažné pódium Smrek nastúpil výrazne masívnejší a aj s lepšou formou ako na súťaži Arnold Classic Europe, bol aj o cca 1kg ťažší ako pri svojom triumfe v roku 2019. Ťažko povedať, že či "nadváha" 1kg v porovnaní s jeho formou šampióna z roku 2019 nejako zavážila. Myslím však, že práve forma rozhodla o tom, že v eliminácii ho rozhodcovia prehliadli (pravdou ale je, že v eliminácii mal aj smolu - bol v mimoridane ťažkej skupine, kde súperi boli výrazne tvrdší, hlavne v zadných postojoch; na druhej strane koncepcia postavy SMREKA bola výrazne vyváženejšia a proporčnejšia) a jednoducho nedostal príležitosť bojovať o finále a aj o niektorý z cenných kovov. Neúspech by som však zbytočne na jeho mieste, neprežíval. Hľadal by som drobné chyby v príprave a keď ich nájde (a odstráni; na súťažnom pódiu musí byť o chlp tvrdší, svaly musí mať o niečo hlbšie a vydefinovanejšie) nevidím pri jeho koncepte postavy najmenší dôvod, prečo by opäť nemohol bojovať o niektorý z cenných kovov nielen na Európskom, ale aj Svetovom šampionáte.

Roman VAVREČAN ... keď som sa pred časom dozvedel, že VAVREČAN zvažuje "reamaterizáciu" a prestup z Elite PRO organizácie späť do SAFKST a IFBB International, veľmi som tomu nerozumel. Mal som totiž informáciu o tom, že objemovo opäť výraznejšie pokročil aj napriek tomu, že stratil rozhodujúcich sponzorov. Veril som, že spoločne s Križánkom môžu vytvoriť tandem (do ktorého by mohol pribudnúť tretí Holota), ktorý by na Elite PRO scéne bol vážnou hrozbou pre súperov z iných krajín Európy. Bolo by koho sledovať v ťažkotonážnom bodybuildingu!

Na 2021 IFBB World Bodybuilding Championships sa chýry potvrdili - už na prezentácii VAVREČAN pútal pozornosť masívnosťou, váženie ukázalo, že na svoju pomerne nízku postavu dokázal "nalepiť" 119kg hmoty a bol takmer najťažším súťažiacim celej kategórie nad 100kg (čiže aj celého 168 členného súťažného poľa). Pozitívum? VAVREČAN si napriek prírastku na hmote udržal tradične rozhodcami oceňovanú proporčnosť, chýbala mu však - forma, tvrdosť, hustota a hĺbka svalov. Hmotnostná kulturistika nie je iba "o peknej postave a pekných proporciách", ale aj forme (alebo predovšetkým forme) na čo medzinárodní rozhodcovia (ak to porovnám s tými našimi) nezabúdajú.



Súťažné pódium bolo k VAVREČANOVI nemilosrdné a čím dlhšie stál a pózoval, tým bola jeho forma horšia a horšia a horšia. Bez problémov síce prešiel elimináciou (tzn. z 18 členného poľa sa "prepracoval" do TOP10 semifinále a tajne som dúfal, že dostane príležitosť vo finále), v semifinále ho však rozhodcovia posunuli až do posledného porovnávania a z neho sa do finále nepostupuje.

Krok späť (tzn. návrat na amatérsku scénu) v prípade VAVREČANA chápem. Vysvetlil mi dôvody. Aj preto neúspech na 2021 Svetovom šampionáte by som bral iba ako nepríjemnú epizódu a príležitosť na poučenie, kde platí: "Ak chceš vyhrať, musíš niekedy aj prehrať."

VAVREČAN má hmoty na rozdávanie, formu získa v priebehu času (nasledujúcich mesiacov; ak môžem navrhnúť, na jeho mieste by som sa pripravil už na 2022 Siberian Power Show, ktorá bude v Krasnoyarsku) a v jeho prípade by som bral aj 2022 IFBB Európsky šampionát ako príležitosť na potvrdenie svojho talentu. A ambícií. A nádejí, ktoré s nim spájam už od jeho juniorských čias. Nespomínam si, žeby niekedy súťažil na kontinentálnom šampionáte, zlato (prípadne titul absolútneho šampióna) by boli v jeho prípade dostatočnou náplasťou za spackané 2021 Majstrovstvá sveta. Treba sa iba rozhodnúť ...

Výsledky - 2021 IFBB World Bodybuilding Championships

 • Vladimír HOLOTA ... 1. miesto Bodybuilding Overall Champion (porazil víťazov zvyšných 7. kategórií, kde súťažilo dohromady 168 kulturistov)
 • Vladimír HOLOTA ... 1. miesto (11 súťažiacich), Bodybuilding up to 100kg
 • Peter TATARKA ... 1. miesto (24 súťažiacich), Classic Physique up to 180 cm
 • Martin SAGAN ... 2. miesto (14 súťažiacich), Games Classic Bodybuilding over 175cm
 • Peter TATARKA ... 3. miesto (28 súťažiacich), Bodybuilding up to 90kg
 • Martin SAGAN ... 3. miesto (23 súťažiacich), Classic Bodybuilding over 180cm
 • Miroslav ŠKADRA ... 4. miesto (9 súťažiacich), Classic Bodybuilding up to 168cm
 • Michal MOKOŠ ... 6. miesto (18 súťažiacich), Bodybuilding over 100kg
 • Peter KOKOŠKA ... pôvodne 6. miesto, za červenú kartu konečné 7. miesto (8 súťažiacich), Classic Physique up to 171cm
 • František FEJA ... 8. miesto (22 súťažiacich), Bodybuilding up to 85kg
 • Roman VAVREČAN ... 9. miesto (18 súťažiacich), Bodybuilding over 100kg
 • Peter KOKOŠKA ... 10. miesto (22 súťažiacich), Bodybuilding up to 75kg
 • Tomáš SMREK ... neprešiel elimináciou (20 súťažiacich), Games Classic Bodybuilding up to 175cm
 • Filip BEČKA ... neprešiel elimináciou (20 súťažiacich), Men's Physique over 182cm
 • poznámka ... Slovensko získalo 4. miesto v Pohári národov zo 49 klasifikovaných krajín sveta

Diskusia k článku:

AMIX diskusia