JÁN KRÁL

JÁN KRÁL

Meno: Ján Král
Výška: 190 cm
Hmotnosť:
- súťažná – 109 kg
- mimosúťažná – 125 kg
Miery:
- obvod paže 49 cm
- obvod hrudníka – 128 cm
- obvod pásu – 85 cm
- obvod stehna – 74 cm
- obvod lýtka – 47 cm
Maximálne silové výkony: 6 opakovaní v tlaku v ľahu na rovnej lavici so 180 kg činkou
Účasť na súťažiach:
3. miesto na MSR dorastencov (miesto konania súťaže si už žiaľ nepamätám )
2. miesto na MSR juniorov, Vranov nad Topľou 2002
5. miesto na MSR mužov, Košice 2002
7. miesto Tatranský Pohár, Poprad 2005

Aj keď na poslednom Tatranskom pohári v najťažšej kategórii súťažilo viacero dobrých borcov, určite som medzi nimi neprehliadol Janka Krála. Hneď ako som si ho všimol v rozcvičovni som vedel, prečo je mi taký povedomý – na Majstrovstvách Slovenska 2002 práve on bol najväčším súperom mojim dvom zverencom ... Martinovi Fabiánovi a Lukášovi Gabrišovi. Pred súťažou som si v kútiku duše hovoril, že by sa mi celkom pozdávalo, ak by si prvé a druhé miesto medzi sebou rozdelili Martin s Lukášom, ale Janko predvedenou formou bol proti. Dokonca v niektorých momentoch sa vyrovnal aj o viac ako 20 kg ťažšiemu Martinovi (a o dva týždne na to, na Majstrovstvách Slovenska v kulturistike mužov v Košiciach Fabiána porazil ... tu ale Martin súťažil po chrípke, s teplotou a bol o 100% horší ako na juniorke) ... preto som si meno Král dobre zapamätal. A pravdu povediac bol som rád, že ho po takmer troch rokoch opäť vidím súťažiť. V porovnaní s juniorkou sa určite zlepšil, dokázal na svoju vysokú kostru nalepiť ďalšiu hmotu a myslím, že je v jeho prípade je len otázkou času (a ďalších kilogramov), kedy sa dokáže výraznejšie presadiť aj medzi mužmi. Umiestnenie na Tatranskom pohári ho pochopiteľne neuspokojilo, no mňa zaujímalo, čo robil, ako postupoval a ako sa mu darilo. Preto som mu položil 20 otázok, na ktoré som získal 20 odpovedí ...

1. Vráť sa do svojich kulturistických začiatkov a povedz mi, prečo si sa rozhodol pre kulturistiku? To si bol tak málo športovo nadaný, že tvoja voľba padla práve na tento šport?
Rodičia ma od útleho detstva viedli k športovaniu, no ani im určite nenapadlo, že cez zápasenie, plávanie, vodné pólo, basketbal a tenis zakotvím práve pri kulturistike. Ako väčšina mladých chlapcov aj mne sa páčili svalnatí hrdinovia v akčných filmoch a tak v túžbe podobať sa im som vo svojich 15-tich rokoch začal pravidelne trénovať s tým, čo mi prišlo pod ruku ako prvé a myslel som si, aký som už kulturista...Našťastie pre mňa, po asi roku takéhoto „plnohodnotného“ cvičenia keď otec videl, že chlapec to mysli vážne, zobral ma k pánovi Klérimu, vďaka ktorému som pochopil základné tréningové princípy a stravovacie návyky. Keď som videl, že to skutočne funguje, vedel som, že som našiel svoj šport!

2. Pamätáš sa ešte napríklad na svoju počiatočnú hmotnosť, obvody jednotlivých svalových skupín alebo na svoj začiatočnícky tréning?
Pravdupovediac veľmi si tieto údaje už nepamätám ale viem, že som robil obrovskú chybu vo svojich začiatkoch, keď som v podstate stále držal striktnú kulturistickú diétu v snahe o nabratie čistej svalovej hmoty. Výsledkom bol 16 ročný poriadne vyziabnutý chlapec...Teraz však už viem, že tadiaľ cesta nevedie a už vôbec nie pre začínajúceho dorastenca.

3. A čo prvé súťaže? Stretávam veľa chlapcov, ktorí po roku tréningu dúfajú, že uspejú na nejakej súťaži. Bol to aj tvoj prípad?
Ja som sa svojej prvej súťaže zúčastnil ako 16-ročný po polroku tréningu a viem, že som skončil kdesi na chvoste, čo som vzhľadom na svoju výšku aj očakával, no motivovalo ma to a o rok nato som už bol tretí na dorasteneckých majstrovstvách SR. Prvý rok medzi juniormi tiež nebol pre mňa veľkou výhrou, nakoľko som skončil tuším 6-ty ale už o 2 roky som na juniorských MSR skončil na 2. mieste ... ak mám porovnať svoju prípravu vtedy a dnes tak iné je úplne všetko. Tréning, strava aj doplnky výživy. V súčasnosti je predsúťažná príprava oveľa sofistikovanejšia, už viem približne ako reaguje moje telo, stravu si vážim, takže to nemusí byť na báze pokus-omyl. Samotné súťaže boli pre mňa vždy zdrojom motivácie a tak som ich aj bral. Postupne sa zlepšovať, nikdy som nemusel vyhrať silou mocou, ako sa hovorí ale byť stále lepší v rámci svojich možností.

4. Ktorý z dosiahnutých výsledkov považuješ za najhodnotnejší, za ten, z ktorého si mal skutočne najväčšiu radosť?
Z môjho pohľadu to boli MSR juniorov vo Vranove a to nielen pre doteraz najlepšie umiestnenie na kulturistickej súťaži (2. miesto) ale mám na ňu aj najlepšie spomienky, nakoľko okrem mojej rodiny ma prišli podporiť aj spolužiaci z vysokej školy a vytvorili úžasnú atmosféru.

5. Čo tak najväčšie sklamania? Skús si spomenúť na to ozaj najväčšie ...
Neviem vyjadriť najväčšie sklamanie ale snáď ma trošku zarazilo (znechutilo?) umiestnenie pretekára z Mexika na súťaži v Poprade, nakoľko skončil vo finálovej päťke a podľa môjho a aj názoru iných ľudí, by kulturista s takými proporciami(disproporciami?) nemal skončiť tak vysoko. To je skutočne hustota a tvrdosť s disproporčnou postavou a nafúknutým bruchom pred estetikou a symetriou? Nemyslím si, že toto je smer, ktorým by sa mal tento šport uberať. Ale je to len môj názor a na hodnotenie pretekárov sú tu kompetentnejší ľudia...

6. Predstav si, že by si dostal šancu vrátiť sa do minulosti ... ako by vyzeral tvoj začiatočnícky tréning? Čo by si pri terajších skúsenostiach na ňom zmenil?
Svoj prvý skutočný tréning napísaný na papieri, ktorý mi vypracoval pán Kléri, mám uložený dodnes a skutočne fungoval, takže som presvedčený o jeho aktuálnosti aj dnes. Bol rozdelený na 2 tréningové dni, počas ktorých sa precvičilo celé telo a to tak, že v prvom tréningu sa precvičila predná časť tela(hrudník, ramená, biceps, stehná a brucho) a v tom druhom zase zadná strana tela (chrbát, triceps, hamstring, lýtka). Samozrejme jednotlivé svalové partie neboli atakované desiatkami sérii ako sa to často vída dnes ale som presvedčený, že pre začínajúcich kulturistov by to ani nebolo vhodné. Tento tréning som trénoval systémov 2+1, 2+2, pričom na každú svalovú partiu som mal 2 cviky, ktoré som odcvičil po 3 až 4 sériách v každom s počtom opakovaní od 6 do 10.

7. Ako by vyzerala tvoja strava? Boli by tam aj nejaké doplnky výživy?
Nerobil by som už tie chyby v snahe o naberanie čistej svalovej hmoty a takmer beztukovej strave ale sústredil by som sa na pestrosť v strave, neobmedzoval sa a z doplnkov výživy by to bol snáď nejaký kvalitný geiner.

8. Mal si alebo ešte aj máš nejaký vzor? Ozaj, pokús sa vymenovať piatich zahraničných a troch domácich kulturistov, ktorí sú podľa teba jednoznačne najlepší.
Darrem Charles – pre bezchybnú postavu a vždy skvelú pripravenosť na súťažiach
Ronnie Coleman – lebo je najlepší a jeden z najsilnejších a najtvrdšie trénujúcich
Miloš Sarčev – pre najestetickejsiu postavu a sympatickú prezentáciu
Pavol Jablonický – výdrž, zanietenosť a postava ktorá sa musí páčiť aj laikom
Arnold – no prečo asi? splnený americký sen :-)
Jaro Horváth – je náš najlepší a ma nádhernú symetriu a postavu bez zjavnej slabiny
Igor Kočiš – pre skromné vystupovanie a prezentáciu
Juraj Vrábel – zanietenosť pre šport a výdrž aj napriek nie ideálnej stavbe tela

9. Myslím, že doplnky výživy sú v týchto dňoch súčasťou tvojho jedálneho lístku ... akým dávaš prednosť, podľa čoho sa rozhoduješ, ktorému dáš prednosť? A keď už spomínam jedálny lístok, ako vyzerá v súčasnosti?
Raňajky: 10 bielok, 150g ovsené vločky s vodou, ovocie
Desiata: 300 g kuracie prsia, sáčok ryže, zelenina
Obed: 300g hovädzí steak, ryža alebo cestoviny, brokolica
Olovrant: geiner vo vode
Po tréningu: geiner vo vode (150 g )
Večera: 300g kurací steak, sáčok ryže, kečup
Pred spaním: 75% proteín+120g vločky zmixované vo vode
Z doplnkov:
Mega Mass 4000 – chuť, strávitelnosť, energia, extra kalórie
75% proteín High5 – hvalita, chuť, 5 zložková bielkovina ( extra bielkoviny )
Vitacell – najlepší tekutý vitamínový preparát na trhu
Rybí tuk – ochrana kĺbov
Krealkalin + Nitrix- uvidíme, mám veľké očakávanie, keďže u nás ide relatívne o novinku

 

10. Popíš tvoj obvyklý tréningový a netrénigový deň.
Vstanem keď sa prebudím v tomto sa neobmedzujem, nech je to hoci aj o 10-tej, nasledujú raňajky a potom snáď práca. Záleží od rozvrhu, keďže učím na strednej škole telocvik, každý deň začínam v inom čase. Večer okolo 6-tej mám tréning v trvaní hodinu a pol až 2 hodiny. Potom som väčšinou s priateľmi alebo relaxujem doma. Stravu si vopred pripravujem.

 

11. A ako vyzerá tvoj tréning? Ako trénuješ v objemovej príprave a ako v príprave na súťaž?
V objemovke je to väčšinou 2+1 alebo 3+1, záleží či chcem všetky svalové partie precvičiť 1x alebo 2x v týždni. Počet opakovaní max do 10, sérií aj 20 na svalovú partiu. Cviky tie najzákladnejšie, takmer žiadne stroje. V príprave na súťaž som podľa možnosti trénoval dvojfázovo, cviky boli spájané do supersérií, počty opakovaní od 12 do 15. Aeróbnu aktivitu vykonávam podľa chuti, či už v objemovke alebo risovačke a keďže som učiteľom telocviku často sa pripojím k žiakom a zahrám si s nimi basketbal, volejbal, hádzanú či akúkoľvek hru. Je to pre mňa skvelé odreagovanie a doplnok ku kulturistickému tréningu. Pred posilňovacím tréningom vykonávam po krátkom zahriatí strečing celého tela a po jeho ukončení naťahujem svalové partie ktoré som precvičoval v danom tréningu. Sporadicky využívam aj služby maséra.

12. Súčasťou každej kulturistickej súťaže je voľná zostava ... popíš mi postup, aký využívaš pri jej zostavovaní.
Vždy je to najprv výber hudby ktorá sa mi páči, zostavu si skladám sám, trvá mi to tak do 2 hodín. Zároveň, ako si zostavujem jednotlivé postoje opakujem si tie predchádzajúce, takže keď som už na konci, zostava je v podstate naučená a sústredím sa len na vyladenie detailov. Prizvem si kamarátov a som zvedavý ako sa im to páči a s ich pomocou odstránime prípadné chyby alebo nevhodný pózing.

13. Z kulturistov je iba málokto spokojný s dosiahnutými výsledkami a ty určite nebudeš výnimkou. S rozvojom ktorých svalových skupín si spokojný a na ktorých musíš ešte z tvojho pohľadu popracovať?
Som presvedčený, že na rozvoji paží a myslím (namýšľam) si však, že nemám výrazne zaostávajúcu partiu ale vzhľadom na moju výšku a dĺžku končatín to chce ešte nabrať veľa svalovej hmoty.

14. Porozmýšľaj a usporiadaj podľa dôležitosti nasledujúce faktory, ktoré zohrávajú v príprave každého kulturistu určitú úlohu na ceste za úspechom – kvalitný tréner, financie a sponzorská podpora, tréning, regenerácia, aeróbna aktivita, výživa, doplnky výživy, farmakológia, vybavenosť fitnescentra, podpora najbližšej rodiny.
1. tréning – peniaze ani doplnky nedajú prvotný impulz na rast svalov, tým je a bude predsa len tréning
2. výživa – môžeme však cvičiť aj celý deň no bez adekvátnej stravy a živín pre pracujúce svaly prešľapujeme na mieste a naša snaha vyjde nazmar
3. regenerácia – svaly nerastú v posilňovni ale v kľude a hlavne počas spánku
4. financie – ťažko si predstaviť kvalitné stravovanie bez dostatku financií
5. farmakológia – bohužiaľ v prípade, keď sa už nejedná o kondičné posilňovanie
6. doplnky výživy – extra živiny pre pracujúce svaly a regeneráciu
7. kvalitný tréner – v prípade začínajúceho kulturistu môže byť tento faktor podstatne vyššie a takisto aj v prípade pokročilého kulturistu môže pomôcť napredovať ale bez vyššie zmienených faktorov nezmôže tiež nič.
8. vybavenosť fitnesscentra – hlavne v príprave na súťaže
9. podpora rodiny – hlavne v diéte
10. aeróbna aktivita – nemá primárny vplyv na svalovú hypertrofiu ale môže pomôcť

15. Koníčky, záľuby ... nehovor mi, že tvoj život je iba kulturistika, kulturistika, kulturistika ...
Kulturistika je síce môj životný štýl, tak ako väčšiny kulturistov ktorí to myslia vážne s týmto športom ale nechcem byt jej otrokom. Takže u mňa to sú predovšetkým doplnkové športy ako: basketbal, tenis, stolný tenis, squash, plávanie, volejbal v zime lyžovanie a s kamarátmi biliard. Pomerne často chodievam aj do kina, divadla ale hlavne posedieť s priateľmi, ktorí takmer výlučne nemajú s týmto športom nič spoločné. Obdivujem všetkých športovcov ktorí sa napriek prekážkam dokážu vzchopiť a dosiahnú skvelé úspechy! Z hercov mám najradšej Al Pacina a Roberta de Nira a ich filmy a z hudobných žánrov mi najviac sedí hip-hop.

16. Odhadni, koľko ťa približne stojí mesačne kulturistika. Všetko zvládaš z vlastného vrecka, alebo ti niekto sponzorsky pomáha?
Objemová príprava okolo 20 až 30 tisíc. V príprave na súťaž o takých 10 tisíc viac. Keďže nemám sponzora okrem vlastného príjmu mi pomáhajú rodičia.


Discussion at the article:

AMIX diskusia
Bez predmetu
author: Ján Král | date: 03.12.2006 23:06:44

Dakujem vsetkym za vyjadrene sympatie, velmi ste ma potesili.

Ps: Misko, mam pocit, ze mam tu najlepsiu pracu na svete aj vdaka takym studentom ako si ty. Drz sa!

Ps1: Dakujem Jozko, no po zhliadnuti profi sutaze v Grazi mam pocit, ze mi uz naozaj nechyba vela, iba takych 30 kg svalov a som tam :)) ale aj tak dik

Ps2: Si zlata Miska, posielam cmuk majsterocke do ciech

Miska
author: Misenka | date: 01.12.2006 10:48:16
A taky je Janko skvely pritel a muj milacek
Bez predmetu
author: great | date: 01.12.2006 08:11:16
jano kral ma viac nez 190cm. inak jano je super clovek, pred tatranskym poharom som ho videl pozovat a vyzeral neskutocne - ako profesional. takze drzim palce :)
kultak Miso
author: kultak | date: 30.11.2006 23:59:18
Mily pan profesor nasiel som vasu fotku a precital som si aj clanky, ste super len tak dalej s pozdravom Misko ,,kultak,, z Hotelovky