Ladislav Korsch

Ladislav Korsch

Výška: 173 cm
Hmotnosť:
- súťažná - 79 kg
- mimosúťažná - 89 kg
Miery – obvod:
- paže - 45 cm
- hrudník - 127 cm
- pás - 75 cm
- stehno - 67 cm
- lýtko - 40 cm
Maximálne silové výkony:
- benchpress 1x 160 kg
- drep 4x 210 kg
- mŕtvy ťah 2x 210 kg
Účasť na súťažiach:

3. miesto, majstrovstvá SR dorastencov, kat. do 65 kg - 2002
8. miesto, majstrovstvá SR juniorov, kat. do 70 kg – 2002
1. miesto, GP kond. kult. Stará Ľubovňa, kat. dorast - 2002
1. miesto, majstrovstvá SR dorastencov, kat. do 65 kg - 2003
3. miesto, majstrovstvá SR juniorov, kat. do 70 kg – 2002
2. miesto, GP kond. kult. Stará Ľubovňa, kat. juniori - 2003
2. miesto, GP kond. kult. Košice, kat. juniori – 2004
3. miesto, Veľká cena Košíc, kat. open - 2004
2. miesto, Majstrovstvá Sveta juniorov OPAVA, kat. do 75 kg – 2004
1. miesto, GP kond. kult. Stará Ľubovňa, kat. juniori - 2004
1. miesto, Veľká Cena Nemšovej, kat. do 75 kg, Absolútny víťaz VC Nemšovej - 2005
4. miesto, Majstrovstvá Sveta juniorov a másters Budapešť – 2005
Kontakt:
e-mail: ladislav.korsch@centrum.sk; ICQ: 259-807-136

 

1. Vráť sa do svojich kulturistických začiatkov a povedz mi, prečo si sa rozhodol pre kulturistiku? To si bol tak málo športovo nadaný, že tvoja voľba padla práve na tento šport?

Pre kulturistiku som sa rozhodol preto, že som bol k tomuto športu vedený už od detstva mojim otcom, čiže som sa ani nemusel rozhodovať. Kulturistika bol a ešte stále je mojím životným štýlom a zároveň športom, ktorému sa venujem už od útleho detstva. Môžem to povedať aj tak že tento šport sa rozhodol pre mňa a nie ja pre neho. A či som bol nadaný aj v iných športoch? Bol som veľmi nadaný aj v iných športoch, hral som aktívne futbal, hokej a robil som aj atletiku, ale až kulturistika mi dala to čo som potreboval. Najprv som to bral len ako posilňovanie a meranie si síl s ostatnými chlapcami ale časom som si uvedomil že kulturistika nieje len o zdvíhaní závaží a veľkých svaloch.

 

2. Pamätáš sa ešte napríklad na svoju počiatočnú hmotnosť, obvody jednotlivých svalových skupín alebo na svoj začiatočnícky tréning?

Ja si to ani nepamätám presne pretože moje začiatky siahajú veľmi ďaleko do detstva, aktívne som sa tomu začal venovať až v 15 rokoch no vtedy som už napr. zatlačil na lavičke 90 kg, v drepe som bol slabý, pretože som ich vtedy ešte nepoznal... Moja počiatočná váha bola nejakých 57 kg, bol som takpovediac v „súťažnej“ forme celý rok, no a obvody svalových skupín boli ešte len také smiešne napr. paže 32 cm, stehno 53 cm, pás 69 cm....Môj začiatočnícky tréning vyzeral tak že bol rozdelený na 4 dni v týždni a celé telo som precvičil 2 krát. Jeden deň som trénoval ruky a nohy, druhý deň zasa hrudník, chrbát, ramena...potom deň voľno a zase dva dni tréningu...Takto som trénoval až do prvej dorasteneckej súťaže...

 

3. A čo prvé súťaže? Stretávam veľa chlapcov, ktorí po roku tréningu dúfajú, že uspejú na nejakej súťaži. Bol to aj tvoj prípad?

Moja prvá súťaž bola len akási testovacia súťaž, chcel som sa oťukať, že ako to beží na takej súťaži no a samozrejme som aj dúfal, že nebudem sklamaný z výsledku súťaže. Konala sa na jar 2002, boli to majstrovstvá Slovenska dorastencov z medzinárodnou účasťou, lebo súťažili aj chlapci z Českej Republiky, ja osobne som mal v kategórii dvoch pretekárov z ČR. Obstál som 4. v medzinárodnom hodnotení a v domácom som sa posunul na 3. miesto takže ma vlastne porazil jeden Čech. Prežíval som to celkom v pohode, no samozrejme že som mal dosť veľkú trému ako každý z prvej súťaže. Moja rodina a kamaráti boli celkom príjemne prekvapený, že hneď na prvej súťaži som obsadil 3. miesto, no každý si myslel, že to bola moja prvá a posledná súťaž.
Prvá príprava bola len taká jednoduchá a trvala 1 týždeň, veď načo to na začiatok preháňať, k tomu som mal celkom dobrú formu aj počas objemovej fázy, takže som mal o to jednoduchšiu prípravu.

 

4. Ktorý z dosiahnutých výsledkov považuješ za najhodnotnejší, za ten, z ktorého si mal skutočne najväčšiu radosť?

Za najhodnotnejší výsledok považujem 2. miesto z Majstrovstiev Sveta juniorov, no najväčšiu radosť som mal zo súťaže ktorú som vyhral prvý krát, bola to súťaž Grand Prix Kondičných Kulturistov v Starej Ľubovni ktorá sa konala v jeseni 2002. Vyhral som kategóriu dorastencov, bol som z toho veľmi šťastný, pretože ma to dosť prekvapilo a dovtedy som nevyhral žiadnu súťaž.

 

5. Čo tak najväčšie sklamania? Skús si spomenúť na to ozaj najväčšie ...

Tak na to si nemusím ani spomínať veľmi dlho, bolo to pred pol rokom na Majstrovstvách sveta v Budapešti. Bola to asi súťaž kde som zažil to najväčšie sklamanie. No nebolo to sklamanie z môjho predvedeného výkonu ani z mojej súťažnej formy, ale z rozhodovania rozhodcov. No to je len názor z môjho pohľadu a nikomu nič nevyčítam len som sklamaný z toho, že nie vždy môže byť víťaz najlepší. No stávajú sa aj také veci. Ale to sa v kulturistike nedá presne dokázať pretože je to subjektívny šport a každý má iný vkus.

 

6. Predstav si, že by si dostal šancu vrátiť sa do minulosti ... ako by vyzeral tvoj začiatočnícky tréning? Čo by si pri terajších skúsenostiach na ňom zmenil?

Jednu vec ktorú by som zmenil na mojom začiatočníckom tréningu by bolo to že by som trénoval viac stehna a kládol by som na nich väčší dôraz. Ja som ich samozrejme neskôr začal trénovať, ale stále som ich nejako zanedbával, pretože keď je človek mladý, tak chce byť silný iba v tlakoch na lavičke, mať silné paže, prsia a ramena. Žiaden začiatočník neuprednostňuje stehenné svaly, pretože sa trénujú ťažko a nevidno na nich také rýchle výsledky, stehna potrebujú čas na to aby boli svalnaté. Môj začiatočnícky tréning by vyzeral presne tak ako vyzeral …len ten deň, keď by som mal trénovať stehná by som ich trénoval tvrdšie a intenzívnejšie.

 

7. Ako by vyzerala tvoja strava? Boli by tam aj nejaké doplnky výživy?

Moja strava by vyzerala asi rovnako ako každého normálneho netrénujúceho človeka, no samozrejme trochu väčšie množstvá a viackrát do dňa. Rozdelil by som si to na 6 až 8 dávok a jedol by som pravidelne každé 2 až 3 hodiny. V tom som robil veľkú chybu, pretože som sa najedol tak 3 krát do dňa do sýtosti a nič viac. Okrem toho by som podával na začiatok len vaječné bielka poprípade tabletové aminokyseliny no a samozrejme vitamíny a minerály, veď bez toho to nejde.

 

8. Mal si alebo ešte aj máš nejaký vzor? Ozaj, pokús sa vymenovať piatich zahraničných a troch domácich kulturistov, ktorí sú podľa teba jednoznačne najlepší.

No, keď som chodil do posilňovne s otcom, tak on bol pre mňa v tej dobe asi najväčším vzorom. Keď postupom času prestal trénovať a ja som ho predbehol či už po silovej alebo hmotnostnej stránke, tak už ho vnímam ako legendu a je pre mňa akási duševná podpora. Momentálne nemám ucelený vzor, pretože v kulturistike neexistujú dvaja na vlas rovnakí kulturisti takže sa nikoho nesnažím ani kopírovať ani nejako hľadať. Svoj vzor si určujem tak že si predstavím seba niekde na majstrovstvách sveta v stopercentnej forme medzi najlepšími svetovými kulturistami a vtedy si pomyslím že by to mohlo byť celkom pekné stáť tam a byť jeden z najlepších.
Zo zahraničných kulturistov by som vybral asi týchto: Arnold Schwarzenegger – pretože je to proste Arnold, Ronnie Coleman – súčasný oficiálne najlepší kulturista sveta, Flex Wheler – podľa mňa najlepší kulturista sveta, Dexter Jackson – najkvalitnejšie pripravený kulturista, Kevin Levrone – podľa mňa druhý najlepší kulturista sveta.
Z domácich kulturistov sú to títo: Jaroslav Horváth – najlepší „slovenský“ profesionál, Štefan Havlík – najlepší slovenský „amatér“, Igor Kočiš – štvornásobný majster sveta, to hovorí samo za seba, že je najlepší, nie?

 

9. Myslím, že doplnky výživy sú v týchto dňoch súčasťou tvojho jedálneho lístku ... akým dávaš prednosť, podľa čoho sa rozhoduješ, ktorému dáš prednosť? A keď už spomínam jedálny lístok, ako vyzerá v súčasnosti?

Dávam prednosť tým najkvalitnejším doplnkom výživy. Z bielkovín sú to buď hydrolyzovaná srvátka alebo srvátkový izolát, vaječné bielka a samozrejme na noc dávam proteín z postupným vstrebávaním aby som bol zásobený bielkovinami na celú noc, z aminokyselín podávam tabletové BCAA, glutamín...okrem týchto bielkovinových preparátov podávam aj Kreatín+glukóza, Tribullus Terrestris, L-carnitin,
Môj jedálny lístok v príprave na súťaž vyzerá takto:

Strava na začiatku prípravy:
6:00 … 1g L-carnitin, 500 mg vitamín C, silná káva, 2g BCAA
6:30 … tréning
7:30 … 25g srvátkový proteín (80% bielkovín), 50 g ovsených vločiek, 3 tbl. Pangamín, 2g BCAA, 1,2g Tribullus Terrestris, 5 g Kreatín + 5g glukóza
9:00 … 130 g tuniak vo vlastnej šťave
11:00 … 50 g celozrné chlebíčky
13:00 … 250 g kuracie prsia, 100 g ryže, zelenina
16:00 … 1 ks ovocia (Grepfruit) 25g srvátkový proteín (80% bielkovín), 5 g Kreatín + 5g glukóza
17:00 … 1g L-carnitin, káva, 500 mg vitamín C,2g BCAA
17:30 … tréning
19:00 … 25g srvátkový proteín (80% bielkovín), 2g BCAA, 5 g Kreatín + 5g glukóza
20:30 … 150 g kuracie prsia, 100 g ryže, zelenina
22:00 … 20 g vaječné bielka, 3 tbl Pangamín, 250 mg vitamín C, 2g BCAA, 5 g Kreatín + 5g glukóza, 1,2g Tribullus Terrestris

 

Strava v predposlednom týždni prípravy:
6:00 … 1g L-carnitin, 500 mg vitamín C, silná káva, 2g BCAA
6:30 … tréning
7:30 … 25g srvátkový proteín (80% bielkovín), 40 g ovsených vločiek, 3 tbl. Pangamín, 2g BCAA, 1,2g Tribullus Terrestris, 5 g Kreatín + 5g glukóza
9:00 … 130 g tuniak vo vlastnej šťave
11:00 … 20 g vaječné bielka
13:00 … 250 g kuracie prsia, 50 g ryže, zelenina
16:00 … 1 ks ovocia (Grepfruit) 25g srvátkový proteín (80% bielkovín), 5 g Kreatín + 5g glukóza
17:00 … 1g L-carnitin, káva, 500 mg vitamín C, 2g BCAA
17:30 … tréning
19:00 … 25g srvátkový proteín (80% bielkovín), 2g BCAA, 5 g Kreatín + 5g glukóza
20:30 … 150 g kuracie prsia, 20 g ryže, zelenina
22:00 … 20 g vaječné bielka, 3 tbl Pangamín, 250 mg vitamín C, 2g BCAA, 5 g Kreatín + 5g glukóza, 1, 2g Tribullus Terrestris

 

10. Popíš tvoj obvyklý tréningový a netréningový deň.

Tak môj obvyklý deň vyzerá tak, že vstávam ráno okolo 7:30 samozrejme raňajky, o 8:30 sa mi začína škola, chodím na Pedagogickú Fakultu Katolíckej Univerzity do Ružomberka, ale študujem na detašovanom pracovisku u nás v Starej Ľubovni, takže nemusím dochádzať do Popradu, kde má škola katedru manažmentu. Na prednášky si väčšinou beriem vlastné jedlo aby som nebol do obeda hladný. O 11:30 prichádzam domov na obed, na ktorý mám zhruba hodinu čas. O pol jednej mam druhú časť prednášok. Pred štvrtou prichádzam domov zjesť nejaké predtréningové jedlo. O 17:00 som v posilke ako na koni a trochu sa venujem zákazníkom, (pomáham im ako tréner a popri tom robím pri vstupe). Môj tréning trvá približne hodinu od 18:00 do 19:00, po svojom tréningu ešte pokračujem v práci so zákazníkmi až do nejakej deviatej hodiny večer, vtedy odchádzam domov regenerovať. Samozrejme doma ešte večera a pred spánkom nejaký proteín. Spať chodím okolo 23:00 až 24:00.

 

11. A ako vyzerá tvoj tréning? Ako trénuješ v objemovej príprave a ako v príprave na súťaž?

V objemovej fáze trénujem systémom 4+1 a v príprave na súťaž 3+1 … aeróbnu aktivitu som využíval iba v príprave na súťaž a pozostávala z bicyklovania na stacionárnom bicykli, začínal som 20 minútami až som sa dostal na 1 hodinu každé ráno a vo voľný deň aj večer. Pred každým tréningom som zaraďoval strečing a následne aj po tréningu. V objemovej fáze som sa snažil o to aby som mal dostatok času na regeneráciu svalov, ak som sa cítil veľmi unavený tak som radšej netrénoval a išiel som si radšej napr. zaplávať atď....

 

12. Súčasťou každej kulturistickej súťaže je voľná zostava ... popíš mi postup, aký využívaš pri jej zostavovaní.

So zostavovaním voľnej zostavy si stále poradím sám poprípade ju ukážem pár ľuďom v posilke či sa im páči. V zostavovaní voľných zostav som celkom dobrý to si musím priznať, každý kto z nášho klubu ide niekde na súťaž, stále príde za mnou či by som mu nejako neporadil ohľadom zostavy, väčšinou je každý spokojný a jeho voľná zostava ma vždy na súťaži úspech. Vo výbere hudby sa zaujímam hlavne o to, či hudba sadne danému športovcovi ako taká, ja si nevyberám hudbu podľa toho že tá sa mi páči, tak na tú chcem pózovať. Jednoducho tá hudba musí prísť do ucha sama od seba a vtedy viem že je vhodná na zostavu. Ak mám vybratú hudbu vtedy si začnem približne v hlave zobrazovať predbežnú formu voľnej zostavy a neskôr si to načrtnem na papier. Rád niekedy experimentujem, tak že si jednoducho pustím dobru hudbu a bez nacvičovania si ju odpózujem, niekedy to vyzerá zaujímavo. Zostavu nacvičujem počas celej prípravy na súťaž a nepozerám sa pritom do zrkadla pretože na pódiu nikde niesu zrkadlá a keď si na to človek zvykne tak to nemusí vyzerať na súťaži dobre.

 

13. Z kulturistov je iba málokto spokojný s dosiahnutými výsledkami a ty určite nebudeš výnimkou. S rozvojom ktorých svalových skupín si spokojný a na ktorých musíš ešte z tvojho pohľadu popracovať.

Tak to máš pravdu, nepoznám kulturistu, ktorý je dokonale spokojný zo svojimi výsledkami a aj kulturistika je o tom že každý chce byť lepší a lepší … so mnou je to rovnako. Ja mám dosť veľkú výhodu v tom, že nemám výraznú slabinu, i keď musím priznať, že pre mňa je najväčšou slabinou naberanie mohutnej svalovej hmoty. Preto sa spolieham hlavne na symetriu, vyrysovanosť, eleganciu a čím lepšie predvedenie svalov na pódiu. Ako každému tak aj mne sa však niektoré partie trénujú ľahšie a nikdy s nimi nemám problém. Naopak s niektorými sa zasa natrápim. S prsiami a chrbtovým svalstvom som nemal nikdy problém, vždy mi napredovali či už objemovo alebo silovo, naopak zasa nohy a lýtka sú moja krížová cesta. Natrápim sa s nimi najviac, ale výsledok práce je „uspokojivý“.

 

14. Porozmýšľaj a usporiadaj podľa dôležitosti nasledujúce faktory, ktoré zohrávajú v príprave každého kulturistu určitú úlohu na ceste za úspechom – kvalitný tréner, financie a sponzorská podpora, tréning, regenerácia, aeróbna aktivita, výživa, doplnky výživy, farmakológia, vybavenosť fitnescentra, podpora najbližšej rodiny.

Na prvé miesto by som z tvojho výberu asi nevybral nič, pretože ja si na prvé miesto stále zaradím (stanovenie cieľa, chuť niečo dosiahnuť), až potom by som zaradil na rovnaký stupeň (financie, výživa, tréning, doplnky výživy) pre začiatočníka aj kvalitný tréner alebo dlhé večery študovania danej problematiky. Na poslednú priečku by som dal (a podľa mňa sa dá bez toho aj zaobísť) aeróbnu aktivitu, farmakológiu, vybavenosť fitnescentra.

 

12. Koníčky, záľuby ... nehovor mi, že tvoj život je iba kulturistika, kulturistika, kulturistika ...

V poslednom čase mi kulturistika zaberá väčšinu času v živote, ale nie je to stále len o tom. Keď som bol mladší tak som robil iné športy a dnes, keď mám chvíľu voľného času, tak zájdem s kamarátmi napríklad zahrať si futbal či volejbal, alebo v zime hokej. Momentálne chodíme hrať squash a bowling. Chodím si aj rád zaplávať na kúpalisko, alebo v zime na plaváreň. Keď som doma, tak som často pri počítači a na internete. Veľmi rád relaxujem na gauči pri nejakom dobrom akčnom filme, ale mám rád aj kasové trháky a fantasy. Hudba je mojím druhým relaxom, vypočujem si čokoľvek, hlavne podľa nálady, mám rád klasický rock, metal a soundtracky. No a komu fandím v iných športoch? V hokejovej extralige sú to jednoznačne Popradčania, ale samozrejme že Slovensko ako tím na svetových súťažiach je neprekonateľný, len toho šťastia máme málo....

 

15. Odhadni, koľko ťa približne stojí mesačne kulturistika. Všetko zvládaš z vlastného vrecka, alebo ti niekto sponzorsky pomáha?

V objemovej fáze je to zhruba 5 tisíc korún na mesiac a v diéte 2 až 3 krát viac. Dosť mi po finančnej stránke pomáhajú rodičia, hlavne v strave, ale doplnky výživy si hradím sám, teda aspoň sa snažím... poplatky za fitko, farby a plavky mi hradí klub, teda hradí to každému súťažiacemu, ktorý ide od nás na súťaž a má dobré výsledky. V poslednej dobe nám v klube pomáha firma Power Factory, ktorá nám dodáva svoje výrobky, za čo im veľmi ďakujem...

 

16. Zahraj sa na veštca a odhadni, ako sa ďalej bude vyvíjať tvoja kulturistická kariéra ... prezraď svoje plány a ciele, ktoré súvisia s týmto športom.

Mojím prvoradým cieľom v najbližšej dobe je úspešne ukončiť kulturistické pôsobenie medzi juniormi a konečne po dlhom čase si dať prestávku v súťažení. Chcel by som trochu oddýchnuť od súťaženia a nabrať nejaké to kilo svalovej hmoty aby som neskôr medzi mužmi mal čo ukazovať. No a samozrejme ti môžem prezradiť aj svoj tajný cieľ, ale neviem či sa mi naplní … chcel by som sa samozrejme raz porovnávať niekde na majstrovstvách sveta mužov v nejakej ťažkej váhovej kategórii … ale to sú zatiaľ len sny, no nie nesplniteľné.

 

17. V hre na veštca pokračujeme – zatipuj (stačí mi aj približný odhad), ako na ME dopadnú naši najlepší kulturisti – Cibuľa, Hlinka, Mozoláni, Kočiš, Vrábel, Flimel, Havlík, Solár. A vieš čo ... najprv nám preraď aké z tvojho pohľadu majú silné aj slabé stránky?

Dobre tak začnem po poradí, Cibuľa? Je to ostrieľaný borec, jeho prednosti sú podľa mňa paže, ramená a dobrá kvalita resp. pripravenosť, ale jeho slabiny sú väčšie, tým myslím, nesymetrický, na môj vkus „veľmi rozhádzaný“, nemá peknú postavu, ale niet mu čo vyčítať … na jeho vek je to super kulturista a má dar od Boha. Myslím, že bude opäť prvý, no keby súťažil Mišo Hlinka, tak by bol až druhý. Hlinka? Tak vravím keby súťažil, opäť je majster Európy, ale nesúťaží takže Adam si môže zase raz prilepšiť. Mozoláni? O Andrejovi nie je o čom, má trochu rezervu v prsnom a chrbtovom svalstve, ale toho roku na Európe jasný víťaz. Kočiš, o ňom iba to, že zasa prvý … čo iné môžem povedať o 4. násobnom majstrovi sveta? Vrábel? Myslím si že na medailu má určite, osobne mám na jeho postavu taký názor ako na Adama Cibuľu, nieje to veľmi estetický kulturista ale dokáže prekvapiť, či to bude zlatá tak to neviem povedať, ale tohto roku Slováci berú iba zlaté medaile, takže dúfam že opäť prekvapí. Flimel, je tiež veľmi dobrý kulturista, má výborné končatiny, prsia a ramená, ten chrbát dúfam už vylepšil. Na ňom nevidím žiadne výrazné slabé stránky, uvidíme ako si poradí s kvalitou, ale má na zlatú medailu. Havlíkovi tohto roku verím ako nikomu inému. Ak tohto roku nevyhrá minimálne svoju kategóriu, „absolutka by bola super“, tak potom už neviem. Na Havlíkovi nevidím žiadnu slabú stránku zasa naopak tých silných má dosť veľa, tak dúfam, že to dotiahne do úspešného konca. Solár je minuloročný vicemajster Európy, tak dúfam že toho roku im to tam natrie. Tiež nemá slabé stránky, okrem toho, že jeho postava nie je najkrajšia na svete, ale jeho najsilnejšou stránkou je to, že vždy príde v super forme.

 

18. Tvoj kulturistický život už poznáme, ale čo ten osobný?

Môj osobný život radšej nebudem veľmi odhaľovať, ale môžem aspoň naznačiť pár vecí. Momentálne priateľku nemám, no dúfam, že sa to po poslednej juniorskej súťaži zmení … budem mať totiž viac voľného času venovať sa aj iným činnostiam a nie stále len kulturistike. V budúcnosti by som sa chcel venovať tomu čo práve študujem, čiže marketingu a manažérskej činnosti, no najprv by som chcel úspešne dokončiť štúdium.

 

19. Kulturistika je často právom spájaná s rôznou formou dopingu. Aký máš ty názor na túto problematiku? Myslíš, že je doping svojím škodlivým vplyvom na organizmus porovnateľný napr. s alkoholizmom, fajčením, alebo s aplikáciou rôznych drog a toxických látok? A má vôbec boj s dopingom v súčasnom svete nejaký zmysel?

Môj názor na túto problematiku radšej nebudem uvádzať, pretože som veľmi dobrý v písaní úvah a na túto tému by som dokázal napísať dosť … a ľudia by také dlhé články asi unavovalo čítať, tak aspoň v skratke. Myslím si, že doping je dosť porovnateľný s napr. alkoholizmom, fajčením alebo nejakou inou aplikáciou drog a iných toxických látok. Lenže športovci a laická verejnosť majú na to rozdielny názor, takže si myslím, že nemá zmysel prilievať vodu do deravého vedra. Či má boj s dopingom v súčasnom svete nejaký zmysel? To je ako zalepiť deravé vedro, aj keď už z neho nevyteká, nikdy už nebude také ako keď bolo nové … stále nejaká kvapka vytečie. Podľa mňa nejde ani tak o boj s dopingom, ale ide boj „jednotlivca – človeka“ s jeho vlastným svedomím a neresťami tohto sveta.

 

 

20. A nakoniec ešte zopár otázok ... alebo pár zaujímavostí na záver:

A) koľko g bielkovín na kilogram hmotnosti si prijímal v objemovom období, v príprave na súťaž, v tréningových a netréningových dňoch? Myslíš, že má zmysel príjem bielkovín realizovať v tzv. vlnách?
V objemovom období si sledujem hlavne príjem bielkovín, čiže sa snažím prijať na 1 kg hmotnosti aspoň 2 až 2,5 g bielkovín, v príprave na súťaž si sledujem hlavne sacharidy, pretože bielkovín mám pomerne dosť, približne je to až nejakých 3 – 4 g na 1 kg telesnej hmotnosti. Príjem bielkovín v tzv. vlnách som zatiaľ neskúšal takže neviem povedať či to môže mať zmysel alebo nie, i keď už len experimentovanie z príjmom bielkovín si myslím že má zmysel, takže asi potom áno...
B) z ktorých zdrojov si čerpal bielkoviny?
Bielkoviny som čerpal prevažne z mäsa (hlavne kuracie, morčacie prsia, tuniak, rybacie filety, hovädzie mäso alebo zverina) a samozrejme z proteínových nápojov...
C) koľko g uhľohydrátov na kilogram v hmotnosti si prijímal v objemovom období, v príprave na súťaž, v tréningových a netréningových dňoch; má zmysel príjem uhľohydrátov realizovať v tzv. vlnách?
Uhľohydráty som v objemovom období prijímal toľko koľko som vládal … jedol som to čo som chcel, nerobil som si z toho veľkú hlavu. V príprave na súťaž som prijímal maximálne 250g – 300g sacharidov, no bežne to bolo nejakých 150 – 200g, dosť často som používal príjem vo vlnách a môžem povedať, že to má zmysel a aj celkom dobrý účinok.
D) z ktorých zdrojov si čerpal uhľohydráty?
Uhľohydráty som čerpal v objemovom období zo všetkých jedál čo sa dalo, i keď to nebola možno kulturistická strava. V príprave na súťaž som ich prijímal prevažne z ovsených vločiek, ryžových chlebíkov alebo varenej ryže....
E) ktoré z doplnkov výživy považuješ za vhodné aplikovať v objemovom období a prečo? Aké dávkovanie si využíval?
V objemovom období považujem za potrebné aplikovať proteínové nápoje, nejaké aminokyseliny, pre dostatok kvalitných bielkovín, dobrý je aj kreatín s glukózou, glutamín a samozrejme nesmieme zabúdať aj na vitamíny a minerály. Proteínové nápoje som podával podľa potreby, kreatín s glukózou po 20g denne, glutamín 5 až 10 g denne, vitamíny a minerály podľa potreby.
F) ktoré z doplnkov výživy si aplikoval v predsúťažnom období a prečo? Aké dávkovanie si využíval?
V predsúťažnom období som aplikoval proteínové nápoje, aminokyseliny BCAA, kreatín, glutamín, karnitín, tribullus terrestris, vitamíny a minerály. Dávkovanie som už naznačil v predchádzajúcej otázke.
G) poznáš adaptogény? Máš skúsenosti s ich aplikáciou?
Áno, poznám ich, aplikoval som ich v príprave na majstrovstvá sveta a musím ich pochváliť. Bolo celkom zaujímavé prijímať ich, je to niečo nové čo dokáže aspoň trochu nejako obohatiť prípravu na súťaž.
H) na príjem ktorých vitamínov a minerálov nesmú kulturisti zabudnúť, ak ich cieľom je dosiahnuť maximálny svalový rozvoj? Aké dávkovanie vitamínov si využíval?
Kulturisti nesmú zabúdať na základné vitamíny, ktoré sa nachádzajú v bežnej strave, ktorú v diéte prijímať nesmú. Sú to vitamín C … denná dávka 1000 až 3000 mg, vitamín E … denná dávka 400 mg, Pangamín obsahuje prevažne všetky vitamíny skupiny B, okrem toho sa môže podávať aj pyridoxín B6. Okrem týchto je dobré aplikovať aj nejaký multivitamín a multiminerál.
I) aký je tvoj názor na strečing a aeróbnu aktivitu ako súčasť tréningovej prípravy? Využíval si ich v vo svojej príprave?
Myslím si že strečing je veľmi dôležitý na to aby svaly a šľachy cítili, že na nich čaká záťaž a aby sa zahriali ešte pred ich samotným tréningom. Aeróbnu aktivitu je tiež veľmi dobré zaradiť do tréningu, hlavne v príprave na súťaž, ale to je vec jednotlivca, pretože niekomu je to zbytečné, pre niekoho je to nevyhnutné. Ja osobne zaraďujem aeróbku iba vtedy, keď to tak cítim, že bez toho tuk nejde dole. Akonáhle ju zaradím, automaticky ide tuk dole. Strečing využívam počas celého roka, niekedy aj vo voľné netréningové dni.
J) ako vyzeral tvoj posledný týždeň pred súťažou? Máš nejaký overený postup, ktorý ti spoľahlivo doladí formu? Ako je to s príjmom uhľohydrátov, vody a solí?
Posledný týždeň pred súťažou sa držím základnej „cukrovačky“ tzn., že prvé tri dni pomaly znižujem sacharidy a prijímam vysoké množstvo bielkovín a dva dni pred súťažou prudko zvýšim sacharidy a obmedzím bielkoviny (samozrejme, v tom čase už netrénujem). Posledné dva dni pred súťažou už nepijem vôbec vodu ani nesolím. Z tekutín prijímam iba malé silné kávy a vodu čo sa nachádza v ryži, nič viac.
K) čo si použil na predsúťažnú úpravu pokožky? Depilátor, depilačný krém, žiletku?
Na úpravu pokožky? No po oholení sa holiacim strojčekom sa iba natriem regeneračným krémom aby som zjemnil pokožku a chránil ju pred opuchmi. Žiletku zásadne nepoužívam, lebo ma po oholení svrbí pokožka a robia sa mi vyrážky.
L) aký druh súťažnej farby si použil na súťaži?
Na súťaž používam klasickú farbu ktorú používajú prevažne všetci súťažní kulturisti. Myslím že je to nejaký lesklý krém ktorý sa votrie do pokožky.
M) koľko kg si zhodil v príprave na súťaž? Akú si mal počiatočnú hmotnosť a akú konečnú?
V príprave na súťaž zhodím tak približne 8 až 10 kg, maximálne som raz zhodil 12 kg ale to bolo fakt moje maximum...moja počiatočná hmotnosť bola 89 kg, plánujem to na nejakých 79 kg, momentálne mám 84 kg.
N) ako dlho trvala tvoja predsúťažná diéta?
No to je relatívne a závisí to od formy akú v danej dobe mám, alebo od kvality súťaže....tak v priemere trvá moja príprava na súťaž okolo 3 mesiacov.
O) akú hmotnosť si mal pár dní po súťaži?
Na majstrovstvách sveta v Budapešti som mal vo finále (nedeľa) presne 73,6 kg a o dva dni, čiže v utorok som mal už 80 kg … bolo to nejakých 7 kg za dva dni, do mesiaca to bolo ešte ďalších 10 kg navyše...
P) koľko cm si „stratil“ počas diéty z obvodu jednotlivých svalových skupín?
Najviac som „stratil“ z pásu a zo stehien, z pásu: 10 až 15 cm, zo stehen 5 cm, z ostatných partií to bolo minimum .. iba okolo 1 až 2 cm...
R) na aké jedlo si mal najväčšiu chuť počas diéty?
Počas diéty som mal chuť na akékoľvek jedlo, len toho muselo byť veľa. Snažil som sa priveľmi nemyslieť na jedlo, lebo neviem, ako by to potom skončilo, keby som si nedával pozor....často som myslel na poriadnu syrovú pizzu, alebo pirohy.
S) čo si zjedol (a hlavne koľko) obvykle ako prvé po diéte?
Ako prvé som sa stále natrieskal nejakými sladkými hlúposťami, čokoládami atď. … potom mi z toho sladkého bolo tak zle, že som sa hneď vrhol na slané (v poslednej fáze diéty bola „soľ nad zlato“).
T) si spokojný s výsledkom a s dosiahnutou formou? Máš pocit, že tvoje snaženie „stálo za to“?
S doterajšími dosiahnutými výsledkami som veľmi spokojný a nech si každý hovorí, že z kulturistiky nikdy nič nemá, tak vždy budem proti tomuto tvrdeniu … mne kulturistika dala veľmi veľa a stále mi dáva. Možno to niesu finančné prémie, alebo svetová sláva, ale dobrý pocit zo seba, z tréningu a z dobre vykonanej práce.

Discussion at the article:

AMIX diskusia
Barni
author: admin | date: 30.05.2006 23:08:31
Korscha som mal možnosť natáčať, keď sa bol fotografovať u Kopčeka. V podstate veľa nehovoril a keď už, vždy to bolo k veci. On určite vie, o čom hovori!
Dobre
author: barni | date: 30.05.2006 22:58:30
Celkom dobre nazory, vidno ze vie o com hovori
Dobrý článok ...
author: Samael | date: 03.05.2006 14:13:36
... o dobrom, zmýlil som sa - veľmi dobrom kulturistovi! Tú medajlu z MS si zaslúžil plným právom! Držím prsty aj na juniorských masjtrovtsvách SR. Kto všetko tam príde?