AFBF Majstrovstvá Ázie 2013 v kulturistike a fitness

AFBF Majstrovstvá Ázie 2013 v kulturistike a fitness

Igor Kopček ... 4. jún 2013 - Švédsko, Nemecko, Bahrajn, USA, Španielsko, Moldavsko a na koniec Kazachstan. Alebo ak chcete IFBB, AFBF, IFBB PRO. To je stručný pohľad na jarnú súťažnú sezónu prostredníctvom kalendára súťaží, kde v v posledných dvoch mesiacoch pôsobil EastLabs Team. Tou poslednou boli 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie, ktoré sa konali v ďalekom Kazachstane, v bývalom hlavnom meste tejto post sovietskej republiky, v Almaty (bývalá Alma Ata).
Aký bol Ázijský IFBB šampionát? V mnohom prekvapujúci! Už po prílete do Almaty ma prekvapilo okolie mesta, ktoré lemovali vysoké, napriek horúčave snehom pokryté nádherné hory, zaujala ma nadpriemerná starostlivosť organizačného teamu, nadpriemerné ubytovanie a stravovanie pre všetkých účastníkov (mimochodom, denné náklady na jedného súťažiaceho dosiahli 200USD, organizátor získal od vlády Kazachstanu dotáciu 60.000USD, zvyšok si pokryl z privátnych zdrojov), naozaj skvelá hala s dokonalým zabezpečením pre súťažiacich aj hostí šampionátu. Potešilo ma, že EastLabs sledujú priaznivci kulturistiky a fitness aj v tejto krajine, kontakty s Bahrajnskou federáciou vzpierania a kulturistiky a vedením AFBF nám otvorili dvere aj k ďalším národným federáciám (Honkong, Tajwan, Srílanka, Japonsko a prekvapujúco aj do Kórey – vedenie Kórejskej bodybuilding a fitness federácie pred dvoma mesiacmi oznámilo vedeniu AFBF, že vystupujú z jej radov, členská základňa sa však „vzbúrila“ a následne veľká časť súťažiacich aj funkcionárov zrevidovala pôvodné, unáhlené rozhodnutie, v dôsledku čoho v Kazachstane na súťažné pódium nastúpil mimoriadne silný team Kórey). Účasť EastLabs Teamu na volebnom kongrese AFBF v Bahrajne pred mesiacom, rýchle a korektné informovanie nám výrazne uľahčilo aj jednania o spolupráci s krajinami Perzského zálivu – tie v Kazachstane patrili jednoznačne medzi tie najlepšie (v Pohári národov prvé miesto získal Irán, tretia priečka patrila Kuvajtu, medzi ne sa vkliesnil domáci Kazachstan).
Podľa vzoru IFBB a EFBF v Kazachstane prebiehal nielen športový program, ale miesto bolo vyhradené aj pre obvyklý kongres, na ktorom vedenie AFBF informovalo zástupcov jednotlivých členských štátov o aktuálnom dianí vo federácii a plánoch na najbližšie obdobie. Čo ma zaujalo? Informácia prezidenta AFBF šejka Abdula Bin Rashid Al Khalifu o tom, že kulturistika je stabilnou súčasťou športového programu Arabských hier, aktuálne bola zaradená aj do programu Ázijských Olympijských hier, prekvapila ma aj informácia o tom, kto a ako sa môže stať členom AFBF – na rozdiel od pravidiel platných pre Európu, členom AFBF sa môžu stať iba tie krajiny, ktorých národné bodybuilding a fitness federácie sú uznané národnými Olympijskými výbormi a majú priame „napojenie“ na vládne štruktúry v danom štáte. Rozdiel (v porovnaní s Európu) som zaregistroval aj v štruktúrach národných federácií, ktoré sú členmi AFBF – tie väčšinou stále zastrešujú nielen kulturistiku, ale aj vzpieranie, takže vo vzťahu k národným Olympijským výborom a Ázijskému Olympijskému hnutiu majú výrazne ľahšiu situáciu, následne môžu získať od vládnych štruktúr výrazne väčšiu finančnú podporu.
Prečo o tom píšem? Len málo kto v našich končinách totiž zaregistroval, že AFBF sa pred niekoľkými rokmi doslova a do písmena rozpadla – pôvodné vedenie totiž vystúpilo z IFBB, stiahlo na svoju stranu väčšinu národných federácii a katastrofálnu situáciu zachránil práve Bahrajn. Šejk Abdula Bin Rashid Al Khalifa v spolupráci so „šedou aminenciou“ Ali Hasanom Al Doserim a generálnym sekretárom Bahrajnskej federácie vzpierania a kulturistiky Tarikom Hasanom Omarom prakticky za niekoľko dní ponúkli vedeniu IFBB konsolidačný plán, v dôsledku čoho vznikla nová AFBF – tá pred štyrmi rokmi mala iba 9 členov, v súčasnosti sa počet členských krajín (tie, ako som už uviedol, sú prísne vyberané) blíži k číslu 30.
Čo AFBF musí ešte doriešiť je rozhodcovský zbor. AFBF medzinárodných rozhodcov, ktorí by k rozhodovaniu pristupovali korektne, v súlade s trendmi presadzovanými na IFBB a EFBF súťažiach, je stále málo, aj preto do Alamaty prišiel okrem Českého medzinárodného rozhodcu Slávka Vinogradova vypomôcť aj šéf  IFBB rozhodcovskej komisie Pawel Filleborn, rozhodovali aj Andrzej Michalak s Wiliamom Tierneym. Európski rozhodcovia prísne posudzovali deformity svalov, ktoré spôsobuje injekčná aplikácia rôznych olejových látok do svalov, mnohých súťažiacich upozornili na nepovolenú úpravu pokožky farbou Dream Tan (neraz sa stalo, že hlavný rozhodca Pawel Filleborn poslal kulturistu dole z pódia a dal mu 60 sekúnd na to, aby farbu zmazal z tela), aj prezentáciu na pódiu prispôsobovali obvyklým štandardom (čo nie vždy súťažiaci chápali).
Aká bola úroveň súťaže? Mimoriadne vysoká, kategórie do 85kg, do 90kg a do 100kg mali kvalitu, ktorá nezaostávala za IFBB Majstrovstvami sveta a po súťaži som zachytil informáciu, že všetci víťazi z týchto kategórii by mali už budúci rok vstúpiť do sveta PRO bodybuildingu v kategórii do 212lbs. Zaostávala úroveň fitness kategórií, ktoré z pochopiteľných dôvodov trpeli nedostatkom súťažiacich (z Ázijských krajín na súťažné pódium nastúpili iba dievčatá z Kazachstanu, Kórey, Japonska a Tajwanu – zvyšok členských krajín AFBF fitness nepodporuje), pokrivkávala aj ich výkonnosť. Napriek tomu program šampionátu bol mimoriadne dlhý a preto chápem, že cieľom AFBF je zorganizovať v budúcom roku dve šampionáty Ázie – jeden bude venovaný kulturistike mužov, druhý by mal byť o klasickej kulturistike, kulturistike žien, fitness a bodyfitness žien (ak sa ciele naplnia, uskutočnia sa v Japonsku a na Srílanke).
Čo by som mohol organizátorom vyčítať? Nádhernú scénu doplnili nevhodným osvetlením, ktoré nebolo rovnomerné, navyše bočné a čelné svetlo nedokázalo dokonale „ukázať“ aktuálnu formu súťažiacich. Prekvapila ma aj nižšia návštevnosť šampionátu, tá je však problémom prakticky všade na svete, výnimkou je Slovensko a snáď aj niektoré Arabské krajíny, kde je o kulturistiku neuveriteľne vysoký záujem, masívnu finančnú podporu má aj od vládnych štruktúr (aj preto som chápal nespokojnosť súťažiacich z Kuvajtu, Kataru, albo Bahrajnu s umiestnením – každý titul šampióna Ázie by im na osobné kontá priniesol niekoľko desiatok tisíc dolárov vysoké finančné prémie).
fotogaléria ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - semifinále
fotogaléria ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - finále 1
fotogaléria ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie  - finále 2
1. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - prezidenti IFBB/AFBB pre EastLabs
2. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika nad 100 kg
3. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 100 kg
4. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 90 kg
5. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 85 kg
6. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 80 kg
7. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 75 kg
8. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 70 kg
9. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 65 kg
10. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 60 kg
11. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika do 55 kg
12. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika juniorov
13. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - fitness žien
14. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - bodyfitness
15. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika žien
16. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - fitness mužov
17. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - kulturistika masters
18. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - Tatiyana Volkova, interview
19. videoklip ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - Alexander Kalyuga, interview

Igor Kopček ... 1. jún 2013 - aktuálne máme po semifinálovej časti 2013 AFBF Majstrovstvách Ázie v kulturistike fitness, ktoré naznačili ambície jednotlivých súťažicich. Tak ako som predpokladal, vo výbornom svetle sa ukázala výprava Iránu, upútal aj už spomínaný Kamal Abdul Salam, reprezentant Kataru v kategórii do 100kg. Aktuálne sme pre vás skompletizovali fotogalériu, pracujeme na videoklipoch.

Igor Kopček ... 31. máj 2013 o 16:30 - prezentácia súťažiacich na AFBF Majstrovstvách Ázie je približne v polovici a už teraz je jasné, že "najťažšie" kalibre do Kazachstanu prišli z Iránu. Bez ohľadu na to, v akej kategórii budú Iránci súťažiť, na vážení ukázali masíven, na kosť "vysekané" svaly a už teraz sa teším na zajtrajšie semifinále, najmä na kategóriu do 100kg, v ktorej nastúpi aj niekoľkonásobný IFBB Majster sveta Kamal Abdul Salam. Fotogalériu som vám doplnil o prvé fotografie z prezentácie.

fotogaléria ... 2013 AFBF Majstrovstvá Ázie - piatok/friday

Igor Kopček ... 31. máj 2013 o 8:00 - včera podvečer som cez Budapešť a Istanbul odletel do hlavného mesta Kazachstanu Almaty, kde sa už dnes začnú AFBF Majstrovstvá Ázie v kulturistike a fitness. Príchod do Almaty (aj preto, že som mal už víza vlepené v pase) bol bezproblémový, až v hoteli som sa dozvedel, že som bol jeden z mála, kto nemusel čakať na vstup na územie Kazachstanu. Dôvod? Mnohé výpravy obdržali od organizátorov iba potvrdenie o účasti, čo im malo stačiť k tomu, aby víza potrebné na vstup do Kazachstanu získali na letisku - no tento postup bol mimoriadne zdĺhavý a tak mnohí športovci utrápení diétou čakali na letisku aj niekoľko hodín. Aktuálne čakáme na tlačovú konferenciu, po ktorej bude nasledovať tradičný míting rozhodcov a vedúcich výprav, večer príde na rad prezetnácia a

Igor Kopček ... 29. máj 2013 - poslednou veľkou súťažou prvej polovice roku 2013, ktorá sa uskutoční pod hlavičkou federácie IFBB za účasti EastLabs Teamu, budú IFBB Majstrovstvá Ázie – tie sa uskutočnia v termíne od 31. mája do 3. júna v ďalekom Kazachstane, v meste Almaty. Kazachstan je obrovskou krajinou (rozlohou je väčší, ako celá Západná Európa), v ktorej žije takmer 17 miliónov ľudí a ako mnoho post sovietskych republík o zviditeľnenie sa snaží aj organizáciou rôznych športových podujatí. Neprekvapuje preto, že organizátori IFBB Majstrovstiev Ázie v kulturistike a fitness majú plnú podporu vládnych štruktúr a predstavitelia AFBF očakávajú bezproblémový priebeh, aj vysokú úroveň šampionátu. Lídrom Ázijskej federácie kulturistiky a fitness sú Arabské krajiny, vďaka Kuvajtu a prezidentovi Kuvajtskej národnej federácie Baderovi Bodajovi sa v práve v tejto krajine uskutočnila súťaž Amateur Mr. Olympia 2012, vedenie AFBF sídli v Bahrajne a nikto nepochybuje, že práve Arabské krajiny budú mať v Almaty silné výpravy.
Kontaktovali sme našich partnerov v Bahrajne a tí nám okrem iného oznámili, že do Kazachstanu posielajú 13 súťažiacich, ďalší reprezentačný team sa pripravuje na Arabský šampionát, ktorý by sa mal uskutočniť v Spojených Arabských Emirátoch v priebehu novembra.
O výnimočnosti AFBF Majstrovstiev Ázie v kulturistike svedčí aj ďalšia informácia, ktorú sme zachytili – účasť prisľúbil niekoľkonásobný Majster sveta Kamal Abdul Salam (Líbijčan, ktorý reprezentuje Katar). Mimochodom, s Kamalom sme sa stretli v Columbuse na Arnold Classic 2013 a prezradil mi, že na svojom konte má okrem víťazstiev z IFBB Majstrovstiev sveta aj tituly z Majstrovstiev Ázie, Majstrovstiev Afriky, Arabských majstrovstiev a pretože nejakú dobu žil aj vo Veľkej Británii, na svojo konte má aj titul z národného šampionátu tejto krajiny.

Bahrajnský team, ktorý nastúpi na AFBF Majstrovstvá Ázie v kulturistike
Ammar Al Mahasana – kategória juniorov
Ahmed Abdulnabi Mohammed – kategória juniorov
Abdul Wahid Alasfoor – kategória masters
Ali Al Ghassab – do 60kg
Ali Abbas Hilal – do 65kg
Arafat Yacoob – do 70kg
Nasarallah Hashim – do 75kg
Bader Sultan – do 80kg
Fadhel Moosa – do 85kg
Nader Malallah – do 90kg
Hameed Juma Ebrahim – do 90kg
Kameel Mohammed – do 100kg
Raed Foaud – nad 100kg

Kategórie na AFBF Majstrovstvách Ázie 2013 v kulturistike a fitness
kulturistika mužov
do 55 kg
do 60 kg
do 65 kg
do 70 kg
do 75 kg
do 80 kg
do 85 kg
do 90 kg
do 100 kg
nad 100 kg

kulturistika žien
do 52 kg
nad 52 kg

kulturistika juniorov
do 70 kg
nad 70 kg

fitness mužov
open kategória

fitness žien
open kategória

bodyfitness žien
do 160 cm
nad 160 cm

Diskusia k článku:

AMIX diskusia