Vas-trener.sk: to,čo vám ponúkam teraz je nadväzujúce pokračovanie na článok o pitnom režime. Tentoraz sa spoločne pozrieme na balené vody a ich použitie. Že máte nejakú aj teraz pri sebe? Ja mám dve!
Ako sa vyznať v balených vodách
Balená dojčenská voda je výrobok z kvalitnej vody z chráneného podzemného zdroja, ktorý je vhodný pre prípravu dojčenskej stravy a k trvalému priamemu požívaniu všetkými skupinami obyvateľstva. Celkový obsah minerálnych látok môže byť najviac 500 mg/l. Pretože u tohto typu vody je zakázaná akákoľvek úprava meniaca jej zloženie, je dojčenská voda jedinou balenou vodou, u ktorej je zaručené pôvodné prírodné zloženie.
Balená pramenitá voda je výrobok z kvalitnej vody z chráneného podzemného zdroja, ktorý je vhodný k trvalému priamemu požívaniu deťmi aj dospelými. Celkový obsah minerálnych látok môže byť najviac 1000 mg//l (teda rovnaké množstvo, ako u pitnej vody) a voda môže byť upravovaná len vymenovanými fyzikálnymi spôsobmi. Termín pramenitá voda nahradil predošlý termín stolová voda. Do balenej dojčenskej a pramenitej vody nie je možné pridávať žiadne látky s výnimkou oxidu uhličitého.
Balená prírodná minerálna voda je výrobok z chráneného podzemného zdroja prírodnej minerálnej vody, schváleného ministerstvom zdravotníctva danej krajiny. Túto vodu možno rovnako upravovať iba uvedenými fyzikálnymi spôsobmi a nie je možné do nej pridávať iné látky ako oxid uhličitý. Zatiaľ čo v minulosti mohol byť v ČR (pozn. prekl. tuším aj u nás) za zdroj prírodnej minerálnej vody prehlásený len taký, ktorého voda obsahovala najmenej 1000 mg minerálnych (rozpustených) látok alebo 1000 mg CO2 v jednom litri, dnes v súlade s európskymi predpismi tomu tak nie je a za (prírodnú) minerálnu vodu môže byť prehlásená prakticky každá podzemná voda, ktorá má ,,pôvodnú čistotu“, je stabilná a jej zdroj je dobre chránený. Bez ohľadu na to, či má minerálnych látok veľa alebo málo. Pretože ale na obsahu minerálnych látok záleží musí byť na etikete spoločne s označením druhu minerálnej vody z hľadiska obsahu CO2 (prírodná minerálna voda sýtená – obohatená – sýtená – dekarbonovaná – nesýtená) uvedené taktiež hodnotenie z hľadiska mineralizácie (rozpustené pevné látky – RL):
- veľmi slabo mineralizovaná (s obsahom RL do 50 mg/l)
- slabo mineralizovaná (obsah RL 50-500 mg/l)
- stredne mineralizovaná (obsah RL 500-1500 mg/l)
- silne mineralizovaná (obsah RL 1500-5000 mg/l)
- veľmi silne mineralizovaná (obsah RL vyšší ako 5000 mg/l)
Na etiketách balených dojčenských, pramenitých a prírodných minerálnych vôd musí byť uvedený názov zdroja, z ktorého je voda čerpaná a lokalita, kde sa zdroj nachádza. Ďalej musí byť údaj o charakteristickom zložení a spôsobe skladovania: ,,Uchovávajte v chlade a chráňte pred priamym slnečným svetlom“. Nájsť v obchodných predajniach môžeme aj minerálne alebo pramenité vody s označením ,,vhodná pre prípravu dojčenskej stravy“. Tieto vody by mali byť kvalitou totožné s dojčenskými vodami, ale na rozdiel od nich už prešli nejakou úpravou a poskytujú teda trochu nižšiu záruku stabilnej akosti, pretože každý zásah do vody treba považovať za rizikový bod pri výrobe.
Balená pitná voda je výrobok spĺňajúci požiadavky na pitnú vodu. Túto vodu je možné získavať z akéhokoľvek vodárenského zdroja, upravovať ju rovnako ako vodu z vodovodu a taktiež požiadavky na jej akosť sú zhodné s požiadavkami na ,,vodovodnú“ vodu. Väčšina z nich je nakoniec z ,,vodovodnej“ vody aj vyrábaná. Na rozdiel od vyššie uvedených druhov balených vôd je možné balenú pitnú vodu umelo doplňovať (fortifikovať) minerálnymi látkami (Ca, Mg, Na, K), ich doplnenie však musí byť na etikete uvedené. Balené pitné vody sú uvádzané na trh s rôznymi názvami, ale vždy musí byť na etikete uvedené, že sa jedná o pitnú vodu.
Posledná skupina balených vôd je balená liečivá voda z prírodných liečivých zdrojov. V ČR je ich asi 7 druhov a ľudia málokedy rozlišujú medzi nimi a prírodnými minerálnymi vodami. Požiadavky na akosť balených liečivých vôd nie sú nikde stanovené (!). Výrobca nemusí povinne na etikete uvádzať návod na použitie (indikácie, doporučené množstvo a dobu konzumácie!). Pokiaľ už výrobca na etiketách akékoľvek informácie o liečivých vlastnostiach a užívaní vody uvedie, obsah tejto informácie závisí iba na jeho vôli, pretože nepodlieha žiadnemu nezávislému posudzovaniu a schváleniu (!).
Rady spotrebiteľom balených vôd
- Rozlišujte medzi jednotlivými druhmi balených vôd. Medzi dojčenskou, pramenitou, minerálnou a pitnou vodou sú kvalitatívne rozdiely.
- Venujte pozornosť etiketám, hlavne informáciám o minerálnom zložení vody.
- Bez obmedzenia je možné konzumovať dojčenské, pramenité a slabo mineralizované prírodné minerálne vody bez oxidu uhličitého.
- Balená pitná voda nemá v porovnaní s vodovodnou vodou prakticky žiadne prednosti, skôr naopak – kvalita je porovnateľná a u balenej pitnej vody sa nedozviete nič o pôvode, úprave ani o zložení.
- U prírodných minerálnych vôd sa ich vhodnosť k bežnému pitiu odvíja od obsahu jednotlivých i celkových minerálnych látok. Všímajte si ich zloženie alebo aspoň hodnotenie podľa stupňa mineralizácie:
veľmi slabo mineralizované vody sa nehodia pre stále pitie kvôli riziku narušenia minerálového a vodného metabolizmu, môžu byť vhodné iba pre niektoré krátkodobé diétne alebo liečebné kúry a na riedenie umelej dojčenskej výživy na báze kravského mlieka;
slabo mineralizované vody sa hodia pre bežné pitie pokiaľ neobsahujú oxid uhličitý;
stredne mineralizované vody by mali byť iba doplnkom v nápojovom sortimente, mali by sa striedať a konzumované množstvo by nemalo v priemere presiahnuť 0,5 litra za deň;
silne mineralizované vody by sa mali konzumovať iba výnimočne a v obmedzenom množstve, pre deti ide vyložene o nevhodný nápoj;
veľmi silne mineralizované vody by sa mali používať iba ako liek pod lekárskym dohľadom.
Z hľadiska dlhodobého príjmu sú ,,Národním referenčním centrem pro pitnou vodu SZÚ (ČR)“ doporučené optimálne hodnoty niektorých hlavných minerálnych látok vo vode takto:
Ukazovateľ |
Optimálny obsah |
RL – rozpustené látky (celkový obsah) |
150 až 400 mg/l |
Ca++ - vápnik (calcium) |
40 až 70 (minimálne 30) mg/l |
Mg++ - horčík (magnesium) |
20 až 30 (minimálne 10) mg/l |
Na+ - sodík (sodium, natrium) |
5 až 25 mg/l |
K+ - draslík (potassium) |
1 až 5 mg/l |
Cl– - chloridy |
menej ako 50 mg/l |
SO4- - sírany |
menej ako 50 mg/l |
HCO3- - hydrogenuhličitany |
100 až 300 mg/l |
F- - fluoridy |
0,1 až 0,3 mg/l |
NO3- - dusičnany |
menej ako 10 mg/l |
Uvedené hodnoty boli odvodené z rôznych epidemiologických a experimentálnych štúdii. Čím viac sa voda odchyľovala od uvedeného zloženia, tým vyšší bol v zásobovaných populáciách výskyt sledovaných chorôb či zdravotných porúch.
- Základné údaje o zložení v tuzemsku vyrábaných dojčenských, pramenitých a prírodných minerálnych vôd nájdete na etiketách alebo na webových stránkach ,,Státního zdravotního ústavu (SZÚ) www.szu.cz/chzp/voda/pitna –voda“.
- Obmedzujte konzumáciu väčšieho množstva vôd sýtených oxidom uhličitým (perlivých vôd); dôvody sú uvedené v kapitole o pitnom režime.
- Nepite priamo z fľaše, pretože sa voda môže takto ľahko kontaminovať choroboplodnými zárodkami. Načatá fľaša by mala byť skladovaná v chlade, bez priameho prístupu slnečného žiarenia a do 3 dní skonzumovaná.
- Ak trpíte nejakým chronickým ochorením alebo ak užívate dlhodobo nejaké lieky, poraďte sa s lekárom, ktoré vody sú pre vás vhodné, a ktorým by ste sa mali vyhýbať.
- Kvalita balených vôd môže byť negatívne ovplyvnená nevhodným skladovaním. Všímajte si, či sú vo vašom obchode dodržiavané podmienky správneho skladovania vôd. Všímajte si taktiež dátum výroby a kupujte vodu čo ,,najčerstvejšiu“ – s dobou skladovania rastie aj riziko zhoršenia kvality.
- Myslite na osud obalu, respektíve na životné prostredie. Dávajte prednosť vratným obalom pred nevratnými.
Autor: MUDr. František Kožíšek, CSc.
Preložil, doplnil a upravil: Andrej Mariassy