Štúdie, ktoré ma zaujali

Štúdie, ktoré ma zaujali

Alanín – glutamín dipeptid zvyšuje hladinu glutamínu

Imunitný systém môže byť rozhodujúcim limitujúcim faktorom výkonu. Intenzívne trénujúci športovci sú často zastavení v napredovaní prechladnutím a chrípkou v dôsledku neschopnosti imunitného systému čeliť chorobám. Glutamín je najrozšírenejšia aminokyselina v tele a je veľmi dôležitý pre imunitu. Katabolické stavy spôsobené vyčerpávajúcim cvičením, operáciou a úrazom môžu viesť k vyčerpaniu zásob glutamínu a imunosupresii. Pretrénovaní športovci často vykazujú nízke hladiny glutamínu. Brazílski vedci zistili, že potkany suplementované dipeptidom (dve aminokyseliny spojené navzájom) pozostávajúcim z alanínu a glutamínu, mali vyššie hladiny glutamínu v krvi a tkanive. Suplementácia týmto dipeptidom môže zvýšiť hladiny glutamínu a zabrániť narušeniu imunitného systému v období intenzívneho tréningu.
(Nutrition, 22 : 564 – 571, 2006)

Aminokyseliny spomaľujú progresiu svalovej dystrofie

Duchennová muskulárna dystrofia (DMD) je genetická choroba postihujúca jedného z 3500 chlapcov. Táto choroba zapríčiňuje progresívnu degeneráciu svalového tkaniva z dôvodu neprítomnosti dystrofínu – chemickej látky, ktorá pomáha svalom odolávať mechanickému stresu. Mechanický stres spôsobuje mikroporanenia v svalových vláknach, čo vedie v konečnom dôsledku k poškodeniu a zničeniu svalov. Intenzívne posilňovanie taktiež spôsobuje svalové poranenie, ktoré dočasne vedie k poškodeniu svalov. Suplementácia aminokyselinami po intenzívnom kulturistickom tréningu zabraňuje poškodeniu svalov a podporuje svalovú hypertrofiu. Francúzski vedci zistili, že suplementácia aminokyselinami, najmä glutamínom zabraňuje poškodeniu svalov u chlapcov s DMD.
(American Journal Clinicla Nutrition, 83 : 823 – 828, 2006)

Kreatín neoslabuje toleranciu tepla

Západní športovci prvý krát začali užívať doplnky výživy s kreatín monohydrátom v roku 1994 po výskume anglických vedcov, ktorý ukázal, že keratín podporuje svalovú hypertrofiu a zvyšuje intenzitu cvičenia (sovietski športovci začali používať doplnky s kreatín monohydrátom a keratín fosfátom od roku 1960). No tréneri zaznamenali narastajúci výskyt svalových kŕčov u športovcov užívajúcich tieto doplnky. Bežne doporučovali športovcom vyhýbať sa kreatínu alebo užívať ho s veľkým množstvom vody. Prekvapujúco, žiadny výskum nezistil spojitosť medzi keratín monohydrátom a vyšším výskytom svalových kŕčov alebo netoleranciou tepla. Ale tieto výsledky nemusia platiť u dehydrovaných športovcov. Vedci z univerzity v Konektikate nezistili žiaden nárast výskytu problémov spojených s teplom ako sú kŕče alebo znížená kapacita pľúc u dehydrovaných subjektov cvičiacich v horúčave. Záver? Kreatín monohydrát je bezpečný a účinný doplnok, ktorý zlepšuje výkonnosť v mnohých športoch.
(Journal Athletic Training, 41 : 18 – 29, 2006)

Melón : zdravá a chutná potravina.

Melón navodzuje predstavu rodinného pikniku na pláži, volejbal na piesku, pomalú plavbu riekou v kanoe alebo opekanie na dvore. Ale v skutočnosti znamená viac ako len toto. Melón vám môže pomôcť znížiť váhu, doplniť telesné tekutiny, zabrániť rakovine prostaty a poskytnúť dôležitý prvok lykopén, ktorý bojuje proti voľným radikálom. Telo neustále produkuje voľné radikály. Tieto prvky sú vysoko reaktívne a môžu sa spájať s molekulami v membráne buniek, energetických centrách a genetickom materiály, spôsobujúc choroby, genetické poškodenie, zápaly a v konečnom dôsledku spôsobujú aj starnutie. Lykopén – objavený vo veľkom množstve v melóne (15 až 20 mg na porciu) je jedným z najúčinnejších antioxidantov. Má schopnosť viazať sa s voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú bunky a meniť ich na neškodné. Melón obsahuje veľa vlákniny, vitamíny A, B6 a C, chutí výborne a popri tom obsahuje málo kalórií.
(Watermelon. org, May 2006)

Môže strava limitovať následky pretrénovania?

Pretrénovanosť je dôsledkom nerovnováhy medzi tréningom a regeneráciou. Intenzívny tréning je dvojsečná zbraň: musíte z tela dostať maximum, aby ste dosiahli vysokú úroveň výkonnosti, ale priveľká snaha môže spôsobiť poškodenie. Pretrénovanie vedie k únave, znižuje výkon, spôsobuje poruchy v hormonálnej rovnováhe a k oslabeniu imunitného systému. Imunitný systém môže byť rozhodujúcim limitujúcim faktorom výkonu. Prechladnutie alebo chrípka môže narobiť športovcovi rovnaké škody ako vytknutý členok alebo bolestivý chrbát. Dr. Michael Gleeson z UK zosumarizoval súhrnný prehľad literatúry o vplyve stravy na prevenciu pretrénovania. Športovci by mali konzumovať vyváženú stravu obsahujúcu veľa kalórií, sacharidov, bielkovín, vitamínov a minerálov. Strava by mala byť bohatá na antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom oslabujúcim imunitný systém. Športovci by mali piť dostatočné množstvo vody na udržanie slinnej sekrécie. Sliny sú ochrannou bariérou proti časticiam z okolitého prostredia a obsahujú chemikálie dôležité pre imunitný systém. Pretrénovaniu môžete zabrániť dodržiavaním vedecky podloženého tréningového programu, konzumovaním vyváženej stravy a dostatkom spánku.
(Nutrition Reviews, 64 : 119 – 131, 2006)

Doplnky výživy s leucínom a srvátkovým proteínom zvyšujú silu

Narastajúci objem svalov a sily závisí od dostupnosti aminokyselín, vysokého napätia svalov, anabolických hormónov, kalórií a odpočinku medzi cvičeniami. Optimalizácia týchto faktorov môže viesť k lepším výsledkom tréningu. Proteínový doplnok užitý pred alebo po záťažovom tréningu zvyšuje syntézu bielkovín a znižuje rozpad bielkovín. Prekvapujúco, len málo výskumov sledovalo reálny účinok proteínovej supletmentáciu na silu alebo svalovú hmotu. Jared Coburn z California State Univerzity, Fullerton a kolektív zistili, že subjekty vykonávajúce tréningový program s využitím záťaží, a ktorým bol podaný leucínový a srvátkový výživový doplnok, nadobudli vyššiu silu ako kontrolná skupina. Vedci nezisťovali, kedy subjekty užili doplnok alebo zloženie stravy v snahe napodobniť normálny stravovací režim športovcov.
(Journal Strenght Conditioning Research, 20 : 284 – 291, 2006)

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
ok, ok ...
autor: admin | dátum: 28.08.2006 10:15:33
opravené.
:)
autor: Ajo54 | dátum: 27.08.2006 22:27:04
keratin monohydrat... mozno aj ten by sa predaval ak by sa mu niekto pripisal ucinky na hypertrofiu svaloveho tkaniva...