Roman VAVREČAN na 2017 Olympia Amateur Spain, Marbella

Roman VAVREČAN na 2017 Olympia Amateur Spain, Marbella


Nedeľa, 9 hodín ráno. Marbella pomaly ožíva a Palatio Congreso sa plní súťažiacimi aj divákmi, ktorí sa tešia na finále prestížnej súťaže 2017 Olympia Amateur Spain. Jose Maria Garcia, prezident Andalúzskej federácie kulturistiky a fitness (je časťou Federácie kulturistiky a fitness Španielska a vďaka nej práve v Marbella, známom letovisku, sa koná súťaž spojená s menom Olympia), s jemu vlastným pokojom očakáva príchod posledných rozhodcov, aby šéfovi IFBB Rafaelovi SANTONJOVI mohol oznámiť - sme pripravení, môžeme začať!

Pripravený je aj EastLabs Team - z Ruskej vetvy do Španielska prišiel Aleksander Timoshenko, Slovenskú vetvu zastupujem tentokrát iba ja (ale o týždeň neskôr, na IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness detí máme pripravený 5 členný team). Obaja budeme netrpezlivo čakať predovšetkým na súťažiace z nominácie Bikinifitness (dnes čaká víťazky jednotlivých kategórií boj o titul absolútnej víťazky a po včerajšku neviem o nikom, kto by nepochyboval o víťazstve Rusky Natalii Lugovskikh; v kategórii masters bikini súťažiť bude aj Slovenka Katka Kutman) a Bodybuilding do 100kg, kde nastúpi Roman Vavrečan. Jeho fotografie (rovnako ako pred rokom fotografie Saskie Cakoci), deň pred Olympia Amateur Spain sme "pretlačili" na Facebook stránku IFBB, bolo by skvelé, ak by tento "reklamný" ťah pomohol Romanovi v lepšom výsledku (v duchu si hovorím - stačí, ak by získal niektorý z cenných kovov, konkurencia je totiž mimoriadne silná; Roman má v kategórii 17 súperov, vrátane víťaza 2017 Diamond Cup Portugal Kille Kujala z Fínska).
Vavrečanovi prsty nedržíme iba my! Všetci, ktorí vedia, že Roman je zo Slovenska sa ma pýtajú "ako je na tom Vavrečan?", odpoveďou je moje tradičné pokrčenie pliec a úsmevom sprevádzané slová "neviem, nie som jeho trénerom, ale verím, že posledný nebude".
Krátko pred začiatkom súťaže ešte pohľad do zákulisia, kde Vavrečan už má za sebou 2x nástrek farbou Pro Tan a keď nám pózuje, všetko v rozcvičovni stíchne a oči personálu (ale aj súperov) sledujú elegantné proporcie 25 ročného Slováka. S Timoshenkom sledujeme predovšetkým jeho formu (vieme, že počas dňa sa bude meniť) a aj keď teraz ráno nám ukazuje prúžky na zadku, stehnách aj prsiach, popoludní, kedy nastúpi na súťažné pódium, môže byť všetko úplne iné.

Semifinále kategórie do 100kg bolo jasným vrcholom 2017 Olympia Amateur Spain a už pi nástupe borcov na súťažné pódium bolo jasné, že Roman počas hodín čakania "zmäkol". Olej na stehnách a hornej časti tela doslova zakryl jemné prúžkovanie a v porovnávaniach som u viacerých súperov videl tu väčšiu hustotu, tu hlbšiu kresbu, alebo viac detailov. Ani jeden mu však nemohol konkurovať proporciami a keď Vavrečan zaujal jemu vlastným, elegantným spôsobom niektorú z klasickým póz (tušil som, že mimoriadnu odozvu budú mať predovšetkým postoje známe vďaka trojici Schwarzenegger - Draper - Zane), naklonil si na svoju stranu nielen divákov, ale aj rozhodcov. Prestávku medzi semifinále a finále (cca 60-70 minút) Vavrečan využil na úpravu pokožky a vo finále jasne bojoval o 1. - 2. miesto (s už spomínaným Fínom Kille). Pohľad do výsledkových listín hovorí jasne - víťazstvo na stranu reprezentanta Slovenska "priniesla" voľná zostava, kde dokonale využil "dar od boha" tzn. eleganciu, proporcie a schopnosť ukázať kulturistiku takú, akú by chceli vidieť diváci ... a aj rozhodcovia.


Zlato, ktoré Roman získal v Marbella, má mimoriadnu vysokú cenu! Prečo? Podľa pravidiel IFBB totiž ten, kto dvakrát zvíťazí v tom istom roku na niektorej z prestížnych medzinárodných IFBB súťaží (tzn. Arnold Classic Amateur, Olympia Amateur, Diamond Cup, Legacy Cup), má práco požiadať o IFBB PRO kartu. A Roman zvíťazil pred dvoma týždňami na IFBB Diamond Cup Ostrava (v kategórii mal 9 súperov) a aj v Marbella mu na krk zavesili zlato. Ak by to Roman urobil (a vďaka podpore SAFKST by IFBB PRO kartu aj reálne získal), splnil by sa nielen jeho sen, ale stal by sa aktuálne našim najmladším profesionálnym bodybuilderom.

Súboj o absolútne víťazstvo v nominácii Bodybuilding som považoval už iba za formalitu - jasným kandidátom na prvenstvo bol Talian Andrea PRESTI, víťaz kategórie nad 100kg a absolútny víťaz z 2017 IFBB Diamond Cup Malta. No napriek predpokladom, v prvých porovnávaniach Vavrečan bol ťažšiemu súperovi vyrovnaným súperom, dokonca mnohí ho videli na prvom mieste (úprimne, napriek tomu, že Presti bol vo výrazne lepšej forme, s doslova "mramorovou" štruktúrou na povrchu tela, ak by Roman zvíťazil, nikto by nepovedal ani jedno slovo proti).
Titul je však v správnych rukách, myslím, že aj Vavrečan je spokojný - veď dokázal uspieť na prestížnej súťaži, v silnej konkurencii a pred neutrálnym rozhodcovským zborom (v ktorom opäť nesedel ani jeden rozhodca zo Slovenska). A aj vďaka nemu (a Križánekovi) o Slovensku aktuálne opäť hovorí celý bodybuilding svet! A to ma teší asi najviac!
Diskusia k článku:

AMIX diskusia