Výpočet povrchu tela v metroch štvorcových - ako na to?

Výpočet povrchu tela v metroch štvorcových - ako na to?

Nepochybujeme, že v športovej praxi ste sa už stretli s dávkovaním doplnkov výživy, ktoré zohľadňuje telesnú hmotnosť športovca. Nie je nič výnimočné, ak výrobca doplnkovej výživy uvedie, že z daného doplnku výživy sa majú aplikovať 3 tobolky denne v prípade, že má športovec do 70kg, ak má do 90kg, sú to už 4 tobolky, pri hmotnosti nad 90kg 5 toboliek.
Je jasné, že výrobcovia hľadajú optimálne dávkovanie, ktoré by bolo minimálne (pochopiteľne, znamenalo by to, že pri zakúpení jedného balenia by mal športovec k dispozícii viac dávok) a zároveň efektívne. Pravdou ale je, že najefektívnejší spôsob dávkovania si každý športovec môže určiť z prepočtu účinnej dávky na kilogram telesnej hmotnosti (napríklad, je známe, že v prípade karnitínu efektívna celodenná dávka dosahuje 1 g na 10-15 kg hmotnosti).

Obdobný postup výpočtu veľkosti účinnej dávky sa využíva aj v medicíne, kde sa môžete stretnúť aj s dávkovaním na meter štvorcový telesného povrchu (napr. v prípade liečby nedostatočného vzrastu pomocou rastového hormónu). Otázkou ale je, ako sa vypočítava povrch tela. Odpoveď je jednoduchá – podľa kalkulačného vzorca (vzorcov), ktorých je niekoľko. 


Úplné znenie článku, ktorý pre vás spracovali Marián Čambal a Igor Kopček, nájdete na našom partnerskom edukatívnom projekte
FitnessTreneri.skKto je Marián Čambal?

Kulturistike sa venuje takmer 25 rokov, z toho 20 rokov sa objavuje na súťažnom pódiu. Titul Majstra Slovenska v kategórii kulturistika juniorov získal už v roku 1994, prvý titul Majstra Slovenska v seniorskej kategórii získal v roku 2003. Najvýraznejšie úspechy (aj na medzinárodnej scéne) zaznamenal v posledných šiestich rokoch, keď sa jeho ďalším trénerom stal Igor Kopček.
Marián Čambal súťažil vo federácii SAKFST, je IFBB Majstrom Európy v kategórii do 85 kg z roku 2010, víťazom Arnold Classic Europe v kategórii do 90 kg z roku 2011, IFBB Majstrom sveta v kategórii do 90 kg z roku 2012, v roku 2013 sa absolútnym prvenstvom na SAKFST Majstrovstvách Slovenska a striebrom na IFBB Majstrovstvách Európy rozlúčil s amatérskou kulturistikou. Aktuálne sa pripravuje na vstup do PRO bodybuildingu, kde by chcel súťažiť v kategórii do 212lbs.

Je aktívny ako fitness tréner (špecializuje sa na prípavu súťažiacich v kategórii bikini fitness, klientkám a klientom radí, predovšetkým ako schudnúť) aj ako osobný tréner v kulturistike. Pod jeho vedením prakticky od dorasteneckého veku trénuje a na súťaže sa pripravuje klasický kulturista, IFBB Majster Európy 2013 Patrik Štiglic, v minulosti bol trénerom bikini fitnessky Nikoly Weiterovej, v príprave radí aj absolútnej Majsterke sveta a Európy v bikini fitness Karine Antovskej.
Mariána od roku 2006 podporuje spoločnosť
NUTREND, podieľa sa na testovaní doplnkov výživy z portfólia tejto spločnosti a napríklad na jeho podnet do výrobného plánu bol zaradený anabolizant (legálny rastlinný anabolický steroid) s názvom Ecdysterone with L-Leucin.
Je členom Komisie vrcholového športu SAKFST.

Kto je Igor Kopček?
Kulturistiku sleduje takmer 35 rokov, súťažné skúsenosti získal v kategórii dorastu a juniorov ešte v prvej polovici 80. rokov. Od konca druhej polovice 80. rokov pôsobí ako osobný tréner, neskôr poradca a konzultant, služby ktorého využívali (a využívajú) najlepší kulturisti a fitnessky Slovenska - okrem iných aj Marietta Žigalová, Klaudia Kinská, Andrej Mozoláni, Štefan Havlík, Marián Čambal aj Jaroslav Horváth, ktorému radil v závere súťažnej kariéry, kedy Jaro získal dvakrát druhé miesto na profesionálnych Grand Prix v kategórii do 202lbs, 6. miesto (rok 2010) a 4. miesto (rok 2011) na Mr. Olympia 202 Showdown v Las Vegas.
Je autorom štyroch kníh s tématikou kulturistika - séria HardBodybuilder, z nich najžiadanejšie sú Na rovinu o dopingu 1. a 2. časť. V minulosti vydával časopis s tématikou kulturistika a fitness (pod názvom HardBody), v súčasnosti stojí v pozadí web portálu EastLabs.sk.

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusia k článku:

AMIX diskusia