Pavel Kirilenko

Pavel Kirilenko

Dátum narodenia: 8. apríl 1982
Výška: 174 cm
Hmotnosť:
- súťažná – tesne pod 95 kg
- mimosúťažná – 105-106 kg
Rozmery:
- obvod paže – 50 cm
- obvod hrudníka - 134 cm
- obvod pásu – 76 cm
- obvod stehna – 77 cm
Najlepšie silové výkony:
- tlak v ľahu na rovnej lavici – 4x200 kg
- drep 2x290 kg
Dosiahnuté úspechy:
- 3 krát juniorský majster Ruska
- 1. miesto na Majstrovstvách Ruska 2003 v kategórii do 95 kg
- 2. miesto na Majstrovstvách Ruska 2004 v kategórii nad 95 kg
- 3. miesto na ME 2004 v Budapešti v kategórii do 95 kg
- 1. miesto na Majstrovstvách krajín východnej Európy v kategórii do 95 kg

Neviem ako vy, ale ja si niektoré veci pamätám dlho. Najmä ak sú pre mňa niečím výnimočné ... tak ako ME 2004 v Budapešti. Po prvý krát som mal možnosť zúčastniť sa ich nie ako súkromná osoba, divák, ale pracovne – celé majstrovstvá som fotografoval pre česko-slovenské vydanie časopisu Muscle and Fitness. Semifinále, finále, všetky kategórie ... niečo aj v zákulisí. Spomínam si, že pri jednom z mojich bleskových výletov do zákulisia (bol som zvedavý, v akej forme bude Vlado Flimel, pretože ráno, na hotelovej izbe vyzeral excelentne ... ale od rána ubehlo niekoľko hodín, počas ktorých sa mohlo všeličo udiať) som narazil na Rusov, ktorí sa pripravovali na súťažné vystúpenie. S Maximom Jermakovom som prehodil pár slov už pri raňajkách (spomínal mi ho Števo Havlík, že je to riadny expert, ktorý na pódiu pravidelne vystrája kadejaké veci), Michaila Vorobjeva som registroval aj kvôli jeho dopingovej afére (teraz sa vrátil po dvoch rokoch a chcel svoju kategóriu vyhrať ... no Andrej Mozoláni bol proti), na Olega Jemelianova som si spomínal ešte z juniorských majstrovstiev sveta z Bratislavy no jeden borec, z môjho pohľadu ten s najlepšou formou, bol pre mňa veľkou neznámou. „To je Kirilenko“ predstavil mi ho Milan Čížek. „Bude v 95-ke, dobre si ho všímaj“ dodal. Milan mal pravdu ... 95-ka bola obsadená výnimočne a aj keď Kirilenko nakoniec skončil na treťom mieste a bol očividne sklamaný, nikto by určite neprotestoval, keby sa posunul o jedno-dve miesta vyššie. Ani ja ... A keď som zistil, že Pavel Kirilenko krátko pred ME oslávil iba 22. narodeniny, že do svojej dvadsiatky žil v zastrčenom mestečku na Sibíri a iba necelé dva roky naplno trénuje v jednom z najväčších fitnes centier v Petrohrade, pochopiteľne som si ho zapamätal veľmi, veľmi dobre ...

Pavel, počul som, že údajne pochádzaš zo Sibíri ...

... nie je to pravda! Narodil som sa v Bobrujsku a až keď som mal 15, spolu s rodičmi sme sa presťahovali do Západnej Sibíri, kde som žil ďalších 5 rokov. Tu som sa bližšie zoznámil s kulturistikou a pravdu povediac, okrem kulturistiky a boxu sa v našom mestečku nedalo nič rozumného robiť.

Niektorí hovoria, že si bol hneď od začiatku talent ...

... silu som mal, to je pravda, ale že by som bol nejako výnimočný ... určite nie! Na 172 cm výšky som vážil niečo okolo 60 kg, obvod paže (ak si dobre spomínam) som mal 36 cm, stehna 55 cm. No už po roku tréningu som začal súťažiť. Raz po tréningu sa na mňa tréner pozrel a rozhodol – pôjdeš na súťaž! Spomínam si, že na prvej súťaži som mal obrovskú trému ... bál som sa, že sa mi diváci po mojom príchode na scénu budú smiať, ale mýlil som sa. A časom prišli aj prvé úspechy ... no tie najvýznamnejšie až medzi juniormi.

Poviem ti priamo ... za 6 rokov pri kulturistike si dokázal na seba „nalepiť“ dostatok hmoty! Čo ďalej, na čom chceš popracovať, kde sú ešte tvoje rezervy? V objeme, v symetrii, alebo v tvrdosti?

Prakticky vo všetkom. Sám vieš, že nestačí byť len veľkým, ale tvoje svalstvo musí byť rovnomerne rozvinuté a na scéne tvrdé ako kameň. Ak v niečom zaostávaš, vždy sa môže nájsť niekto, kto ťa porazí. Napríklad Sergej Dimitriev, je majstrom sveta ale na posledných Majstrovstvách Ruska napriek takmer ideálnej svalovej symetrii a svalovému rozvoju neuspel ... jeho svaly nemali potrebnú hustotu.

Ako trénuješ?

Ťažko, vždy používam maximálne záťaže bez ohľadu na to, či som v objemovom období, alebo v príprave na súťaž. Pumpovacie tréningy, v ktorých by som s ľahkými záťažami mal robiť vysoký počet opakovaní mi nikdy nesedeli ... keď tréning, tak ťažký. 3-6 opakovaní v základných, silových cvičeniach, 6-10 opakovaní v ostatných. Veľmi často využívaj aj powerliftérske techniky, postupy, ťažké tlakové cvičenia, cvičenia s voľnými činkami.

Vravíš, že rovnako trénuješ aj v príprave na súťaže?

Samozrejme ... robím akurát úpravy v strave.

Ako dlho trvá v tvojom prípade predsúťažná diéta?

Zväčša mi stačí 10-12 týždňov na to, aby som dosiahol špičkovú formu. V diéte jem 150-300 g sacaharidov vo forme ryže a malého množstva zemiakov, denne jeden grapefruit. K tomu 1-1,5 kg kuracích pŕs, veľké dávky aminokyselín a veľa tekutín. Pri vysokom príjme bielkovín mám totiž neuveriteľný smäd. No takých 12-24 hodín pred súťažou obmedzujem už aj vodu. V prvých dňoch úplne prestávam jesť všetko sladké a jedlá s vysokým obsahom tukov. Po týždni-dvoch začínam znižovať príjem sacharidov až na 150 g na deň a postupne zvyšujem príjem bielkovín, aby som udržal celkový kalorický príjem.

Robíš v príjme sacharidov tzv. vlny?

Nie, príjem jednoducho znižujem podľa toho, ako vyzerám v zrkadle. Som spokojný? Príjem nemením ... chcem zmenu, uberiem povedzme 50-100 g.

A čo aerobik?

Ani v tejto fáze ho nerobím často ... tak 2-3 krát v týždni po 40 minút.

Ako vyzerá tvoj jedálny lístok v objemovej príprave?

Priznám sa, približuje sa viac k tomu, čo jedia obyčajný ľudia u nás. Dám si boršč, aj plemene, ale vždy si dávam pozor na dostatočný príjem bielkovín. Mäso, vajíčka, proteínové nápoje, geinery. Podľa môjho názoru, v objemovke nestačí jesť iba 2 g bielkovín na kilogram hmotnosti ale minimálne o 50% viac ... mne vyhovuje príjem až 350-500 g denne. A samozrejme komplexné uhľohydráty ... povedzme cestoviny a ovsené vločky v akejkoľvek forme.

A čo tak pivo, alebo niečo tvrdšie? V Rusku je predsa tradícia zapiť každé jedlo poriadnou dávkou vodky. (smiech)

V príprave na súťaž nikdy, ale v objemovej príprave ... prečo nie?

Ktoré doplnky výživy využívaš vo svoje príprave?

Spomínal som aminokyseliny ... naozaj vo veľkých dávkach ... 50,60 aj 100 g denne. Sú síce podstatne drahšie ako proteínové nápoje, ale ich využiteľnosť je podľa mňa niekoľkonásobne vyššia.

Ktorá svalová skupina je v tvojom prípade absolútne najlepšia?

Dlho som mal jednoznačne najlepšie stehná, ale po ME v Budapešti som dokázal zlepšiť aj chrbát a paže ... naozaj neviem, ktorú svalovú skupinu mám uprednostniť. Ale poviem ti, čo trénujem najradšej – sú to stehná. Pri rukách sa mi dlho nedarilo, ich tréning bol pre mňa utrpením ... veľmi som ho neobľuboval, snáď aj preto, lebo mi dlho zaostávali a aj keď som už urobil pri ich rozvoji aký-taký pokrok, nevadilo by mi, ak by boli ešte o niečo masívnejšie. (smiech)

S kým konzultuješ svoju prípravu?

Ja mám nie jedného, ale hneď dvoch trénerov, ktorými sú Boria Vasiliev a Dima Kirilov. Myslím, že pre kulturistov s najvyššími ambíciami je vždy lepšie, ak spolupracuje s dvoma trénermi, z ktorých jeden má na starosti tréning a druhý povedzme výživu a doplnkovú výživu. Aspoň mne sa to osvedčilo. Navyše, tréneri ma dokážu podržať najmä vo chvíľach vysokého napätia, ktorého si počas predsúťažnej prípravy užijem neúrekom. Aj ja mám v diéte slabé chvíľky, aj ja si neverím, obávam sa, že sa nedostanem do očakávanej formy a porazia ma borci, ktorých by som mal s prehľadom zvládnuť. Práve vtedy sa ukáže sila dobrého trénera ... poradí, pomôže, nájde riešenie. Pre mňa je vždy najťažší posledný týždeň pred súťažou, tie posledné 3-4 dni sú niekedy utrpením.

Stres?

Stres, hlad, smäd, problémy so spánkom, extrémna únava ... v poslednom týždni zažijem všetko.

V Rusku sa o tebe tvrdí, že tvoja voľná zostava patrí vždy medzi tie najlepšie. Kto ti pomáha s jej zostavovaním?

Zostavu si robím sám ... nie je to nič zložité. U nás v Rusku je veľa dobrých kulturistov, ktorí majú vynikajúce voľné zostavy a ktorí ma inšpirujú. Nebudem zakrývať ... niečo som odpozeral od Aleksandra Višnievskeho, niečo od Vadima Skorniakova ... tí sú u nás v tomto najlepší. Vyberiem si hudbu, načrtnem pár postojov pospájam ich na spôsob Višnievskeho a Skorniakova, k tomu pridám niečo svoje a zostava je hotová.

Všimol som si, že ako jeden z mála máš v zostave aj rozštep ...

... dlhé roky som robil karate, takže rozštep som ešte nezabudol! (smiech)

Nechajme súťaže a poďme na oveľa háklivejšiu tému. Chémia, alebo farmakológia. Mnohí kulturisti o nej hovoria ... pochopiteľne .... iba veľmi opatrne, nesmelo. Niektorí prekvapujúco otvorene. Aký je tvoj názor?

Farmakológia, či už povolená, alebo nepovolená je z môjho pohľadu osobnou vecou každého športovca. Kulturistu, atléta, vzpierača ... Možno si ešte aj v dnešných časoch niekto naivne myslí, že aj bez farmakológie sa môže stať olympijským víťazom, ale zasvätení vedia svoje – farmakológia je všade, v každom športe a samozrejme aj v tom našom. Len v našom prípade sa o nej hovorí otvorenejšie ako v ostatných, ale vieš sám, že medzi nami a ostatnými niet žiadneho rozdielu. Obyčajným ľuďom, ktorí za doping považujú aj aminokyseliny alebo proteíny je to zbytočné vysvetľovať ... Oni neuveria, že bez farmakológie sa nedá zabehnúť 100 m pod 10 sekúnd, alebo skočiť do diaľky viac ako 8 m.

No v kulturistike je v porovnaní s ostatnými športmi oveľa viac dopingových škandálov ...

... poviem to bez okolkov ... antidopingové praktiky, ktoré sa objavili aj v Rusku považujem za nezmyselné. Anabolické steroidy aj u nás postavili na úroveň heroínu ... narkotík, ktoré zneužívajú narkomani. Nezmysel ...

Všimol som si, že v Rusku existuje tzv. Moskovská a Petrohradská kulturistická škola. Čo myslíš, ktorá z nich je úspešnejšia?

Samozrejme tá naša, Petrohradská! (smiech) Vážne ... z Petrohradu je Saša Fjodorov, Aleksander Višnievsky ... keď oni sú na scéne, diváci prestávajú od úžasu dýchať. Ale dobrých kulturistov, najmä v mojej kategórií je aj z ostatných kútov Ruska dosť ... napríklad Slava Burenkov, Sergej Dimitriev ...

A ešte čo mi povieš na profi-kulturistiku?

Sledujem ju, ale iba okrajovo, nemusím za každú cenu vedieť, čo robí Ronnie, alebo Jay. Podľa môjho názoru, medzi amatérmi je oveľa viac vyrovnaných kulturistov, ktorí sa nezriedka dokážu mnohým profesionálom vyrovnať. Amatérske súťaže sú zaujímavejšie, napínavejšie ...

Discussion at the article:

AMIX diskusia
preco?????
author: Samael | date: 03.05.2006 00:44:38
....neni v jeho profile odkial je tento panko?