3. kolo Stredoeurópskeho pohára silných mužov:

3. kolo Stredoeurópskeho pohára silných mužov:

Pavol Guga: po Ukrajinskom meste Černivci, Českej Čáslavi sa tento víkend, v sobotu, v areáli Plzeň Plaza konalo tretie kolo Stredoeurópskeho pohára silných mužov. Už tretím rokom sa v česko-slovenskej spolupráci medzi Českou národnou federáciou Strongman a SASIM-om konajú preteky aj v tomto "pivnom" meste a tento rok sa na súťažnej ploche stretla špička Európskych strongmanov na čele s Konstantinom Ilyinom, ktorý do podujatia vstupoval ako favorit. Medzi jeho najväčších konkurentov patril Bartolomej Bak, účastník Arnold Strongman Amateur 2012, majster Slovenska silných mužov 2012 Peter Puzsér, alebo i uzdravený Branislav Golier, ktorý dokázal už v Čáslavi, že ho netreba hádzať do starého železa. Z Čechov samozrejme nechýbala stálica Jirko Žaloudek, ktorý bol však myšlienkami už na štátniciach, ktoré ho v týždni čakajú, alebo Lukáš Svoboda, aktuálny najsilnejší Čech pre rok 2012.
Štartovné pole dopĺňal František Piroš zo Slovenska, Sergei Oleolenko z Ukrajiny, Józef Tomaszevski z Poľska, Andreas Altman spolu s Danielom Wildtom z Nemecka, domáce farby, okrem spomínaných borcov, hájil aj Tomáš Vicherek, František Bauer a Čestmír Šíma.
Pätnásť pretekárov piatich zemí si zmeralo sily v zaujímavých disciplínach, po ktorých vzišiel len jeden víťaz.
Tou prvou bolo už tradičné dvíhanie železnej klady, ktorá mala hmotnosť 130kg. Dostať toto železné náradie nad hlavu nie je vôbec jednoduché, no pre Františka Piroša to neplatí. Predviedol jedenásť platných pokusov a o jeden tak prekonal Konstantina Ilyina, ktorý sa musel uspokojiť v prvej skúške "len" s druhým miestom. Tretí skončil na úvod Čestmír Šíma s deviatimi pokusmi.
Druhou tvrdou skúškou silákov bolo nosenie páru 150 kg vážiacich kufrov na vzdialenosť 40 metrov. Nie je jednoduché udržať takú záťaž v rukách, nie to prejsť s nimi toľkú vzdialenosť. Do cieľa sa to podarilo len trom pretekárom, z toho dvom najdlhšie pretekajúcim! Braňovi Golierovi, ktorý si pripísal čas 32,74 s (súťaží už 14 rokov), Bartolomej Bak si pripísal čas 34,24 s a kufre do cieľa doniesol aj Jirko Žaloudek s časom 52,40 s (ten súťaží 13 rokov). V strede poľa skončil prekvapivo Ilyin, ktorý si nešťastne vyvrtol členok, no i tak pokračoval v preteku.
Tretia skúška mala váhu 400 kg a bola ňou pneumatika, ktorú mal siláci obrátiť osemm krát. Súboj gigantov znamenal rozdiel takmer jednej sekundy a víťazstvo patrilo v tejto disciplíne Ilyinovi s časom 34,72 s. O spomínanú sekundu a zopár stotín zaostal Branislav Golier s časom 35,78 s, tretí skončil ďalší Ukrajinec Sergei Oleolenko s časom 37,69 s.
Štvrtým, predposledným, meraním síl boli mrtvé ťahy so zadnou nápravou automobilu Ford Fiesta. Spomínaná váha nebola až tak ťažká pre profesionálov a víťazný počet opakovaní za jednu minútu si pripísal Konstantin Ilyin, ktorý predviedol neuveriteľných 24 platných pokusov Len o dve opakovania zaostal Bartolomej Bak, ktorý kôli bolesti v bicepse vynechal pneumatiku. O tretiu priečku sa delili Nemec Andreas Altman a Slovák Peter Puzsér - obaja predviedli 20 platných pokusov. Druhý spomínaný, Peťo Puzsér, sa pripravuje na Giants Live - Champions League Hungary, v ktorej chce samozrejme uspieť, a jeho výsledky v úvode sezóny sú viac ako nádejné.
Záver podujatia patril ťahaniu kamióna na 20 metrov. Zaujímavá disciplína pre divákov, v ktorej si mohli borci uchmatnúť ešte nejaké body do celkového sumáru. Víťazný čas predstavoval skvelých 20,05 s a z víťazstva v disciplíne sa na záver podujatia tešil Lukáš Svoboda, ktorému evidentne závod nevyšiel podľa predstáv. Druhý skončil Daniel Wildt s časom 20,71 s, tretím bol Branislav Golier s časom 21,57 sekundy.

Päť náročných disciplín, množstvo strhnutých mozoľov, ľahké zranenia, ale hlavne skvelé súboje priniesli jednoho víťaza. Ním sa stal pretekár, ktorý v strednej Európe patrí medzi top borcov. Konstantin Ilyin i napriek zaváhaniam predviedol divákom Plzeň Plaza vynikajúci športový zážitok. Druhé miesto si pripísal Braňo Golier, ktorý dozrieva ako víno a stále patrí medzi svetovú špičku. Tretie miesto obsadil Peter Puzsér, ktorý ako aktuálny najsilnejší Slovák predvádza od úvodu sezóny skvelé svetové výkony a pevne veríme, že v Maďarsku sa mu zadarí.

Ďakujeme Georgisovi Patenidisovi za opäť skvele zvládnutú organizáciu podujatia a taktiež i organizačnému týmu SASIM, ktorý na čele s Milanom Gabrhelom a Pavlom Gugom, zvládol podujatie na výbornú

Výsledky 3. kola Stredoeurópskeho pohára silných mužov:
1. Konstantin Ilyin 60 b
2. Branislav Golier 53,5 b
3. Peter Puzsér 51 b
4. Bartolomej Bak 45,5 b
5. Daniel Wildt 42,5 b
6. Radek Paták 41,5 b
7. Čestmír Šíma 40,5 b
8. Jozsef Tomaszewski 40,5 b
9. František Piroš 38,5 b
10. Jiří Žaloudek 38,5 b
11. Sergei Oleolenko 35 b
12. Lukáš Svoboda 34,5 b
13. Andreas Altman 32,5 b
14. Tomáš Vicherek 23,5 b
15. František Bauer 21,5 b

Diskusia k článku:

AMIX diskusia